Ультиматум РФ щодо Донеччини: Москва втрачає час на поступки
РФ посилює тиск ультиматумами. Переговори зависли через позицію ЄС і США.
РФ посилює тиск ультиматумами. Переговори зависли через позицію ЄС і США.
Росія починає розуміти, що час для отримання максимальних поступок у переговорах щодо завершення війни проти України спливає. На цьому тлі її ультиматум щодо виходу ЗСУ з Донеччини протягом 2 місяців є спробою тиску та затягування процесу.
Про це в ефірі УСІ заявив політолог Олександр Леонов.
За його словами, переговорний процес фактично завис, зокрема через позицію Європейського Союзу, який наполягає на участі у перемовинах.
Європа не прийме мирну угоду, якщо не буде сидіти за столом переговорів.
Експерт пояснює, що без участі ЄС домовленості втрачають сенс, а зняття санкцій з боку європейських країн залишається критично важливим для Росії. На цьому тлі Москва намагається діяти жорсткіше — зокрема через ультимативні вимоги до України.
Це якраз для Росії чергова спроба з одного боку затягнути мирний процес, а з іншого — і натиснути на Україну.
Втім, безпосередній тиск на Київ навряд чи спрацює. Натомість такі заяви можуть бути сигналом для США.
Це скоріше такий сигнал Дональду Трампу, який теж бажає підписання якоїсь мирної угоди.
Експерт підсумовує, що переговори заходять у глухий кут, а позиція Європи дедалі більше впливає на можливість досягнення будь-яких домовленостей.
Політолог також зазначає, що попередні мирні ініціативи, які обговорювалися, передбачали переважно поступки з боку України.
Той мирний план, який спочатку був з 28 пунктів, потім з 20 пунктів, він же складається цілком з поступок України.
Водночас, за словами Леонова, США офіційно навряд чи могли вимагати від України залишити Донбас, адже це суперечить американському законодавству. Тож вимога РФ може використовуватися лише як неформальний елемент переговорного процесу.
Попри жорстку риторику, можливості Росії для ескалації залишаються обмеженими. Як зазначає політолог, Кремль уже використав майже весь арсенал, окрім ядерного. Втім, сценарій застосування ядерної зброї експерт вважає малоймовірним через зовнішній тиск.
Ядерну зброю Росія не може застосувати… це бордові лінії, які провели Китай і Індія.
Серед небагатьох варіантів, які залишаються, — повна мобілізація в Росії, однак і цей ресурс вже частково втрачений. Це, на думку Олександра Леонова, варто було робити під час спецоперації на Курщині. Тоді б повна мобілізація відповідала російському законодавству.
У дипломатичній площині Росія продовжує шукати інструменти впливу, зокрема через енергетику.
Росія може тиснути на Європу. Але ЄС зараз виходить на фінальний етап відмови від російських енергоносіїв.
Більше про російський ультиматум щодо Донеччини — у повній версії інтерв’ю.