
«60% українських підлітків є потенційними жертвами російських вербувальників», – психолог Сергій Чуднявцев (фото)
22% від загальної кількості завербованих спецслужбами РФ в Україні – це неповнолітні. Про це повідомив речник Служби безпеки України Артем Дехтяренко.
На тлі цієї заяви Українська Служба Інформації вирішила з’ясувати, як росіяни вербують наших дітей і як батькам убезпечити синів і дочок від роботи на ворога.
Тож, ми запросили в студію Сергія Чуднявцева, дитячого та сімейного психолога, кандидата медичних наук, автора книг з дитячої психології, співзасновника підліткового клубу «Фрегат».

На фото: Сергій Чуднявцев
На його думку, більше ніж половина українських підлітків знаходяться в тому віковому і психологічному періоді, які роблять дітей легкою жертвою вербувальників з РФ і штовхають до «роботи» на ворога, – підпали автівок, релейних шаф, виготовлення вибухівки та інше.
І гроші у вигляді «зарплати» за виконання замовлення ворога для підлітка — другорядний фактор. Головною мотивацією є бажання довести одноліткам свою значущість, а батькам — «дорослість».
Найбільш небезпечними віком, на думку психолога, є 13-15 років. Саме в цей період в організмі дитини відбуваються пік змін. Гормональна перебудова впливає на всі аспекти життя, – від настрою до світосприйняття. Загострюється невдоволення собою, розвивається схильність до самокритики. В такому стані дитина може навіть не помічати, коли її хвалять. Вона концентрується саме на критиці на свою адресу і врешті-решт часто відчуває себе геть «неправильною», «не такою, як треба», «жалюгідною». В такому стані підліток стає ідеальною потенційною жертвою вербувальника.
Тому, вважає Сергій Чуднявцев, розмовляти з дітьми про ймовірність вербування з боку ворога треба вже з початкових класів, коли вони ще відкриті світу і батькам і не почали переходити в «хиткий» підлітковий вік.
Звісно, розмова на цю тему з дитиною 8 років і з підлітком 14 років мають відбуватися за абсолютно різними сценаріями. Молодшому школяру варто розповісти про загрозу, пояснити, що така ситуація трапляється з іншими дітьми і може трапитися і з ним. І в ній немає нічого, що робить дитину поганою, гіршою за інших, не такою, як всі. Варто донести молодшому школяру ідею про те, що він і про таку ситуацію може без вагань розповісти батькам і педагогам.
Розмова з підлітком 13-15 років має ґрунтуватися на визнанні його дорослою людиною і права вибору навіть у випадку отримання пропозиції від ворожого вербувальника. Підлітку варто пояснити, що його рішення про те, чи йти на контакт з вербувальником, чи приймати отриману пропозицію – це його особисті вибір, рішення і відповідальність. Дитина 13-15 років має знати, що в разі роботи на ворога батьки не зможуть допомогти їй уникнути відповідальності перед законом. Але у неї завжди є вибір – відмовитись, розповісти батькам, або навіть самостійно повідомити про спробу вербування в правоохоронні органи.
Про те, як зрозуміти, що дитину, ймовірно, намагаються завербувати і як діяти в такому випадку, – дивіться в розгорнутому інтерв’ю від УСІ.
Раніше на USIonline.com —
В Одесі затримали трьох агентів фсб, які мали вчиняти теракти по всій Україні (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.