«Далекобійники» XVI – ХІХ століть. Вчений розповів про чумацьку Одесу (фото) «фото»

«Далекобійники» XVI – ХІХ століть. Вчений розповів про чумацьку Одесу (фото)

Історична спадщина тих часів і людей - більше, ніж може здатися. Однак про це не дуже знають навіть самі одесити.

Про це у своїй лекції «Чумацька Одеса XVI – ХІХ століть» розповів професор кафедри історії України ОНУ імені Мечнікова Тарас Гончарук. На лекції побував кореспондент Української Служби Інформації.

Сьогодні у бібліотеці Грушевського усі бажаючи мали можливість почути розповідь про місце та роль чумаків в історії нашого міста. Це – частина нової серії лекцій під загальною назвою «Історія Одеси. Неформат». Як пояснив кореспонденту УСІ професор Тарас Гончарук, мета цього курсу лекцій – розповісти про такі сторінки історії Одеси, які не дуже використовуються у туристичному іміджі міста, не зазначені у туристичних маршрутах. Але вони – про важливу частину минулого Одеси, зокрема її золотої доби.

Сьогодні ми говорили про чумацьку Одесу. Одеса виросла, як ми чудово знаємо, на експорті зерна, українського та молдавського, та інших товарівю. До міста ці товари привозили чумаки на своїх фурах, які називалися мажі, – їхні «дальнобійні» вози.

І, до речі, зараз у нас «дальнобійні» вантажівки називають фурами – це слово з тих часів. І зараз також фури привозять зерно до Одеси, – пояснює професор.

Мова шла про різні аспекти взаємодії чумаків та міста. І про те, як влада сприяла цьому промислу: Воронцов ремонтував чумацькі шляхи до Одеси; і про те, як це відклалося на культурі. І власне про культурні контакти – як сприймали одесити цих чумаків. Вони обов’язково приходили до Дюка, дивитися на реакцію чумаків на його пам’ятник.

Адже це була не просто якась невелика група: сотні тисяч чумаків приходили. Довгі роки по 600 000 возів приходило щороку до Одеси, – каже Тарас Гончарук.

Він розповів про чумацькі пісні, в яких згадується Одеса – і позитивно, і негативно:

Ось, знаєте, найстаріша чумацька пісня про Одесу – «Добре жити», – в 1834 році вона вже була опублікована. І є пісні, де Одеса – місце, де можна багато витратити, та яке виступає розлучницею між чумаком та його дівчиною.