Як український ресторанний бізнес адаптується до викликів війни: дослідження «фото»

Як український ресторанний бізнес адаптується до викликів війни: дослідження

Виклики повномасштабної війни не стали на заваді українському ресторанному бізнесу. Попри те, що сфера не була готова до повномасштабної війни, вже зараз значна частина підприємств трансформується та виходить на нові ринки.

Про це йшлося на онлайн-презентації дослідження діяльності локальних виробників та закладів громадського харчування і HoReCa (абревіатура від англ. hotel, restaurant, catering — готель, ресторан, кейтеринг) під час війни у контексті посилення продовольчої безпеки «Герої невидимого фронту, ресторани на захисті продовольчої безпеки України» 27 вересня.

Дослідження Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО та ГО «Національна асоціація громадського харчування» охопило 30 експертів-практиків зі сфери HoReCa, ритейлу та суміжних галузей, які поділились своїм досвідом розв’язання нагальних проблем харчування в умовах війни та збільшення потужностей виробництв за пів року з моменту початку війни.

На кінець травня 2022 року в Україні закрилися 37% закладів громадського харчування. Сектор втратив до 60% працівників, а прибутки скоротилися вполовину або й більше.

На жаль, великі підприємства стали мішенями для обстрілів, тож у майбутньому буде потрібна децентралізація стратегічних запасів. Окрім того, значну частину врожаю не вдалося зібрати чи вона взагалі була знищена через замінування, бойові дії тощо, — зазначає представниця ГО «Національна асоціація громадського харчування» Марія Флейчук.

Експерти також визначили тенденції ринку HoReCa, які актуалізувалися після початку воєнних дій:
  • збереження попиту на домашню їжу, фастфуд напівфабрикати та швидкий відпочинок у закладах громадського харчування;
  • вплив правил воєнного часу: комендантської години та необхідності дотримання норм повітряної тривоги;
  • необхідність налагодження швидкої логістики доставки їжі;
  • вплив місця розташування ресторанного бізнесу: його наближення до зони бойових дій, розташування внутрішньо переміщених осіб тощо.

39% підприємців вважає, що відновлення ресторанних потужностей можливе не раніше, ніж за 1-2 роки після завершення війни. Нині HoReCa відчуває нестачу кваліфікованих кадрів та необхідність підвищення кваліфікації працівників до роботи у форс-мажорних обставин.

Водночас дослідження підтверджує: показники галузі динамічні. Якщо в зоні бойових дій ситуація залишається незмінною, то на територіях, віддалених від лінії фронту, заклади громадського харчування продовжують свою роботу.

Окремі підприємства в тих важких умовах змогли наростити обсяги виробництва продукції, часто — невластивої для них, у 57 разів, забезпечували харчування до 50 тисяч осіб на день та в рази збільшили обсяг своїх послуг, — коментує експерт програми USAID з аграрного та сільського розвитку Андрій Янчук.

Подальшому відновленню сфери HoReCa в Україні сприятиме підтримка світової спільноти, інвестиції в Україну після завершення війни, застосування інновацій та налагодження продовольчих ланцюгів  зазначають експерти. Ознайомитися з рекомендаціями для локальних виробників, закладів громадського харчування та HoReCa щодо плану дій під час війни можна за посиланням.

Проєкт реалізовано за підтримки та партнерства Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО та ГО «Національна асоціація громадського харчування».

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО – це п’ятирічна програма (2019-2024 рр.), яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку і реалізується компанією «Кімонікс Інтернешнл Інк.». Метою Програми USAID АГРО є прискорення економічного розвитку тих сільських територіальних громад України, які відчувають найбільшу потребу у зростанні економіки. Основою цього розвитку має стати аграрний сектор з досконалішими механізмами управління, що заохочують більш продуктивну, сучасну та прибуткову діяльність мікро-,  малих і середніх с/г виробників, які є успішно інтегрованими до конкурентних ринків в Україні та за її межами. На макрорівні, результатами проєкту стануть: 1) зростання доходів малих і середніх підприємств (МСП) агросектору; 2) розширення доступу аграрних МСП до фінансових ресурсів; 3) створення справедливого та прозорого ринку земель с/г призначення (земельна реформа); 4) зниження корупції в аграрному секторі.

ГО «Національна асоціація громадського харчування» — неприбуткова громадська організація, яка об’єднує шеф-кухарів, батьків, освітян, медиків, громадських активістів. Вона займається питаннями реформування громадського харчування в Україні та прагне розвивати, удосконалювати й зберігати культуру та високі стандарти сфери, а також принципи здорового харчування.

Раніше на USIonline.com

З ресторану на фронт: історія одеського «Шефа» (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.