Для чого історія на сучасній війні: ректор одеського педуніверситету Андрій Красножон (відео)

Чому потрібно вчити історію? Тому що те, що відбувається з нами зараз, вже повторювалося багато разів. І саме в історії можна знайти відповіді на багато питань.

Про це з ректором педагогічного університету імені К. Д. Ушинського Андрієм Красножоном поспілкувався кореспондент Української Служби Інформації.

Більш детальніше про це дивіться у відео на нашому Youtube-каналі.

Як працює університет?

Перші три доби ми усі були в паніці: що робити з університетом, що робити з документацією. Ми перерахували всі установчі документи та сховали – на випадок, якщо будівля перейде до інших рук. Адже поки в нас печатки – університет українській. Херсон був вже взятий, до Миколаєва вони дійшли, а скільки від Миколаєва до Одеси! Майже у центрі Харкова вони були, майже в центрі Києва. Була паніка, що в Одесі висадитися десант, або нас відріжуть від Київської траси.

Потім я згадав, що я історик, який добре знає історію Одеси 1944 року. І вже 10 травня я написав Міністерству освіти лист, що університет буде працювати. Багато хто був проти, але я розумів, що Одесу не будуть брати штурмом. А саме тому, що пролунала інформація, що сили вторгнення на 24 лютого – 250 тисяч осіб. Операція зі звільнення Одеси в 1944 році від фашистів потребувало 380 тисяч осіб і планувалася місяць. І це стало можливим, коли включився 3-й Український фронт та пішов Білоруський фронт.

І який десант? Для нього, як в Нормандії, повинен бути широкий пляж, а не як в Аркадії. І коли ти згадуєш, що в історії Одеси не було ні одного разу успішного десантування. Одеса має складну географічну структуру, у нас 7 лиманів. Це те, що тримало румунську армію в 1941 році. Тому що є географія, історія, військова наука, є досвід. І тоді ми почали роботу спочатку онлайн, а потім стали одним із перших університетів, які вийшли навчатися офлайн. У нас є бомбосховище на більш ніж тисячу осіб і ми продовжуємо працювати. Зараз стартував новий семестр.

Андрій Красножон

Чому важливо вчити історію?

Навіть коли у Херсон услід за російськими військовими прийшли російські вчителі, вони почали інакше читати не математику, а саме історію за російським лекалом. Це саме той  предмет, котрий найчастіше використовує пропаганда. Саме тому зараз дуже важливо виховувати вчителів історії. Це зараз стратегічне завдання для країни.

І саме історія створює міфологічне міслиння. В мене є родич, вже стара людина, у перші дні війни він мені говорив, що російські військові не будуть чіпати простих людей. Я говорив, що все це вже було і що вони будуть, як НКВС катувати людей, тільки за те, що в їх очах ти – «хохол».  І після того, як прогриміла Буча, та ж людина підійшла до мене і спитала: «як думаеш, чи дійдуть вони до Одеси?» Тому що вимнулась міфологія і вмикнулась реальність.

Раніше на  USIonline.com

Історія України – не обов’язковий предмет НМТ: думки одеських фахівців (відео)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.