В одеському Художньому музеї відкрилась велика виставка «Сонце заходу/Sol Occidentalis» Марґіт та Романа Сельських (фото) «фото»

В одеському Художньому музеї відкрилась велика виставка «Сонце заходу/Sol Occidentalis» Марґіт та Романа Сельських (фото)

В четвер, 12 жовтня, в одеському Художньому музеї відкрилася виставка живопису Марґіт Райх та Романа Сельських з колекції мистецтвознавця, заслуженого діяча мистецтв України Едуарда Димшица.

На відкритті побувала кореспондентка Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Ця виставка повертає Одеський художній музей до власної виставкової діяльности, дослідження та експонування українського мистецтва. Відкриття зібрало чимало відвідувачів і стало справжньою культурною подією.

Вони були не тільки люблячою парою, але й творцями-однодумцями. Вони подорожували разом, працювали разом, і неповторні пейзажі Львівщини, Карпат, Криму, Польщі з’являлися на їх численних полотнах майже одночасно. Їх оточувало коло близьких друзів, колег, котрі наповнювали їх життя радістю творчого спілкування. Роман та Марґіт були поруч до самої смерті художниці в 1980-му році.

На мій погляд, переоцінити значення творчости Романа та Марґіт Сельських неможливо. Вони є одним з найзнаменитіших майстрів образотворчости не тільки на теренах галицького краю, але в масштабах всієї національної культури, — зазначає Едуард Димшиц.

Подружжя митців Сельских стали одними із перших, хто вміло адаптував західну естетику до українського національного мистецтва.

Натюрморти, портрети, пейзажі, інтер’єри, декоративні композиції. Пейзаж Романа Сельського — а поруч відразу краєвид, написаний рукою Маргіт. В них багато спільного і водночас індивідуального.

Полотна переважно великі, яскраві, барвисті, виписані ледь не графічно.

Довге творче життя художників створює паралельні треки розвитку західноукраїнського мистецтва з кінця 20-х років до другої половини 80-х ХХ століття.

Сформувавшись в міжвоєнні десятиліття спочатку під впливом Львівської та Краківської шкіл академічного живопису, Марґіт та Роман беруть участь в художньому обʼєднанні молодих львівських митців ARTES, яке акцептують майже всі актуальні на той час західноєвропейські течії в мистецтві.

Розширення локальних естетичних традицій перед Другою світовою війною створили яскраве явище львівського модернізму, яке знаходилось в безпосередньому звʼязку з пізнім постімпресіонізмом, кубізмом та документальним реалізмом. Італійський, іспанський та французький сюрреалізм в творчости художників ARTES створили яскраву, але на жаль короткочасну «надреальність». Навчання митців в Парижі на початку 30-х років на все життя збагатили їхню художню мову. Майстерні Фернана Леже, парижське оточення Пабло Пікассо, багаторічне дослідження спадщини Барбізонської школи, Поля Сезанна та Поля Поллара впливали на їхню творчість до кінця життя.

У 2023 році художникам виповнилося 120 років. Ця подія стала приводом познайомити одеського глядача з одним з найяскравіших явищ традиції живопису заходу України.

Раніше на USIonline.com

Одеський худмузей виклав у відкритий доступ свій науковий архів

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.