Згорілі ліси Кінбурну та полювання в Асканії-Новій: як росіяни знищують Смарагдову мережу Європи «фото»

Згорілі ліси Кінбурну та полювання в Асканії-Новій: як росіяни знищують Смарагдову мережу Європи

Затишної Кінбурнської коси, якою вона була до російської окупації, вже не буде ніколи. Масштабні пожежі, вибухи знарядь, пересування військової техніки, фортифікаційні споруди, міни – все це знищує унікальну територію та призводить до екологічної катастрофи. Біологи вивчають її масштаби за супутниковими знімками. По них видно: майже половина півострова спалена. Рукотворний сосновий ліс знищено. Відновленню він не підлягає. Через воєнні дії страждають червонокнижні рослини та тварини. Схожа ситуація й в окупованому заповіднику Асканія Нова. Ба більше, росіяни дозволили полювання на українських заповідних землях.

Подробиці розповідаємо в матеріалі Української Служби Інформації.

Кінбурнську косу та півострів загарбники повністю окупували у червні 2022-го року. Російські військові знаходяться там і донині. Зв’язку з мешканцями, які не встигли евакуюватись з півострова, майже нема. Іноді вченим надходять повідомлення про те, що від унікальної заповідної території лишилась лише згадка. Голова Миколаївської філії Національного екологічного центру України Олег Деркач розповів УСІ, що науковці досліджують завдану росіянами шкоду за знімками зі супутників, а також складають карту вибухів.

Пожежами була охоплена половина Кінбурнської коси. Були масштабні пожежі соснових лісів. Рятувальники не мали змоги виїхати, люди намагалися тушити своїми силами, але російські військові забороняли. На Кінбурні багато унікальних рослин, які зустрічаються тільки там, і багато тварин, тому що територія ізольована. Зараз через проїзд техніки завдано великої шкоди і через розміщення військових об’єктів, йдуть нічні перестрілки. Вибух від снаряду знищує все живе, не розбираючи чи це Червона книга, чи ні. Вибухи впливають на міграцію птахів та тварин. Але крім вибухів, пожеж, ерозії та витоптування, там є фортифікаційні споруди. Росіяни завезли бетонні конструкції, у дюнах почали їх укріплення, які також руйнують екосистему та грунти. Крім того, акваторія Чорного моря та лиманів постійно забруднюються через розливи масляних матеріалів, нафтопродуктів, небезпечних речовин. І ці розливи видно, – розповів УСІ Олег Деркач.

 

Супутникові фото “Схеми”

Територія Кінбурнського півострова складає 12 тисяч гектарів, населені пункти займають трохи більше тисячі гектарів. Дирекцію природоохоронних парків Кінбурну після початку бойових дій перенесли в Очаків. Місто постійно обстрілюють. Офіси дирекцій частково зруйновані, частина працівників вимушено залишилась працювати під окупацією.

Ми маємо паспорт кожної з пожеж, які там відбувалися протягом минулого року, і вже є факти нових пожеж. Колеги нам кажуть: коли ви дістанетесь до Кінбурнської коси, ви її не впізнаєте. Ліси вигоріли, великі воронки. І це унікальні ділянки нашої природи, над якою ми тремтіли і говорили, що вони унікальні. Постійні вибухи та переміщення військової техніки вплинули на міграцію птахів та тварин. На Кінбурні великі колонії птахів, різні види промислової риби. Там зимував та гнездився влітку орлан білохвостий червонокнижний. Але коли згоріли ліси, про яке гніздування може йти мова? Там нараховували більше 300 видів птахів, більше 50 з них червонокнижні. Підійти до моря неможливо – все заміновано. І від цього також гинуть люди і тварини. І ця проблема залишиться на кілька поколінь. Ці території – Смарагдова мережа Європи – території, які важливі для збереження природного ландшафту, просто знищуються на очах всього світу і ніхто не може на це вплинути, ми просто пасивно спостерігаємо, як руйнуються унікальні території, – додав вчений.

Воєнні дії на Кінбурнській косі поставили під загрозу знищення 465 видів унікальних рослин та лікувальних трав півострова, серед них найбільше в Європі поле диких орхідей, площею близько 60 га, які занесені до Червоної книги. Постраждали також унікальні рожеві озера.

Пожежа на Кінбурні. Фото: ГУ ДСНС Миколаївщини

Доктор біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту морської біології НАН України в Одесі Михайло Сон розповів УСІ, що вже є ряд обґрунтованих публікацій вчених, за якими можна оцінювати дії російської армії, як екоцид. Це висновки міжнародних наукових досліджень, в яких розглядались умови різних міжнародних угод та конвенцій, підписаних Росією у тому числі.

Руйнівного впливу зазнала й акваторія навколо Кінбурнського півострову. Проте, через бойові дії дослідити її повноцінно неможливо. Відомо про загиблих морських ссавців, забруднення отруйними речовинами узбережжя. До більшості районів моря немає зараз доступу. Немає доступу до більшої морської частини Херсонської області, а також Миколаївської: взагалі Кінбурнська коса – це район бойових дій. Навіть, якби ми могли зараз досліджувати ті показники, які щось покажуть, вони виникнуть десь ще згодом. Може в цьому році, в наступному, тобто, це не такий швидкий процес. Зараз Мінекології та Держекоінспекція розробляють методики, як порахувати збитки, вчинені природі, у грошах, щоб потім пред’явити факти порушень у міжнародних процесах. Вони роблять розрахунки, а ми їм даємо інформацію. Є висновки українських інституцій – конкретні документи та заяви, які юридично трактують те, що відбувається, як екоцид, – розповів УСІ вчений.

(Нагадаємо, повне відео-інтерв’ю з Михайлом Соном можна подивитись за посиланням)

Фото Kinburn.Life

За даними Державної екологічної інспекції, станом на січень 2023 року, за 11 місяців російської військової агресії, збитки для екології України складають вже понад 1 трильйон 743 мільярди гривень, або понад 47,6 мільярда доларів. І це тільки приблизні розрахунки, поки досі залишається окупованою частина українських територій.

Усі дуже хвилюються через Асканію-Нову. Там унікальний степовий заповідник, зоопарк, дендрарій. В центрі там водні об’єкти, а навколо цих озер був створений дендрарій. Завдяки постійній подачі води живилися унікальні рослини. І там завжди говорили, що якщо залишити дендрарій два місяця без води, рослини дендрарія загинуть.Там міграційний шлях багатьох птахів, у тому числі чорних лелек. Найбільше всі турбуются за колекцію копитних, яка зібрана зі всього світу, у тому числі там є зебри, – розповів УСІ Голова Миколаївської філії Національного екологічного центру України Олег Деркач.

Попри окупацію, майже рік українська адміністрація та благодійні організації утримували рідкісних тварин заповідника Асканія-Нова. Але після 30 березня цього року окупанти створили там автономну адміністрацію, отже, Україна більше не може контролювати ситуацію. Відомо, що росіяни дозволили полювання на заповідних українських землях.

І ми не знаємо, що буде з тваринами та степом. Зараз там вже дуже багато російських військових, фортифікаційні споруди, пролітають військові літаки та гелікоптери, що до війни було заборонено. Є випадки браконьєрства, були пожежі, і ми не дізнаємося про увесь вплив доки не деокупуємо цю територію. За новим положенням, яке ввели росіяни, на цих заповідних об’єктів дозволено полювання. У нас закон забороняв полювання. Звісно, у світі ніхто не підтримує російські положення, але ж вони полюють. Там знаходиться архів, музей, але усе привласнила окупаційна влада, і ми не знаємо у якому це стані та чи не знищені ці колекції? Ми не знаємо, що там знайдемо після деокупації.Чи зможемо ми це відновити? – додав Олег Деркач.

Асканія – Нова

Вчені та зоозахисники чекають на звільнення цих територій Смарагдової мережі Європи (це мережа територій особливого природоохоронного значення). І готуються допомагати тваринам після деокупації. Одна з найактивніших зооволонтерок – спортсменка з Миколаєва Ганна Куркуріна. Вона найсильніша жінка на планеті і є абсолютною світовою чемпіонкою з пауерліфтингу. Зараз Ганна опікується тваринами територій, які вже деокупували, та будує реабілітаційний центр.

Після того, як ЗСУ виб’є орків із Кінбурна, ті почнуть обстрілювати його, як і Херсон. Тварини загинуть, а це генофонд, його згодом не відновити. Ми підготували реабілітаційний центр у Миколаєві. Щоб, коли території будуть звільнені, ми могли евакуювати всіх тварин, і диких у першу чергу – копитних, птахів, також й домашніх, кого зможемо. Ми готуємось до їх прийому. Вже побудували вольєри, – розповіла УСІ Ганна Куркуріна.

На Півдні України в окупації досі знаходяться великі заповідні території Лівобережної частини Дніпра. Найстаріші заповідники – Асканія-Нова та Чорноморський заповідник. Перший знаходиться повністю в Херсонській області, а другий в Миколаївській та Херсонській. Також в окупації Національний парк «Нижньодніпровський», Національний парк «Азово-Сівашський», Олешківські піски і відносно нещодавно створений – Національний природний парк «Білобережжя Святослава» та Регіональний парк «Кінбурнська коса», який знаходиться в Миколаївській області.

Медіаматеріал підготовлено в межах Грантової угоди ENV2/2022/055 «Екологічна журналістика», що фінансується Фондом Arcadia Philanthropic Trust через неприбуткову організацію Journalismfund.eu vzw.

Раніше на USIonline.com

Екосистема острова Зміїний: наслідки російської окупації

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.