«Сміх згаслої ватри»: в Одесі поетеса з Донецька поставила непрості питання про війну (фото) «фото»

«Сміх згаслої ватри»: в Одесі поетеса з Донецька поставила непрості питання про війну (фото)

Пронизливі рядки Ії Ківи, котра давно була змушена залишити рідне місто, про осмислення війни, та обговорення цих віршів почули одесити напередодні Великодня.

На розмові про книжку «Сміх згаслої ватри» з Ією Ківою та Андрієм Хаєцьким в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського побувала фотокореспондент Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Розмова розпочалася через тривогу в укритті, завершилася вже після відбою. Авторка розповіла про свій досвід виступів за кордоном, зокрема у Європі: як там сприймають українців, як вона сприймає Європу – розгорнутою до України, чи ні.

Також вона зазначила, що в Україні не заведено розповідати про контекст віршів, але коли її видавали в одній зі збірок за кордоном, видавці наполягали на необхідності описування обставин, у яких були створені поетичні рядки. І розмовляючи з іноземцями, вона побачила, що таким чином вони поступово розуміють що відбувається у нашій країні. Бо просто перекладені слова не дають багато інформації – бо люди живуть там в іншій реальності.

Як приклад Ія Ківа розповіла про те, як одного разу виступала в одній з країн Європи на поетичних читаннях. Там на слухачів велике враження справили вірші китайської поетеси про чоловіка який під час епідемії ковіду не витримав напруги та вкоротив собі віку. Бо це зрозуміло європейцям – вони теж це пережили. Але її вірші про війну сприймалися з меншим розумінням, хоча публіка була доброзичлива та схильна до емпатії. Все це вказує на те, що світ, на жаль, ще не дуже добре розуміє, що відбувається у нас, адже це набагато страшніше за ковід.

Чи можна закінчити війну, раз почавши? Чи можна загасити її вогнище назавжди, щоб більше не чути її оглушливого сміху? Хто перемагає у війні: спрага свободи чи спрага сили? Чи можна перемогти не ворога, а саму війну? Як вогонь, який ми запалюємо, щоб жити, перетворюється на знаряддя смерті? Війна зупиняє майбутнє чи наближає його? – такі та інші питання обговорили учасники зустрічі.

До речі, почитати збірку «Сміх згаслої ватри» Ії Ківи і навіть замовити її паперовий варіант можна тут.