Україна хоче заробляти більше на агроекспорті завдяки переробці продукції

Україна має нарощувати експорт продукції з доданою вартістю, а не обмежуватися продажем сировини. У Міністерстві економіки вважають, що розвиток переробної галузі дозволить створити нові робочі місця, залучити інвестиції та зміцнити позиції українських виробників на світових ринках.

Україна хоче заробляти більше на агроекспорті завдяки переробці продукції
Ілюстративне фото

Про це заявив заступник міністра економіки, довкілля та сільського господарства України Тарас Висоцький на конференції Міжнародної ради по зерну (IGC Grains Conference 2026).

Український аграрний сектор поступово має переходити від експорту сировини до виробництва та продажу продукції глибшої переробки. Таку позицію озвучили в Міністерстві економіки, довкілля та сільського господарства під час міжнародної зернової конференції IGC Grains Conference 2026.

За словами заступника міністра Тараса Висоцького, навіть в умовах повномасштабної війни країна зуміла зберегти статус одного з ключових гравців світового зернового ринку. Українські аграрії продовжують постачати продукцію за кордон, а логістичні маршрути, попри численні виклики, залишаються працездатними.Разом із тим у міністерстві переконані, що майбутнє аграрної галузі залежить не стільки від обсягів вирощеної сировини, скільки від здатності перетворювати її на продукцію з вищою ринковою вартістю. Саме такий підхід дозволяє залишати більшу частину прибутку всередині країни та стимулювати розвиток промисловості.

Як приклад успішної переробки в уряді називають виробництво соняшникової олії та шроту, де Україна вже багато років утримує сильні позиції на міжнародних ринках. Окремо відзначається напрям біоетанолу, експорт якого після початку повномасштабного вторгнення демонструє швидке зростання.

За попередніми прогнозами, у 2025/26 маркетинговому році Україна може поставити на зовнішні ринки близько 14 мільйонів тонн пшениці, 25 мільйонів тонн кукурудзи та понад півтора мільйона тонн ячменю. Це дозволяє країні залишатися серед провідних експортерів цих культур у світі.

Водночас потенціал аграрного сектору не обмежується лише зерновими. У міністерстві бачать перспективи у розвитку переробки сої та ріпаку, виробництві кормових інгредієнтів, біопалива та продукції біоекономіки. На думку посадовців, саме ці напрямки можуть стати новими точками економічного зростання.

Для реалізації таких планів необхідно розширювати переробні потужності, забезпечувати бізнес доступом до фінансування та створювати механізми страхування воєнних ризиків. Важливими залишаються також прогнозовані умови міжнародної торгівлі, адаптація українських стандартів до європейських вимог та додаткові гарантії для інвесторів.

Збільшення частки переробленої продукції в експорті дозволить не лише наростити валютні надходження, а й зробити українську економіку більш стійкою до зовнішніх викликів та коливань світових цін на сировину,
- наголосили у Міністерстві. 

Раніше УСІ писала, що в Україні запускають дотації на вирощування бавовнику: аграрії отримають до 10 тисяч грн за гектар.