Дельфіни: що відомо про причини загибелі китоподібних Чорного моря «фото»

Дельфіни: що відомо про причини загибелі китоподібних Чорного моря

У перші теплі дні року в водах чорноморського узбережжя Одещини вчені знов почали помічати грайливих дельфінів. Минулого року, коли ще острів Зміїний було окуповано, а військових крейсерів коло узбережжя Одещини було більше, майже щодня на берег викидало тіла загиблих морських ссавців. Цього року були помічені лише поодинокі випадки. Страшні знахідки з'являються на чорноморському узбережжі інших країн. Науковці у висновках причин загибелі дельфінів стримані, бо слідство та дослідження ще тривають. Разом із підвищенням стовпчику термометра, дельфінів у наших краях ставатиме більше. Та чи безпечно це для них, і як кожен може допомогти науковцям?

Українська Служба Інформації поспілкувалася з вченими й дізналася, що змінилося у справі дельфінів за рік.

Масова загибель дельфінів та морських свиней чорноморського узбережжя – стала однією з важливих тем останньої конференції Європейського китового товариства в Іспанії. На ній було представлено доповідь, щодо підвищення кількості викидів китоподібних та впливу на цей факт воєнних дій в Чорному морі. У підготовці доповіді приймала участь команда з майже двадцяти вчених.

У період з січня по жовтень 2022 року вченими України, Румунії, Болгарії, Туреччини та Грузії офіційно зареєстровано 913 випадків загибелі китоподібних Чорного моря. Перші незвичні та, на жаль, масові викиди білобоких дельфінів на узбережжя Туреччини були відмічені майже одразу після виведення у море російських бойових кораблів – наприкінці лютого та у першій половині березня. У травні та червні на пляжі різних країн чорноморського узбережжя винесло найбільшу кількість тіл. Саме у цей період точилися бої за острів Зміїний і тривали масштабні обстріли з моря. Мертвих ссавців знаходили в різних країнах чорноморського узбережжя.

 

Тіла загиблих морських ссавців одразу почали вивчати науковці. Доктор біологічних наук Павло Гольдін робив розтини мертвих дельфінів з метою вивчення причин їх загибелі.

На експертизи відправили всі тканини і органи вуха. Мозок, легені, нирки, жир, зокрема, жирові тканини голови. Печінку, шлунок, серце, м’язи. Зробили перші аналізи на вірусологію, зараз роблять вдруге, іншим методом. Триває аналіз мікротомограм, заплановано токсикологію, роблять бактеріологію, зробили патогістологію, і дані обробляються, роблять імуногістохімію частинами, скло за склом, поетапно. Але я підкреслюю: причини ще шукають. Аналізи тривають. Результати з різних лабораторій надходять практично кожного дня. Проте багато ще не зроблено, і висновки робити зарано, – розповів Українській Службі Інформації Павло Гольдін.

 

Через масову загибель китоподібних Чорного моря, минулого літа Одеська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом екоциду.

УСІ звернулась до відомства з проханням повідомити подробиці справи. Ми отримали відповідь, що до завершення слідства наявну інформацію розголошувати не можна. Тож треба чекати на результати аналізів та звітів.

Прокуратура повідомила, що зразки загиблих морських ссавців знаходяться в лабораторіях Німеччини та Італії. Українська Служба Інформації звернулася до італійського Падуанського університету (Dipartimento di Biomedicina comparata e alimentazione).

 

У листі наводиться, зокрема, й стаття, яка нещодавно вийшла у турецьких ЗМІ.

У лютому цього року на узбережжі Кіпру викинуло 12 китів-дзьоборилів. Науковці провели попередній аналіз можливих причин смерті цих морських ссавців. За попередньою інформацією, причиною загибелі китів став акустичний вплив російських військових навчань у Середземному морі.

Там, наче, з самого початку побачили яскраві симптоми. Але то ж дзьоборили, які відомі своєю чутливістю до сонарів і вибухів. У Чорному морі це морські свині та дельфіни, які менш чутливі, – розповів УСІ Павло Гольдін.

На момент виходу цієї статті, відповіді від італійського університету ще не надійшло. Доки чекаємо на неї, поспілкувалися зі співробітницею цього університету. Карина Вишнякова – кандидатка біологічних наук, завідувачка лабораторії морських хребетних тварин Українського наукового центру екології моря. Саме вона привезла в Італію зразки тканин та органів загиблих дельфінів.

на фото: Карина Вишнякова кандидатка біологічних наук, завідувачка лабораторії морських хребетних тварин Українського наукового центру екології моря, Visiting Scientist (Department of Comparative Biomedicine and Food Science, University of Padova

 

На конференції Європейського китового товариства Карина Вишнякова була у складі команди захисників дельфінів Чорного моря, де розповіла про результати своєї роботи.

Що ми вже побачили? Якісь прояви гістопатологічні – це прояви в тканинах, бронхопневмонія, яка може бути викликана вірусною інфекцією та іншими хворобами. Одне коло пройшло, інфекції не виявлено. Тепер вірусологічні та бактеріологічні аналізи проходять друге коло. Були випадки незвичні з потраплянням в сітки рибальські. Починаючи з квітня, ми бачили також тварин, які ще живі, але поводяться незвично, тобто залишаються в якійсь бухті або на мілині, стоять на одному місці, не рухаються, проявляють незвичну поведінку. Дехто з цих тварин загинув, деякі повертались у море, але їх більше не знайшли. Проте, остаточного результату, який би ми включили в звіт, наразі немає. Нам треба бути максимально прискіпливими, якщо ми хочемо знайти наукові докази впливу війни, – розповіла Українській Службі Інформації Карина Вишнякова.

Учені розглядають кілька можливих причин, що призвели до загибелі дельфінів у Чорному морі: вплив воєнних дій, збройної агресії РФ (вибухові травми або пов’язані з акустикою); хімічний вплив (через отруєння води, морського середовища); численні інфекції (деякі з яких циркулюють у природному середовищі, у морі); стрес та переміщення риби, корму дельфінів (зграї риб пливуть у безпечніші місця, а за ними дельфіни).

Масові викиди морських ссавців припинилися з вересня минулого року. Наразі, є поодинокі викиди, але вони не перевищують середніх величин. Вчені кажуть, що викидає тіла дельфінів переважно в південному Криму, але це тому що в північно-західній частині Чорного моря ще холодно і дельфінів поки мало.

Інформацію про появу на нашому узбережжі грайливих дельфінів повідомив співробітник національного парку «Тузлівські лимани», еколог, доктор біологічних наук Іван Русєв. З наближенням тепла, китоподібних у наших водах ставатиме більше. Та от чи безпечно це?

Ні. Немає жодної гарантії поки. Хоча орки зараз зі своїм брухтом човнів далеко від нашого регіону – Північно-Західної частини Чорного моря. Є багато контужених тварин, що відіб’ється на продуктивності їх популяції. Буде менше приплоду. Те, що найбільше у морі від війни страждають дельфіни, є очевидним. Але хімічне, радіаційне та інші забруднення ще будуть давати негатив на морську екосистему… ще все попереду, – розповів Українській Службі Інформації Іван Русєв.

За час війни на території України було знайдено та офіційно підтверджено 124 випадки загибелі дельфінів. Більшу частину викидало на узбережжя національного парку «Тузлівські лимани». Іван Русєв стверджує, що ці знахідки – це лише 5% від того, що є насправді. Більшість тварин не винесло на берег, а обстежити морське дно через війну неможливо. Еколог каже, що приблизна чисельність загиблих китоподібних у Чорному морі сягає 50 000 осіб. Масова загибель дельфінів найближчими роками може призвести до значного порушення чорноморській екосистеми.

На думку Івана Русєва, причиною масової загибелі китоподібних є вплив сонарів російських військових кораблів. Ехолокатори впливають на акустичну систему тварин, травмують органи слуху, дезорієнтують, що призводить до тяжких наслідків.

Під час конференції до дня Землі (22 квітня), начальник Спеціалізованої екологічної прокуратури Одеської обласної прокуратури Володимир Францевич повідомив, що вже підтверджено 15 викидів, які були зумовлені акустичними травмами.

Дослідження будуть завершені найближчим часом, – запевнив Францевич.

Вчені звертаються до всіх небайдужих з проханням допомогти зібрати данні з метою притягнення Росії до відповідальності за вчинений екоцид. Якщо ви помітили загиблого дельфіна, чи такого, який дивно поводиться, треба зробити наступне:

  •  вказати місце знахідки (координати);
  • сфотографувати голову і зуби, спину і брюхо дельфіна, а також видимі пошкодження, якщо такі є, але не чіпати;
  • надіслати цю інформацію якомога швидше науковцям.

Контактні дані: 067 390 0118 (WhatsApp, Telegram), 095 548 6553 WA (WhatsApp, Telegram, Viber), 063 970 1500 (WhatsApp, Telegram, Viber)

***

Медіаматеріал підготовлено в межах Грантової угоди ENV2/2022/055 «Екологічна журналістика», що фінансується Фондом Arcadia Philanthropic Trust через неприбуткову організацію Journalismfund.eu vzw.

Раніше на  USIonline.com

Заради дельфінів: на Одещині розширять акваторію національного парку

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.