Вуса, що стережуть здоров’я чоловіків – в Україні вкотре проходить флешмоб “movember” «фото»

Вуса, що стережуть здоров’я чоловіків – в Україні вкотре проходить флешмоб “movember”

Кожного листопада чоловіки по всьому світу долучаються до флешмобу «movember”. Вони відрощують вуса, аби підвищити обізнаність про здоров»я чоловіків - рак простати, рак статевої залози чоловіків та психічне здоров»я, наприклад, депресія.

Рак простати – одне з найбільш розповсюджених онкологічних захворювань серед чоловіків. За даними національного канцер-реєстру в період 2017-2018 року в Україні на рак простати захворіло 7,5 тисяч чоловіків, 3300 – померло. В Одесі за цей період було зареєстровано 442 випадки раку передміхурової залози, менше половини з них була виявлена на початкових стадіях. 

Через повільний розвиток хвороби та відсутність ранніх проявів майже чверть захворілих звертається вже на стадії розповсюдження метастазів, що суттєво ускладнює лікування. У більшості випадків на нього хворіють чоловіки віком понад 50 років. Рак статевої залози трапляється набагато рідше. Загалом на цей тип пухлини хворіє близько 1% чоловіків у всьому світі. Але частіше за все хворіють чоловіки в молодому віці – від 15 до 49 років.

Крім пухлин, на чоловіче здоров’я суттєво впливають і психічні проблеми. Але чоловіки не схильні визнавати їх наявність і частіше за все не звертаються до фахівців. Невирішені проблеми із психічним здоров’ям нерідко стають причиною самогубств. Загалом хвороби та шкідливі звички суттєво скорочують тривалість життя чоловіків. В середньому українські чоловіки живуть на 10 років менше, ніж жінки.

Одеський уролог Стоян Віталій стверджує що в його практиці більшість випадків раку простати виявляються випадково. Частіше за все чоловіки звертаються із загальними скаргами, схожими на хронічний простатит, але вже під час обстежень виявляють злоякісне новоутворення передміхурової залози. Чоловіки схильні терпіти дискомфорт і через це звертаються через 1,5 – 2 роки після початку захворювання.

Вуса, що стережуть здоров’я чоловіків

З чого почався Movember?

Рух Movember започаткований у 2003 році двома хлопцями в Мельбурні. Все почалося, як ідея повернути моду на вуса, але згодом перетворилося на рух за для підвищення обізнаності чоловіків про своє здоров’я. Вже у 2012 році Фонд Movember був віднесений в ТОП-100 неурядових організацій світу. Щороку в акції беруть участь понад 20 країн Світу. Україна поки не долучилася до цього руху на державному рівні. Але українська молодь та лікарі об’єднуються за для здоров’я чоловіків. Серед них є і лікар-інтерн Станіслав Кравчук, який цього року разом з проектом “Я.Ніна” започаткували рух в Україні.

Станіслав, розкажіть про проект, в якому Ви приймаєте участь

Разом із командою однодумців інтернів та студентів, та проектом “Я,НІНА” ми підтримуємо світовий рух Movember щодо висвітлення проблем чоловічого здоров’я таких, як рак простати та рак статевої залози. Для цього ми створили соціальну ініціативу #ВУСОПАД. Це інформаційна кампанія, метою якої є донесення до українських чоловіків надважливої інформації про ці хвороби та їх профілактику.

Основним елементом інформування є флешмоб із “вусатими” фото. Люди роблять фото із справжніми чи несправжніми вусами і поширюють інформацію про профілактику раку простати та статевої залози серед своїх друзів. Також ми співпрацюємо із барбершопами (в Києві та Львові). Різні барбершопи надали нам більш, ніж 50 стрижок для розіграшів, які є ще одним інструментом поширення інформації про чоловічі захворювання.

Також про #ВУСОПАД активно розповідає сама Яніна Соколова – телеведуча, актриса, продюсерка, на подіях з життя якої заснований проект, та лікарі Національного Інституту Раку (НІР). До речі 25/11 ми організовуємо зустріч щодо проблем чоловічого здоров’я, на яку ми запрошували лікарів саме з НІР. Рух щойно почався – ми ведемо комунікації із лідерами думок, просимо їх долучатися. Маємо надію, що відгукнуться:).

Станіслав Кравчук  разом з проектом “Я.Ніна” започаткували рух Movember в Україні.

Як “#VUSOPAD” допомагає чоловікам?

Така акція заставляє чоловіків задуматися про власне здоров’я. Коли тебе нічого не болить, ти не думаєш про якийсь абстрактний рак – може захворіти хто завгодно, але не я. Але статистика надто жорстока і ймовірність отримати нагороду у вигляді раку після 40 років висока. Для нас важливо, щоб чоловіки виховали у собі культуру піклування про своє здоров’я. Лише тоді буде можливо виявити рак на ранній стадії, що дуже сильно впливає на подальші результати лікування. 

Крім того, такий рух – це весело. Ти носиш вуса, тебе запитують “чому?”. Так і поширюється інформація про профілактику. Якщо важливі знання не загортати в емоції – їх ніхто не з’їсть. До нас, на сірих санітарних бюлетенях лікарень, щось точно писалось, але читалось воно – це інше питання.

Що треба робити кожному чоловікові?

На жаль специфічної профілактики раку простати та раку статевої залози не існує, проте можна знизити ризик виникнення даних захворювань, якщо: 

  • дотримуватись збалансованого раціону харчування з великим вмістом свіжих овочів та фруктів; 
  • не зловживати алкоголем; 
  • бути фізично активним; 
  • підтримувати здорову масу тіла вчасно звертатись до лікаря у випадку будь-яких проблем з боку сечостатевої системи та наявного обтяженого сімейного анамнезу (випадки раку простати або раку статевої залози у ваших родичів).

Важливий момент: самообстеження і огляд лікаря допомагають виявленню раку статевої залози на ранніх стадіях. 

Щодо раку простати важливо пам’ятати про скринінгову програму, яка включає: визначення простат-специфічного антигену (PSA) в крові у чоловіків старше 50 років після консультації з лікарем та регулярне відвідування лікаря-уролога.

І звичайно ж КОЖНОМУ ЧОЛОВІКУ потрібно в листопаді приєднатися до флешмобу #ВУСОПАД!

Що має непокоїти і куди йти якщо щось непокоє?

Рак статевої залози

Найбільш поширеними симптомами початкової локальної форми захворювання є: 

  • тривалий тупий біль та дискомфорт в нижній частині живота,
  • безболісна набряклість,
  • наявність крові у спермі, 
  • наявність вузликів (горбиків) в одній з статевих залоз.

Хворі на поширені форми можуть мати прояви ураження інших органів.

До факторів, що підвищують ймовірність виникнення раку статевої залози відносяться:

  • неопущення статевої залози,
  • наявність хворих на рак статевої залози у родині.

Рак простати

У більшості випадків початкові стадії протікають без будь-яких симптомів, хоча може спостерігатись: 

  • біль в спині, 
  • затримка сечі, 
  • поява крові в сечі.

До факторів, що підвищують ймовірність виникнення раку простати відносяться: 

  • вік (понад 50 років), 
  • обтяжена спадковість, 
  • спосіб життя та харчування.

У випадку тривожних ознак – запитайте вашого сімейного лікаря.

Якщо ви помітили будь-які з вищеперерахованих симптомів, незалежно від віку, стану здоров’я чи рівня обізнаності – повідомте про це вашого сімейного лікаря або терапевта. 

40-49 років 

Починаючи з 40 років, необхідно щорічно відвідувати уролога. Лікар може прийняти рішення про призначення аналізу крові на PSA-тест (простат-специфічний антиген). 

50 років та більше 

Чоловікам необхідно продовжувати відвідувати уролога один раз на рік. 

З 50 років щорічний скринінг на рак простати є обов’язковим – огляд уролога з аналізом крові на PSA-тест (простат-специфічний антиген), або без нього.

Чи є статеве життя після встановлення діагнозу онкології статевої залози чи простати?

Все залежить від конкретного випадку і лікування пацієнта. Після оперативного втручання у випадку раку простати часто спостерігається еректильна дисфункція, сухий оргазм та зниження сексуального бажання. Важкість ускладнень залежить від ступеня травматизації нервів та судин під час операції, тому важливо звертатися до лікаря у випадку тривожних симптомів, як можна раніше.

У випадку раку статевої залози, перспективи сексуального життя після операції набагато ширші. Під час лікування можуть виникнути незначні проблеми із лібідо та потенцією, але зазвичай вони короткотривалі. Видалення статевої залози теж не надто впливає на рівень тестесторену в крові (цю функцію повністю компенсує друге статевої залози). Важливо, щоб чоловік справився із стресом, а далі все буде гаразд.

Как сообщала USIonline.comУкраина занимает второе место в Европе по смертности от рака.

Читайте нас в Telegram.