Інциденти з танкерами «Волгонефть» є яскравим прикладом екологічних катастроф, які росія супроводжує масштабними інформаційними кампаніями замість реальних заходів
Як стверджують фахівці Міжнародного дослідницького центру порятунку птахів (ІВRRС), вартість реабілітації птахів від наслідків розливу нафти та нафтопродуктів відрізнятиметься в кожному окремому випадку. Згідно з відкритими даними, найдорожчою з цієї точки зору на сьогодні є аварія танкера «Exxon Valdez» біля берегів Аляски у 1989 році. Тоді на реабілітацію однієї морської видри компанія Exxon витратила понад 82 000 доларів США. Загалом було очищено 357 видр, проте в природу випущено лише 45 особин(.
Окрім того, з 1600 особин птахів, яких виловили й полікували, тільки половину згодом випустили в море. Витрати на одного птаха тоді склали 32 000 доларів США. Менш витратною виявилася реабілітація 260 качок, забруднених нафтопродуктами після їх потрапляння в річку Хіткот (Нова Зеландія) у 2005 році. Загалом уся реабілітація тривала близько шести тижнів, а витрати на неї сягнули 42 000 доларів США.
Оцінивши всі зусилля з реабілітації диких тварин біля берегів Аляски, фахівці ІВRRС дійшли висновку, що такі заходи є трудомісткими, дорогими, мають низьку успішність і створюють хибне враження про реальні наслідки виливів нафти (Джерела- https://pernatidruzi.org.ua/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3935186/, https://www.facebook.com/intbirdrescue/, https://www.birdrescue.org/tag/ibrrc/ ).
Інциденти з танкерами “Волгонефть 139” 11 вересня 2007 року, “Волгонефть 212” і “Волгонефть 239” 15 грудня 2024 року є яскравим прикладом екологічних катастроф, які росія супроводжує масштабними інформаційними кампаніями, у тому числі з рятування диких тварин, замість реальних заходів.
18 грудня я написав на своїй фб сторінці : «Дуже погано, що російські окупанти не вжили жодних дій щодо фіксації половинок затонулого “Волгонефть 212”. Зміна напрямку вітру, яка відбудеться в ніч з 18.12 на 19.12, може призвести до зміни положення корпусів і додаткового забруднення акваторії. У цьому випадку плями мазуту будуть зміщуватися за вектором вітру в бік Азовського моря і в бік східного та південного узбережжя Керченського півострова».
Навів цей уривок для того, щоб показати, що все можна заздалегідь прогнозувати і, відповідно, за бажанням, мінімізувати наслідки: зафіксувати уламки затонулих суден, відкачати залишки мазуту з пошкоджених танків, локалізувати забруднення з використанням бонів, зібрати мазуту з поверхні води у механічний спосіб та нейтралізувати масляну плівку з використанням хімічних детергентів.
Прогнозовано вже в суботу в кримських пабліках з’явилася інформація про забруднення мазутом узбережжя Керчі. Черговим прикладом російської екологічної пропаганди стали публікації місцевих гауляйтерів про збір мазуту волонтерами, а пізніше і бравурні заяви окупаційної влади про остаточне розв’язання питання – збір семисот кілограмів мазуту з пляжів міста. Усю цю інформацію, звісно, одразу ж підхопили ЗМІ. Невже мазут з усієї берегової лінії Криму вибірково потрапив виключно на керченські пляжі? А що, джерело забруднення вже локалізовано або усунуто?
Замість реального стану речей та реальних заходів, увага акцентується на участі волонтерів у зборі забрудненого ґрунту та зусиллях щодо порятунку птахів і інших тварин. Така красива картинка з задоволенням підхоплюється міжнародною журналістською спільнотою (у тому числі українською), створюючи враження значного позитивного впливу цих заходів на реальний стан біоценозів.
За цими кампаніями ховається бажання росії презентувати себе як відповідального учасника процесу порятунку природи та спроба уникнути міжнародної відповідальності за екологічні наслідки.
Отже, важливо критично аналізувати інформацію. За активністю інформаційних кампаній криються серйозні довгострокові збитки для екосистеми й біорізноманіття. Справжня картина наслідків таких аварій далека від оптимістичного сценарію; тому необхідно звертати увагу не на світлини начебто врятованих птахів (більшість з них, на жаль, приречені) і начебто очищеного узбережжя, але на широкий контекст шкоди навколишньому середовищу та висновки незалежних від рф експертів.
P.S. Мішки з мазутом зібрані населенням біля Анапи залишилися лежати на березі. 23 грудня під час шторму море почало забирати їх назад.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.