Усиновлення і війна: інтерв’ю з головою служби у справах дітей Юлією Нікандровою (відео)

Війна забирає найдорожче. Кількість дітей-сиріт в Україні - зростає. Багато хто готовий у такі важкі час зробити добру справу і усиновити дитину.

Що треба знати зараз про усиновлення, у голови одеської міської служби у справах дітей Юлії Нікандрової розпитував кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.

Дивіться відео на нашому каналі на Youtube.

В Одесі є діти, яких можна усиновити, але не через війну

На обліку в Одесі сьогодні перебуває 216 дітей. Це статусні діти двох категорій, яких можна усиновити, або влаштувати під опіку. Але ми знаємо ситуацію в одеському регіоні, кількість повітряних тревог, і на сьогоднішній день жодний регіон в Україні не можна назвати безпечним, бо ми не знаємо, куди прилетіть ракета, і тому кожного дня стоїть питання забезпечення дітям безпеки.

Тому у нас є процедура евакуації. Дітей евакуюють разом з супроводом, або по території України в більш безпечні місця, де створені умови для їх проживання, або поза межі території України. Це такі країни, як Польща, Німеччина, Італія, Туреччина, Літва. Що стосується того, що багато дітей осиротіли через війну – дійсно, багато людей звертаються з приводу того, щоб таких дітей усиновити.

Не всі діти, які осиротіли через війну, можуть бути усиновлені, або потребують цього. Бо переважна більшість дітей мають родичів і, звичайно, пріоритет отримують родичі з приводу того, щоб захистити дитину та отримати всі необхідні документи. Як правило, це опіка над дітьми і це робиться дуже швидко – дідусі, бабусі або інші родичі забирають дитину, яка втратила батьків. Найбільша кількість статусних дітей не пов’язана з військовими діями. Наша категорія – це діти, від яких відмовляються в медичних закладах, або які опиняються в дитячих будинках через те, що батьки не виконували свої обов’язки належним чином.

Процедура усиновлення не спрощена

Процедура усиновлення не змінена кардинально. Що змінилося? Діти, які наразі перебувають за кордоном, не можуть бути усиновлені – ані українськими громадянами, ані громадянами інших країн. Цей процес не працює ні для кого. Чому? Бо неможливо встановити контакт між потенційними кандидатами та дитиною. Немає того суб’єкта, який встановив би контакт, що він відбувся і далі можна розпочинати процес. Це по-перше, по-друге це документальне підтвердження. Тобто належним чином перевірити всі документи. Зараз є регіони, де немає доступу до інформації, хоча наша база працює, але перевірити належним чином певні пакети документів неможливо. Дуже бюрократизированный цей процес.

Ми проговорили, що такі діти не можуть бути усиновлені або взяті під опіку, але якщо судові процеси відбувалися до 24 лютого і люди вже подали до суду, зібрали всі документи, відбувся контакт і остання ланка – це судовий процес в усиновленні і на сьогоднішній день у суді прийнято рішення про усиновлення – такой усиновлювач вже по закону може поїхати і забрати цю дитину.

Якщо людина є родичем до дитини і вона може підтвердити родинні зв’язки, то така людина може взяти під опіку дитину, яка знаходиться поза межами України. Бо такій людині не потрібен контакт, вони вже і так знайомі. Ось це два виключення, які мають знати люди, вони зазвичай про них знають і звертаються. А чужі люди, які зараз запускають процес усиновлення, якщо вони перебувають за кордоном, сьогодні не можуть.

Люди можуть під час війни ставати кандидатами на усиновлення

Сьогодні є багато людей, які звертаються до служби з приводу того, що вони хочуть усиновити дитину. Станом на 1 вересня 2022 року в нашій службі перебувало 46 українських громадян – це або сімейні пари, або поодинокі громадяни, які бажають стати батьками і усиновити дитину. Вони збирають пакети документів, як завжди і проходять курси, і стають кандидатами в усиновлювачі. Бо життя триває, війна колись закінчиться і людей неможливо позбавляти права усиновити дитину.

На мою думку, ми сьогодня потребуємо того, щоб процес усиновлення все ж таки запустився. Чому? Бо діти втрачають час. Діти, які на сьогоднішній день в результаті війни опинилися в евакуації, втрачають час, хоча для них створені всі умови. Чим старшою стає дитина, тим менше в неї шансів на усиновлення, і про це не треба забувати. Пріоритет, на мою особисту думку, має бути у українських громадян. Тому що у нас на сьогоднішній день люди бажають усиновлювати дітей. Вони стають на облік. На сьогоднішній день це важко, але процес іде, люди хочуть створювати прийомні сім’ї.

Тобто, сімейні форми для тих дітей, яких не можливо усиновити, бо немає кандидатів, немає бажаючих усиновити дитину 10-12 чи 14-17 років. Або якщо дітей, наприклад, сімейна група – 3-4 дитини, на таких дітей, нажаль, черга з питання усиновлення не стоїть. Але і такі діти мають отримати шанс і право виховуватися в родині. Сьогодні усім дуже важко, тому що люди не розуміють, як їм бути завтра і чи вони готові у сьогоднішніх реаліях стати прийомними батьками і опікунами для чужої дитини, і як вони будуть жити далі. Бо люди все ж таки прагнули стабільності у цьому питання, а сьогодня всім лячно.

Люди хочуть допомогати дітям

Зараз найбільша кількість людей хоче допомогти дітям без батьківської опіки, емоційно. Тобто принести одяг, їжу, погуляти, можливо навіть прихистити дома на день-два, максимум тиждень. Але вони не розуміють, що дитині, окрім ось всього цього, потрібен захист в прямому сенсі. А захист можливий не тільки з точку зору того, що дитину нагодують, чи поведуть у парк. Дитина має бути під захистом офіційно, в неї має бути законний представник, бо якщо треба буде евакуюватися з території, де можуть початися активні бойові дії, може бути небезпечно, ця людина має отримати законні підставі таку дитину вивезти.

Якщо ця людина просто прихистила дитину на деякий час, вона не має жодного права представляти ії інтереси, бо вона не є опекуном цієї дитини. Вона навіть закордонний паспорт дитині не зможе отримати. Бо служба запитає – на якій підставі ви хочете такій дитині зробити документи? Люди, які по документам дитині ніхто, навіть не можуть представити інтереси дитини у медичному закладі. Навіть зробити певні досліди, обстежити їх належним чином, якщо така дитина буде потребувати медичної допомоги.

В нас є такий чат-бот “Прихисти дитину”, і коли люди там пишуть, що хочуть допомогти, а ти їм кажеш, що вони мають бути офіційним представником дитини, вони цього жахаються. Більшість людей хоче тимчасово надавати дитині допомогу, це не в інтересах дитини тимчасово надавати їй допомогу. Це історія про волонтерство і наставництво.

Треба також зазначити, що більшість таких людей хочуть допомогти дуже маленьким дітям, і є категорія людей, які бажають усиновити маленьку дитину, від 0 до 7 рочків, і щоб вона була одна. А якщо у нас є діти, які наприклад сімейна група -2 роки, 7 років  і 15 років? Я таких людей теж розумію, але вони мають розуміти, що є права і обов’язки, і обов’язки ніхто не відміняв. І коли людям це пояснюють,  хтось розуміє, а хтось – ні. І саме серед тих людей, які готові надавати тимчасовий прихисток дитині, ми обираємо тих людей, які готові документально підтвердити свої наміри опекуна.

Власний досвід  

Я як діючий кандидат можу сказати, що легко пройшла програму за два тижня, і це при тому, що я працювала. Тож якщо людина має намір стати законним кандидатом в опікуни і представляти інтереси дитини, зараз окрім наміру є така можливість. Але це і є документально підтвердження своїх намірів, бо ти стаєш законним представником інтересів дитини.

Дякую людям, які допомагають і приносять гуманітарну допомогу, але на сьогоднішній день ще є важливий блок, і цей блок пов’язаний з належним чином представництва інтересів дитини. Часто люди запитають: «А якщо я захочу поїхати, а дитину взяти не зможу?». Тоді дитина залишається без законного представника. Якщо людина поїхала і покинула дитину – тоді буде поставати питання про позбавлення прав. Бо не може законний представник жити окремо від дитини, це теж саме, як і з рідною дитиною, та ж сама процедура. Була у нас одна така історія, коли піклувальник привів дитину і сказав – знімайте з мене опіку, я хочу їхати за кордон, але з дитиною їхати не буду.

Раніше на USIonline.com

Благодійний фонд надасть 30 млн гривень для підтримки всиновлення дітей в Україні

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.