Той самий пам’ятник і не тільки. Деколонізація в Одесі (фото) «фото»

Той самий пам’ятник і не тільки. Деколонізація в Одесі (фото)

Повномасштабна війна з росією порушила питання про те, що декомунізація – вже, по суті, пройдений етап для України, а актуальною є деколонізація. А вона, своєю чергою, вимагає позбутися маркерів «російського світу» в нашій країні. Водночас цей процес має йти за законом.

Про це сьогодні йшлося на зустрічі «Одеса. Деколонізація» у Книгарні-кав’ярні на Катерининській, передає кореспондент Української Служби Інформації.

За останні півроку в Україні набули обертів перейменування топонімів та демонтаж символіки, пов’язаних з росією як державою-агресором. Про різні аспекти цієї теми, зокрема юридичну, говорили учасники зустрічі.

Головна мета зустрічі – звернути увагу на тему деколонізації, привернути увагу до того, якє є відношення одеської влади до маркерів «російського світу» в Одесі. І, звісно, продовжити цю дискусію, винести її на загальне обговорення, вважає Артем Карташов, громадський активіст, адвокат.

Звичайно, в Одесі йдеться про відомий усім пам’ятник, але не тільки.

Ми регулярно звертаємось до різних інстанцій, не лише щодо Катерини, а й інших пам’яток. Наша організація, «Об’єднання добровольців Одещини» поки займається збором інформації. На жаль, бачимо, що саме в Одесі, на відміну від інших міст України, є тенденція до затягування, заговорювання цієї теми. У громадах, наприклад, у Миколаєві, Чернігові ці питання вирішили швидко. І розколів, конфліктів у суспільстві – немає. А в Одесі є напруга. Але ми бачимо, що питання деколонізації вийшло за межі Одеси і стало питанням національного значення. Тому навколо пам’ятника Катерині є конфлікт, щодня його обливають фарбою, що є абсолютно логічним. Тому що під час війни не можна миритися із перебуванням такої пам’ятки, – зазначив Артем Карташов.

Олександр Городилов, фахівець Українського інституту національної пам’яті (УІНП), зазначає, що у патріотичному середовищі вже дійшли певного консенсусу щодо цього монументу. Проте в основі дій має бути закон.

Зараз ми маємо проговорити наративи та основні цілі та завдання майбутнього закону про деколонізацію. Нещодавно пройшла декомунізація – вийшов закон, і змусили місцеву владу його виконувати. Так само буде з деколонізацією. Щоб не виникали питання – коли було засновано Одесу, роль Катерини в цьому процесі – ми маємо це все проговорити і як би донести до населення думку держави. Ми, УІНП – орган державної влади, структура Кабміну. Тому ми повинні спілкуватися, зокрема, з громадою. Про підсумки зараз рано говорити, ми поки що в процесі. Підсумки має підбивати, у тому числі, місцева влада, – наголосив Олександр Городилов.