«Як українцям зберегти себе, культуру та повернути вкрадене росією» – в Одеському худмузеї відбулася дискусія (фото) «фото»

«Як українцям зберегти себе, культуру та повернути вкрадене росією» – в Одеському худмузеї відбулася дискусія (фото)

У середу, 31 січня, в Одесі у рамках заходу Lviv BookForum, який організували громадська організація «Форум видавців» у партнерстві з медіа «Українська правда» та Одеським національним художнім музеєм, відбулася дискусія про те, як зберегти культурну спадщину та пам'ять під час війни.

На події побувала фотокореспондентка Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

В дискусії взяли участь Богдан Логвиненко – письменник, журналіст та засновник проєкту Ukraїner, Ольга Гончар – культурологиня та директорка львівського музею «Територія Терору», Катерина Кулай – в. о. директора Одеського національного художнього музею, Вахтанґ Кебуладзе – філософ, публіцист і перекладач, та Олена Гусейнова – письменниця, радіоведуча та радіодокументалістка.

З самого початку російської агресії проти України окупанти почали свідомо нищити або красти та вивозити до росії експонати та історичні артефакти з музеїв України. У 2022 році вони спалили історико-краєзнавчий музей Марії Примаченко на Київщині. Тієї ж весни російська ракета влучила в Національний музей Григорія Сковороди в Харківській області. У квітні 2023-го росіяни зруйнували краєзнавчий музей у Куп’янську. Через підрив Каховської ГЕС на Херсонщині було знищено будинок-музей художниці Поліни Райко.

У листопаді 2023 від вибуху російської ракети перед Одеським національним художнім музеєм постраждала сама будівля та шість музейних експозицій. 2024 рік почався з влучання «Шахедів» у музей Романа Шухевича на Львівщині…

Всього  з початку війни на кінець 2023 року офіційно зареєстровано 872 об’єкти культурної спадщини, яки було зруйновано або пошкоджено внаслідок російської агресії.

Війна ставить під загрозу не лише життя людей, але й цілісність культурної спадщини України.

Саме питанню, як вберегти унікальну історію та багатовікову культуру від свідомого знищення росіянами, була присвячена дискусія в Одеському худмузеї.

У цій геноцидній російській війні проти народу України ми маємо перемогти жахливого російського ворога. Російська «культура» завжди була і залишається насамперед інструментом маніпулятивного впливу. Російська «культура» – це симптом хвороби російського світу смерти, яку треба лікувати, – зазначив філософ, публіцист Вахтанґ Кебуладзе.

Вахтанґ Кебуладзе (у середині)

Питання турботи про національну культурну спадщину це не питання повоєнної відбудови, а сьогодення.

Спікери обговорили збереження об’єктів культури, спадщину – матеріальну та не матеріальну, те що протоколи цивілізованого світу до нас не застосовні, а нам треба в умовах війни зберігати нематеріальні та матеріальні надбання, що формують нашу ідентичність та історичну пам’ять.

Ми повинні йти своїм шляхом, робити все можливе для збереження своєї культури та ідентичності.

А також готуватися до повернення награбованого російськими загарбниками після Перемоги та занепаду росії з її імперськістю. Бо Україна –  не росія,  ми повинні йти правовим шляхом для відновлення історичної справедливості.