В Одесі вшанували пам’ять вбитих під час румуно-німецької окупації (фото)
У кінці жовтня в Одесі згадують тих, хто став жертвою румуно-німецьких окупантів та був страчений в часи Голокосту.
Кореспондент Української Служби Інформації відвідав місце події та зафіксував момент покладання квітів, під час якого присутні вшанували загиблих хвилиною мовчання.
Траурна церемонія пройшла біля пам’ятника на честь вбитих 19 жовтня 1941 року десятків тисяч одеситів, розташованого на території колишніх артилерійських складів на площі Трибуни Героїв – вшанували жертв трагедії 83-ї річниці з дня знищення румуно-німецькими окупантами понад 23 тисяч євреїв.
У заході взяли участь члени єврейської громади, громадських організацій, мешканці міста, представники Одеської обласної військової адміністрації та міськради.
Організатором виступила Одеська регіональна асоціація євреїв – колишніх вязнів гетто та нацистських концтаборів.
За даними одеських істориків, під час нацистського режиму у місті було вбито близько 120 тисяч євреїв.
Зазначимо, з 17 по 25 жовтня 1941 року в Одесі було розстріляно або спалено живцем понад 25 тисяч жителів міста. Ця трагічна подія, відома як «Одеський Бабин Яр».
Ведучий церемонії звернувся до присутніх зі словами:
Фактично кожне місто чи село має свої пам’ятні місця, де покояться жертви найстрашнішої війни 20 сторіччя. Має такі місця й наша Одеса. Сьогодні ми, як і щороку, зібралися в цьому сквері, щоб провести церемонію, присвячену пам’яті трагедії, що сталась саме тут 83 роки тому.
22 жовтня 1941 року в будівлі, де розташовувалася румунська військова комендатура та штаб румунської 10-ї піхотної дивізії, вибухнула радіокерована міна, закладена радянськими військовими.
Загинули понад 60 осіб, зокрема комендант міста Іон Глогожану. Відповідальність за вибух окупаційна влада поклала на євреїв і комуністів.
Наступного дня почалися облави й масові страти. Сотні людей було розстріляно або повішено на вулицях Одеси. Тисячі євреїв переганяли по Пушкінській до вокзалу, далі по Водопровідній, повз кладовище і до міської в’язниці. Кінцевим пунктом стали артилерійські склади, де румунськими військовими було скоєно страшний злочин – частину людей розстріляли, а інших спалили в порохових складах. Тут мученицькою смертю загинули майже 25 тисяч одеситів, переважно єврейської національності.
Нагадаємо, пам’ятник був відкритий у жовтні 2013 року на згадку про вбитих у 1941 році десятки тисяч одеситів. Тоді з 25 тисяч загиблих близько 23 тис. були євреями – переважно діти, жінки та старі. Інші – радянські солдати та моряки, які захищали місто від фашистів.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.