В Аккерманській фортеці відтворили закладну плиту 1452 року з Дозорної вежі
В Аккерманській фортеці відтворили будівельну закладну плиту 1452 року з Дозорної вежі. Оригінальний артефакт був втрачений, тому його реконструювали за історичним зображенням 1848 року. На плиті відновили грецький напис і герби, які відображають політичний і будівельний контекст середини XV століття. Плиту планують повернути на її первинне місце у фортеці.
Про це повідомляє історик Андрій Красножон.
В Аккерманській фортеці відтворили будівельну закладну плиту 1452 року, що походить із Дозорної вежі. Оригінальний артефакт було втрачено, тому дослідники створили копію за малюнком 1848 року.
На плиті відтворили грецький напис, у якому йдеться про завершення будівництва муру та благословення для будівельника. Також збережено геральдичні елементи: герб пана Станчула та символ, який дослідники пов’язують із Молдавським князівством.
Дослідники зазначають, що грецька мова напису використовувалася місцевим магістратом у середині XV століття. Поєднання гербів відображає політичний контекст регіону, де місто перебувало під протекторатом Молдавії.
Появу Дозорної вежі пов’язують із періодом загострення у Причорномор’ї напередодні падіння Константинополя у 1453 році. У цей час у регіоні посилювали оборонні укріплення через зростання османської загрози.
Раніше УСІ повідомляла про те, що в селі Булдинка на Одещині дослідники виявили унікальне козацьке кладовище з рідкісними кам’яними саркофагами та надгробками, а науковці наполягають на внесенні об’єкта до державних реєстрів пам’яток культурної спадщини.

