Різдво дуже довго не було частиною новорічного циклу: історик Володимир Півторак «фото»

Різдво дуже довго не було частиною новорічного циклу: історик Володимир Півторак

Зимові свята в Україні – це не лише час родинних зустрічей та святкових банкетів, а й обрядових традицій, що мають в коренях давні слов'янські обряди.

Щоб розгадати загадку історії новорічно-різдвяних традицій нашої країни, кореспондент Українська Служба Інформації поспілкувався з істориком Володимиром Півтораком.

Розкажіть, будь ласка, з чого почалася історія новорічно-різдвяних традицій в Україні?

Розглядати сукупність різдвяно-новорічних свят неможливо без передісторії. Перше, що треба розуміти, — поява календаря. Для істориків очевидним є факт появи сонячного календарного циклу синхронно з неолітичною революцією — тобто з початком відтворювального господарства. Хоча і мисливці та збиральники безумовно розуміли циклічність часу. Як тільки оформилось поняття циклічності часу — з’явилась магічна прив’язка ритуалу до початку нового циклу. І цей зв’язок досі у нас живе в новорічній традиції. Але від якого моменту це цикл фіксувати?

З’являється чотири очевидних варіанти — два рівнодення та два сонцестояння. Зимове сонцестояння в Україні стало новорічним відносно недавно — в ранньомодерний час. До того візантійський Новий рік відзначався у вересні (від створення світу) чи березні (так званий «благовіщенський рік»). Різдво дуже довго не було частиною новорічного циклу, і для християнської традиції було дуже довго другорядним святом. Лише тисячу років тому в західній християнській традиції Різдво Христове стає важливим святом, від нього починають рахувати нову еру, а зимовий Новий рік на 7-й день після Різдва — єдиним святковим комплексом. Плюс Іоанна Хрестителя на 6-й день Нового року — ось ті три свята, які вже від XVI століття стали в Україні загальноприйнятними. Цивільна традиція вже у ХІХ столітті вивищила новорічні свята над різдвяними — але це вже інша історія.

Як змінювалися традиції святкування Нового року та Різдва в Україні протягом історії?

Кардинальні зміни відбувались у Х, XVI, XIX та XX століттях. Спочатку новорічне свято відзначалось навесні чи восени, Різдво не відзначалось надто гучно. В Ренесансну добу на перший план виступає театралізація різдвяного свята і поглинення християнською символікою. У XIX столітті в містах тріумфує ялинка та європейські цивільні традиції святкування Нового року, а у ХХ Різдво взагалі на 70 років опинилось у забороні і його святкування часто відбувалось підпільно – натомість новорічні свята отримують «радянське» обличчя. По суті від 1991 року ми перебуваємо в стані пошуку золотої середини в розумінні традиційного святкування різдвяно-новорічного циклу (саме в такій послідовності, бо Різдво передує Новому року).

Якими були вірування та обряди, ще до прийняття християнства?

Ми про них дуже мало знаємо. Язичницьких, тобто поганських, джерел немає, є тільки незрозумілі з точки зору християнства елементи новорічного свята. Це, по-перше, принесення жертви. Є навіть версія, що початково давні германці на ялинку в лісі розвішували голови ворогів — і звідти прикрашення ялинки почалось. Друге – це магія на Новий рік. Тобто гадання, програмування наступного року – сюди підпадають Андріївські вечорниці, посівання, водіння кози та Маланки. Третє —  це ритуальна їжа — зокрема, кутя. Ну і деякі тексти колядок та щедрівок мають елементи язичництва.

Як виглядали різдвяні обряди та обрядові страви в старовинні часи на території України?

Різдвяний обряд суто церковний. Він ув’язаний із символікою Зорі Віфлеємської, після появи якої починається вечеря, далі — всенощна служба з причастям опівночі. Колядування, тобто виконання релігійних гімнів народженню Сина Божого. Серед страв на столі в Святвечір завжди згадуються кутя, узвар, пісні страви, зокрема — так звана «капуста». Це все найархаїчніші, найдавніші страви. Вони модернізуються лише останнім часом. Наступного дня — власне зранку різдвяного свята, з’являються інші, в тому числі м’ясні страви — баранина (більш поширена на свята в старожитній українській кухні), вареники, ковбаси, холодці, сальтісони (вплив німецької середньовічної кухні).

Як українці святкували Різдво та Новий рік у часи козацької доби?

Козацька доба привнесла значні барокові новації. Це зростання ролі партесного співу, музичних святкових колективів, театральних вистав, вертепів тощо. Збагачується стіл — стає очевидним, що новорічні святкування треба провести якомога пишніше, з нетиповими для повсякденного харчування стравами. Закуповували середземноморські морепродукти, вина, різноманітні спеції.

Які традиції святкування були особливими під час обрання свят у СРСР?

Радянська традиція святкування виразилась в намаганні максимально секуляризувати новорічні символи. Зірка стає п’ятиконечною, святий Микола та старожитній Мороз стають радянським Дідом Морозом і Снігуронькою. Ритуалізм переслідується, колядників карають та перевиховують. Новорічні промови керівників держави стають центральною подією свята — можна сказати коли всі синхронно «звіряють годинники» по московським курантам. Ну і новочасні традиції перегляду новорічних фільмів — від відомих радянських до заборонених американських.

Які найважливіші новорічно-різдвяні традиції в Україні?

Для мене – це традиція родинної вечері в Святвечір, колядування, водіння кози та Маланки, посівання на перший день нового року, щедрування.

Як змінилися новорічно-різдвяні обряди та святкові звичаї після отримання незалежності?

Ці зміни переважно в двох площинах відбуваються. Повернення забутого і модернізація. Перше вплинуло на відновлення масових колядницьких традицій, друге – урізноманітнило стіл та значно видозмінило сам характер святкування.

Як українці відзначають Новий рік та Різдво в сучасному житті? Які нові елементи додались до традицій?

Головний зміст святкування Різдва та Нового року — провести межу між минулим і очікуваним майбутнім. Підводимо підсумки і плануємо. Для цього свято максимально має відрізнятись від повсякдення. Тому дені і ніч міняються місцями. Карнавали, гра інших персонажів (новорічна травестія), переїдання та чого гріха таїти — перепивання. В деяких селах досі виконують архаїчні театралізовані обряди — і це теж є дуже сучасним розумінням свята.

Які обряди та традиції в сучасній Україні є найбільш популярними серед населення?

Як історик я навряд чи відповім на це питання. Треба досліджувати. Думаю, що значно змінились побажання на Новий рік за останні два роки. Популярними стають нові страви. Але зміст свят залишається — ми прощаємось зі старим і очікуємо народження нового — мирного, світлого, щедрого.

Раніше на  USIonline.com

Заспівав задля прославлення всіх українських воїнів, – інтерв’ю з бійцем 28-ї ОМБР (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.