Український вибір: ЄС чи союз з Британією?
А ще рік тому цього питання не існувало від слова зовсім.
Й вибір, скажімо прямо, важкий… З одного боку країни, котрі мовчки й дуже багато допомагають – Польща, Литва, Латвія, Естонія та Британія…
З другого – усі інші країни Європи, котрі також нам допомагають, правда, з різним рівнем інтенсивності.
Ви спитаєте, чому у рівнянні відсутні США? Бо вони не входять до ЄС та напряму конкурують з британцями за геополітичне лідерство у Старому Світі. А ще тому, що нічого нам не пропонують.
Що нам дасть ЄС?
Відповідь нам відома. Але ключове питання, як ми вступимо: як Польща, котра захистила свої інтереси, та досить непогано себе почуває, чи як Болгарія, котра фактично перетворилася на ринок збуту… І чим скорішою буде процедура вступу, тим більшим ми поступимося. Так що шлях до ЄС по самому оптимістичному сценарію займе не менше п’яти-семи років. Адже вступати заради вступу – сенсу немає.
Що нам дасть об’єднання з Британією, Польщею та балтійськими країнами?
По-перше, союз буде виконувати функцію розмежувальної зони між сходом і заходом Євразії. Іншими словами, захищати Європу. На цьому можна й треба заробляти.
По-друге, це потужна транзитна зона: зі сходу на захід та с півдня на північ. Й на цьому просто гріх не заробити.
По-третє, з Польщею та Балтією у нас спільна історія, схожа ментальність, що суттєво спрощує бізнес-процеси.
По-четверте, союз сам по собі виглядає перспективним ринком: сукупне населення – 150 млн чоловік (більше ніж на росії). В межах цього ринку виробляється практично усе, що дасть змогу створити справедливий розподіл труда. А це – гроші.
По-п’яте, союзники будуть під британською ядерною парасолькою, а ВПК союзу може стати одним з найпотужніших у світі – що також гроші.
По-шосте, по-сьоме, по-…
І якщо відверто, такий союз – розумна відповідь виклики часу. Світ змінився й утворення альянсу з британцями, поляками та балтійцями, катапультує нас на вершину геополітики: наші країни допоможуть Британії повернути свій вплив, а Туманний Альбіон витягне нас наверх.
Та на жаль, є нюанс. Без виходу балтійських країн та Польщі з ЄС коаліція немає перспектив. Всидіти на двох стільцях не вдасться, а виходячи з інтересів бриттів – це взагалі неможливо. Британія будує альтернативу Старому Світові й союз заради союзу їх не цікавить.
Резюмуємо
Британія та ЄС б’ються за Україну. Так! Навіть не сумнівайтеся! ЄС усіє душею хоче нас до себе, але поводиться так, наче їм це не потрібно. Воно й зрозуміло – на столі великі гроші. Тому їм цікаво, щоби ми їх принесли, а не забрали. До того ж, вони чудово розуміють, що альянс між Британією та Україною несе для них певні неприємності.
А для британців, ми – геополітичний шанс, тому вони готові на поступки. Питання лише в тому, чи вдасться їм переконати поляків та балтійців.
Так що, незважаючи на війну, на нашій вулиці свято – ми, вперше у нашій історії, вибираємо між win та win.