Одеса-2022: невоєнні підсумки воєнного року
Поза всякими сумнівами, 2022 рік став найтяжчим за всю історію незалежної України. Визвольна війна, яку наша країна веде проти російських загарбників, наклала відбиток на все, що відбувається у політиці, економіці й суспільстві. Це повною мірою стосується й Одеси – навіть попри те, що, дякуючи нашим героїчним ЗСУ, лінія фронту проходить досить далеко від міста. Та водночас, життя триває, і одесити цього року обговорювали не тільки зведення з полів боїв.
Кореспондент Української Служби Інформації Сергій Іщенко нагадає найбільш значущі події у житті міста і регіону, які напряму не торкаються бойових дій.
Відставка/призначення року
Вже через тиждень після початку повномасштабної війни посаду керівника Одеської області залишив старожил регіональної політики Сергій Гриневецький. На його місце президент Володимир Зеленський призначив бойового командира Максима Марченка, який воював проти росіян під час АТО, а згодом командував 28-ю Одеською бригадою. Та й сама адміністрація з просто «державної» перетворилася на «військову».
На відміну від свого попередника, новий начальник ОВА досить активний у соцмережах і публічному просторі. Перші 8 місяців його роботи запам’яталися, зокрема, жорсткою критикою місцевих керівників, дотепними відповідями на ворожі пропагандистські фейки й щовечірніми зверненнями. Фраза з останніх: «В області все спокійно, обстрілів не було» – вже стала своєрідним локальним мемом.
Максим Марченко
Політична подія року
Війна спричинила не тільки зміну керівництва області, але й переформатування регіональної політичної сцени. Дві партії, представлені у місцевому самоврядуванні Одещини, були заборонені судом. Йдеться про ОПЗЖ і Партію Шарія. Їхні фракції у радах поспіхом заявили про саморозпуск, а фактично – змінили вивіски. Наприклад, в Одеській міськраді замість фракції ОПЗЖ з’явилася група «За життя і мир», а у облраді на зміну Партії Шарія прийшла група під дивною назвою «ППШ».
В Одесі «шарійці» нової групи не створили – вони просто ігнорують засідання міськради. Принаймні, на трьох «військових» сесіях їхня колишня фракція була відсутня у повному складі. Так само стабільно не відвідує депутатські зібрання частина представників екс-ОПЗЖ.
Економічна подія року
Це, безперечно, «зерновий коридор». До початку повномасштабної війни чимало українців не здогадувалися, наскільки наша земля і праця наших аграріїв важливі для продовольчої безпеки цілого світу. Відтак, забезпечення експорту української сільгосппродукції має не тільки економічне значення, це ще й гуманістична місія.
В умовах війни порти Великої Одеси відіграють у цьому провідну роль. З 1 серпня по 2 грудня з Одеси, Чорноморська та Южного вивезли майже 13 млн тонн зерна. А у листопаді Україна долучилася до гуманітарної програми Grain from Ukraine. Її суть полягає у закупівлі багатими державами української агропродукції для тих країн Африки й Азії, яким загрожує голод.
Кримінальна подія року
Минуло трохи більше року з початку першої масштабної справи про корупцію в одеській мерії, як НАБУ і САП заявили про розкриття нової злочинної схеми. За версією слідства, в Одесі діяло угруповання, яке фактично взяло під контроль все економічне життя міста. Зокрема, відносини з забудовниками, міські закупівлі, діяльність комунальних підприємств.
На початку грудня затримали одіозних одеських бізнесменів Олександра Грановського та Бориса Кауфмана, згодом про підозру повідомили трьом заступникам мера. За нашими даними, йдеться про Михайла Кучука, Олега Бриндака і Світлану Бедрегу.
Скандал року
Декілька місяців вирували пристрасті довкола долі пам’ятника російській імператриці Катерині ІІ на Катерининській площі. Питання про демонтаж монумента поставили місцеві активісти, тоді як міська влада спочатку поставилася до цього досить прохолодно. Пам’ятник став справжньою ареною ідеологічного протистояння: на ньому регулярно з’являлися обурені написи, які так само регулярно зафарбовували.
Врешті решт, мерія вирішила не йти проти домінуючого наративу й змінила позицію. Спочатку міська влада оголосила онлайн-опитування серед одеситів щодо майбутнього пам’ятника. А потім, коли виявилося, що більшість – за демонтаж, відповідне рішення ухвалила міськрада. Після цього Катерина майже місяць продовжувала бовваніти у центрі міста. Щоправда, побачити її могли хіба що птахи – монумент обнесли високим парканом.
Але все ж таки Катерину знесли 29 грудня – в один день з другим новоробом, кінною скульптурою Олександра Суворова в однойменному районі міста. Тепер, нарешті, ці імперськи маркери перенесени до Одеського художнього музею.
Раніше на USIonline.com —
Донат, Польза, Весна, Стефанія: як одесити називали немовлят у 2022 року
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.