«Будь ласка, звільніть пташок!»: в Одесі презентували артпроєкт на підтримку полонених (фото) «фото»

«Будь ласка, звільніть пташок!»: в Одесі презентували артпроєкт на підтримку полонених (фото)

Артпроєкт створений на підтримку цивільних, яких росія незаконно утримує в тюрмах.

На місці побував кореспондент Української Служби Інформації.

З нагоди Дня Соборності України 22 січня в Одеському історико-краєзнавчому музеї відбулася презентація артпроєкту «Будь ласка, звільніть пташок!»

Героями артпроєкту є шестеро в’язнів сумління: Валентин Вигівський, Ірина Данилович, Сергій Цигіпа, Наріман Джелялов, Різа Ізетов та Ірина Горобцова.

Ініціатива розкриває всю драму полонених через образи пташок, що перебувають в неволі й можуть загинути без свідомої підтримки.

Роботи представленні в найсучаснішому виді мистецтва – колаж, і в трьох різних видах: аналоговий, діджитал та анімація. У якості птахів використані силуети соколів та голобув. Сокіл — один із символів свободи Україні, її незламності, а голуб – символ невинності, чистоти й миролюбності.

Сюжет діджитал-плакатів концентрований на тортурах, щоб донести такими візуальними образами всю жорстокість дій російської влади. Аналогові колажі занурюють глядача у стан, коли він розуміє, чим може закінчитися байдужість. Один колаж – це наче прірва залита кров’ю жертв, над якою повисли птахи. Інший має зовсім інший посил: він легкий, аж наче райський – це те відчуття, до якого прагнуть полонені, мріючи зараз про це у тортурах. Анімація розповідає про те, з чим доводиться зіштовхуватися ув’язненим. Руки, які з’являються нізвідки — анонімні та могутні, то руки катів. Що наносять тілесні удари (розбитий ніс) та психологічні (поява міміки-крику), – розповідають організатори.

Ініціатор проєкту – «Центр громадянських свобод». Захід організовано ГО «Асоціація жінок України «Дія».

Серія робіт спрямована на підтримку проєкту «Звільнити без умов і обмінів!» Мета – привернути увагу до проблеми цивільних ув’язнених, деякі з яких перебувають в неволі з початку 2022 року, а деякі ще з 2014.

Один із спікерів, дружина політв’язня Кремля Олена Цигіпа зазначила наступне:

У державних органів влади зв’язані руки, тому що не має ніяких механізмів взаємодії впливу поверненню цивільних з полону. Думаю, що такі артпроєкти йдуть на допомогу. Таким чином, ми не скомпрометовуємо нашу державну владу, а допомагаємо їй.

Дружина Сергія налагодила із ним зв’язок – пише листи та надсилає їх за допомогою сайту «Зона Телеком».

Знаю, що він підтримує такі заходи. Він – журналіст і письменник. Сергій передав листа Борису Джонсону. Ось тепер я шукаю шляхи, як передати цей лист. Можливо, це людина, яка може включитись у його звільнення, – додала Олена Цигіна.