Вшанування Героїв сучасної війни в Одесі: суперечки щодо встановлення погруддя Віталія Скакуна продовжуються (фото, відео)

Сапер та матрос Віталій Скакун — це той Герой, який в перший день повномасштабного вторгнення, щоб зупинити російську навалу, підірвав міст Генічеськ — Арабатська Стрілка разом з собою. Коштом волонтерів та небайдужих простих людей в Одесі виготовлено погруддя Віталія з білого мармуру та ветеранська спільнота наполягає на встановленні його у парку Перемоги, але міська влада визначила інше місто для вшанування пам'яті Героя. Тож, суперечки з цього приводу продовжуються та активісти наполягають на переобранні історико-топонімічної комісії.

Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації

Нещодавно в Одесі розгорівся скандал з приводу місця встановлення погруддя Героя України — Віталія Скакуна.

Віталій Скакун народився на Тернопільщині і, хоча не має прямого відношення до Одеси, своїм подвигом зробив величезний внесок в нашу оборону на самому початку війни. Він виграв час для Миколаєва, оборона якого фактично врятувала Одесу.

По-перше, завдяки таким вчинкам Одеса мала можливість заощадити час. І це дуже важливо. По-друге, якщо людина має статус Героя України, то в кожному місті мають бути згадки про подібних людей. Те, що він не був народжений в Одесі, не означає, що ми не маємо знати, що ми не маємо пишатися, що ми не маємо переповідати нашим дітям хто був ця людина і який саме вчинок він вчинив… Одеська спільнота завжди мала проблеми і непорозуміння з топонімічною комісією, – пояснила Яна Тітаренко – радниця командувача ВМС.

Міська влада розглядає одним з пріоритетних варіантів встановлення погруддя Героя парк Слави і Волі біля будівлі Одеської обласної ради, де зараз створюється меморіал борцям за Україну.

Але ветеранська спільнота наполягає на встановленні погруддя Віталія Скакуна у парку Перемоги, бо вважає, що увіковічення Героїв в одному просторі – це намагання приховати та закрити цей героїзм від великої кількості людей. Саме тому, на членів спільноти, пам’ятки та нові топоніми повинні бути у багатьох локаціях міста.

Те, що хочуть запхати цей пам’ятник до Меморіалу – це нічого більше ніж намагання у цей маленький простір, який відведено Героям російсько-української війни, зберегти у такому невеличкому вигляді. Тому, адекватно було би по всьому місту забезпечити або вулиці, або пам’ятники, яки би нагадували про те, що є люди, які пішли на війну та загинули. Це гарний приклад для того, щоб у майбутньому не допускати таких помилок, які ми допустили до 24 лютого 2022 року. Коли багато людей чомусь не вважали россію агресором, навіть після 2014-го року. Ось це буде нагадуванням кожен день – те, що були люди, ви їх бачили ще вчора, вони за вас вчинили подвиг та завдяки ним можна далі жити своє життя, – наполягає адвокат Veterans HUB ODESA Артем Карташов.

Щодо вшанування та увіковічення Героя України Віталія Скакуна до топонімічної комісії зверталося навіть командування ВМС. Але у бажанні встановлення погруддя на Алеї ВМС України в парку Перемоги комісією було відмовлено.

Але, на жаль, комісія не врахувала бажання військово-морських сил, не врахувала бажання громадськості. І це, я хочу наголосити, далеко не перший такий вчинок комісії, коли вони називають іменами Героїв, які мають статус легенди, вулиці на окраїні міста… Влада в місті Одесі так як і влада в Україні, зокрема, вона є чутливою до суспільного резонансу. Вони бачать, як відреагувало суспільство. Якщо б ми про це не говорили, то і відтермінування б не було. Відтермінування – це затягування. Але є принципові питання, де ми будемо наполегливі. І зараз один з депутатів Одеської міськради буде виносити питання про зміну складу топонімічної комісії, – розповіла Яна Тітаренко.

Ветеранська спільнота вважає, що люди, які не мають жодного відношення до війни, не мають морального права вирішувати, де і як увіковічувати пам’ять героїв сучасної російсько-української війни. За їх думкою, таке право мають родичі загиблих Героїв, ветеранська спільнота, військові та історики з аргументованими обґрунтуваннями.

Тож, конфлікт між активістами та ветеранською спільнотою з гаслом «Великим Героям — Великі вулиці» та одеською міською владою триває.

Довідка

На цей час на честь Віталія Скакуна названо вулиці у Києві, Мукачево, Бережанах, Костянтинівці та селищі Антонівка. Крім того, ще у жовтні 2022 року в Бережанах було надруковано марку із портретом Віталія Скакуна, а 1 лютого 2023 року у Вищому професійному училищі №20 Львова відбулося відкриття меморіальної дошки. У Празі на честь Віталія назвали міст.