Річниця одеського Музею Голокосту: «На нас напала російська кліка, це удвічі страшніше» (фото) «фото»

Річниця одеського Музею Голокосту: «На нас напала російська кліка, це удвічі страшніше» (фото)

В одеському Музеї Голокосту сьогодні відзначили 14-ту річницю його створення, але слова, які були сказані на заході, були присвячені не тільки подіям періоду Другої світової. Так, було сказано про паралель між масовим вбивством євреїв нацистами й тим, що роблять рашисти в наш час в Україні.

На заході в музеї на Малій Арнаутській, 111 побувала фотокореспондент Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

У роки Другої Світової війни від рук нацистів загинули близько 1,5 мільйонів українських євреїв. На Одещині, де було вбито понад 100 тисяч євреїв, лише 14 років тому вперше відкрився повноцінний музей, присвячений цій трагедії – в Одесі, на Малій Арнаутській, 111.

Музей Голокосту тоді відкрився у двох маленьких кімнатах, із невеликою кількістю експонатів, розповіла директор музею Тетяна Войтенко. Також вона повідомила, що цей будинок був збудований у 1880 році. За спогадами мешканців, це був типовий одеський єврейський дворик – старожили кажуть, що тут жили одні євреї, а з фасаду розташовувалися єврейські контори: молочник, ювелір, цукеркове виробництво. З неєвреїв була лише двірничка Катя.

Голова Одеської регіональної асоціації євреїв, колишніх в’язнів гетто та нацистських концтаборів Роман Маркович Шварцман не зміг бути присутнім особисто, але у відеозверненні сказав, що ті 12 чи 13 сімей, які мешкали в будинку, де зараз музей, під час окупації потрапили на Порохові склади та не повернулися – загинули там.

Також він провів паралель із сучасністю.

Нам здавалося, що трагедія Другої світової війни була останньою, вона ніколи не повториться. І ось сьогодні, коли на нас напала російська кліка, на чолі з фашистом путіним, для нас це удвічі страшніше. Серед вас – мої колеги-побратими, з ким ми разом створили музей. Ми думали, життя наших дітей буде безхмарним. Однак рашизм не дозволив – ми знову шкодуємо, що не могли запобігти цьому, зрозуміти, що поряд з нами не брат, а ворог – Росія, – сказав Роман Шварцман.

Саме тому трагедію Голокосту не можна забувати – щоби не допускати подібного, зазначив він.

Коли музей відкрився, не було світла, води, опалення, але це не заважало проводити екскурсії за мінусової температури взимку. Завдяки ентузіазму працівників музею його площа збільшилась до 240 кв. метрів, ремонтні роботи тривали більше року, – зазначила Тетяна Войтенко.

Сьогодні одеський музей Голокосту – просвітницький центр, де зібрано безцінні свідчення трагедії єврейського народу у роки війни. У колекції музею – понад 4 000 експонатів, а у Книзі відгуків – дописи людей з усього світу, зазначила директор.

Було ще кілька виступів людей, які мають безпосереднє відношення до музею, і які зібралися на захід. Музичний супровід забезпечив клезмер бенд «Маміні Діти».

Раніше на USIonline.com

В нашей медсанчасти теробороны почти все евреи, это похоже на ЦАХАЛ, – Александр Назаренко

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.