Одеські волонтери за допомогою Bake for Ukraine в унікальній пекарні випікають хліб для нужденних та воїнів ЗСУ (фото, відео)

С початком війни назва хліба - «паляниця» - набула нового сенсу. Паляниця стала маркером «свій - чужий». Тоді, у українок, які мешкають в Берліні виникла ідея випікати паляниці для нужденних в Україні, нагадувати світу про війну та підтримувати пекарів та фермерів в країні, що воює і вони створили ініціативу Bake for Ukraine. В осени в Одесі завдяки цьому проєкту з'явилася унікальна пересувна пекарня, в якій випікають корисний хліб для потреб нужденних та бійців ЗСУ.

Випікання паляниць в Одесі побачив кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.

Хліб – це головна цінність українського суспільства. Для українців хліб це як код, який дозволяє розпізнати свій чи чужий – це про доброту, щирість та співчуття. І тому хліб — це символ та дуже велика цінність. Тому торік, на початку війни, в Берліні виникла ініціатива Bake for Ukraine основною місією якої стало зберігання української хлібної культури, просування її, щоб кожен в світі знав, що є такий хліб — паляниця. Співзасновники ініціативи, до речі, серед яких є дві одеситки, хочуть, щоб паляницю знав весь світ і навіть вигадали слоган «паляниця – це новий багет». Ідея українок за кордоном була дуже проста — випікати паляниці, збирати внески та передавити їх в Україну.

В Україні ж метою проєкту є забезпечення місцевого постачання продовольства, підтримуючи місцеві пекарні та фермерів переважно в містах, які найбільше постраждали від війни.
Зараз Bake for Ukraine підтримує вісім пекарень та фермерів, які випікають безплатний хліб для нужденних, передаючи пекарям ресурси та гроші для того, щоб зберегти робочі місця. А торік, під час блекаутів, були й ще генератори.

Партнерські пекарні принципово випікають хліб на заквасці тому, що для засновниць проєкту це дуже важливо, бо закваска — це те, що дає хлібу цінність, споживну природу. Це дуже корисно, тому традиційний національний хліб і змога українців купувати і їсти його є однією з цілей та місій проєкту.

В Одесі паляниці для нужденних та військових на фронті випікаються в унікальні пересувній швейцарській пекарні.

Мобільна пекарня, можливо, це дуже унікальна річ, тому що ми пекли в такій самій пекарні в Берлині і це був дуже важливий досвід. Тому що нам дуже допомагали пекарі в Німеччині, які давали нам місця, де ми могли випікати свою паляницю і потім продавати її за донати. І коли ми знайшли таку ж пекарню тут, ми дуже здивувалися. Це неймовірно, бо їх дуже мало. Це швейцарська пекарня унікальна. Їх було зроблено трохи більше ста і частина передана зі Швейцарії в Україну. Ми знайшли таку в Бесарабії. Ця пекарня може випікати в будь-якому місті. Вона незалежна від світла чи якісь інших умов. Вона може випікати до двох тисяч хлібів за добу. Ми збираємося поїхати з цією пекарнею під Миколаїв, під Херсон, де люди зараз живуть, але інфраструктура майже повністю не функціонує. І ми плануємо такий тур, щоб випікати свіжий хліб для цих людей кожен день, – розповіла про унікальну одеську пекарню співзасновниця проєкту Олена Ворожейкіна.

Для того, щоб українська паляниця стала такою ж впізнаною як французький багет ініціатива Bake for Ukraine бере участь в заходах за кордоном, де не тільки популяризують український хліб, а й ще збирають донати. Наприклад, паляниці продавали в Бундестазі в Берліні, в скандинавських країнах, і в Парижі, Лондоні, бо це нагадує про Україну та про те, що їй потрібна підтримка. Крім того, Bake for Ukraine проводить майстер-класи для іноземців з випікання суто українського хліба на заквасці та набуває багато друзів по всьому світу серед політиків, журналістів та простих громадян.

В останній захід в Бундестазі, ми вчили їх випікати паляницю. Вони це робили своїми руками. Це незабутньо, тому що це як діти граються з чимось, так вже дорослі люди, коли вони роблять щось своїми руками — це дуже емоційно, яскраво, це дуже запам’ятається, але з цим вони запам’ятають про український хліб, про наші традиції, про наші цінності, і це дуже гарно працює. Ми нагадуємо про Україну любими доступними нам можливими варіантами, – каже Олена Ворожейкіна.

Співзасновниці Bake for Ukraine закликають пекарів у всьому світі приєднуватися до ініціативи, щоб спекти свій власний український хліб, рекламувати та проводити спеціальні заходи у своїх країнах та збирати пожертви для України.

Раніше на USIonline.com

Традицію приготування хліба на Одещині внесли до культурної спадщини України

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.