Ситуація на ЗАЕС: які є загрози і чому українців закликають евакуюватись «фото»

Ситуація на ЗАЕС: які є загрози і чому українців закликають евакуюватись

Регулярні обстріли, ядерний тероризм та персонал ЗАЕС у заручниках — саме до таких провокацій та шантажу вдаються російські загарбники.

Який рівень небезпеки та хто саме під загрозою, дізнавався кореспондент Української Служби Інформації.

Запорізьку атомну електростанцію росіяни захопили ще на початку березня 2022 року. Обстріли ЗАЕС тривають вже декілька місяців. Наприклад, росіяни розбили там азотно-кисневу станцію. Як пояснювати експерти, позбутися такого об’єкта – це катастрофа для ЗАЕС, але цей об’єкт не сильно впливає на коректну роботу енергоблоків. Наразі з шести енергоблоків на станції працює лише один – шостий.

УСІ звернулася з питаннями щодо існуючої загрози до доцента кафедри АЕС ОНПУ, кандидата технічних наук Олега Зотєєва.

Як зараз оцінюють ситуацію на ЗАЄС?

Ситуація повністю контролюється, у тому сенсі, що радіаційне тло на станції нормальне. З шести блоків ЗАЕС працює лише шостий блок, який на зниженій потужності забезпечує функціонування інших блоків. Станція сама по собі споживає 6% від виробленої нею енергії. Тобто один блок забезпечує зараз решту всіх служб, блоків енергією. На наш жаль, блок не працює поки що на енергосистему України, оскільки пошкоджено всі постачаючи енергосистеми. Але радіаційна ситуація залишається нормальною.

Щодо обстрілів: наскільки вони загрожують безпеці станції? Чи є загроза катастрофи?

Абсолютно будь-який обстріл може спричинити пошкодження тих чи інших систем станції, і, звичайно, це призведе до зупинки того чи іншого агрегату. Але до катастрофи такі обстріли не приведуть. Тобто можуть бути пошкоджені постачаючі електромережі, які видають енергію зі станції, можуть бути пошкодження на інших системах, але катастрофи не передбачається.

Ми можемо говорити про те, що ситуації, схожої на те, що сталося на ЧАЕС, не може бути?

Ні, ніякого Чорнобиля, ніякої Фукусіми не може бути близько. За це відповідають аварійні системи захисту. Навіть у теорії найстрашнішого вибуху бути зараз не може. Тому що вжито всіх заходів безпеки. По-перше, реактори всі зупинені, по-друге, один працюючий на зниженій потужності реактор дозволяє забезпечити постачання енергії всіх машин і механізмів на інших реакторах. Тому навіть якщо він (реактор – ред.) зупиниться або з якихось причин його зупинять, є аварійні дизель-генератори, плюс на кожному блоці є врізки для пожежних машин.

Яка ситуація зараз із дизель-генераторами?

Комісія МАГАТЕ перевіряла робочий стан дизель-генераторів, – на Фукусімі, наприклад, вони не спрацювали. А тут усе у робочому стані. Основна неприємність для України полягає в тому, що ми не отримуємо зараз електроенергію.

Розкажіть про захист детальніше?

Аварійні системи захисту були посилені на момент модернізації ЗАЕС. А вся станція проходила модернізацію: починаючи з 2014 року, там провели продовження ресурсів усіх блоків, і тим паче були заходи після Фукусіми. Усі системи безпеки замінили на нові, поставили додаткові. Тобто функціонування обладнання, що залишилося, безпечне.

Інша річ, що це не нормальний стан станції, це не режим роботи, але катастрофи, ще раз повторю, не передбачається.

Ситуація зараз

Зазначимо, наразі українська влада закликає жителів населених пунктів, розташованих поблизу ЗАЕС, евакуюватися самотужки. Росіяни не погоджуються відкривати «зелені коридори» для людей, але навіть мінімальна загроза аварії та потенційного ядерного конфлікту – це вже небезпека.

Тим часом МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії) опублікувало звіт після візиту на станції. У своїх рекомендаціях МАГАТЕ закликає негайно припинити будь-які обстріли станції для уникнення її подальшого пошкодження.

Фахівці агентства рекомендують негайно створити «зони ядерного захисту» довкола ЗАЕС.

Ситуація в Україні є безпрецедентною. Уперше збройний конфлікт триває на території великої ядерної установки, – підкреслили у висновках звіті.

Також з’явилась заява від Держатомрегулювання. У разі необхідності може бути ухвалене рішення про відключення шостого енергоблока ЗАЕС. У такому випадку доведеться експлуатувати резервні дизельні електростанції для того, щоб забезпечити електричним струмом системи безпеки.

Ми можемо потенційно опинитися у ситуації, коли закінчиться дизель, і це може призвести до аварії з пошкодженням активної зони реакторів та, відповідно, викидом радіоактивних продуктів у навколишнє середовище, – пояснював в.о. голови Держатомрегулювання Олег Коріков.

Раніше на USIonline.com

Пам’ятка: йодна профілактика у разі радіаційної аварії

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.