Ситуація на полях Одещини: як на зерно впливають дощі та який буде врожай цьогоріч «фото»

Ситуація на полях Одещини: як на зерно впливають дощі та який буде врожай цьогоріч

Загалом дощі позитивно впливають на зернові та овочеві культури. Але аграрії продовжують стикатись із іншими викликами - шкідниками, цінами на добрива, тощо.

Кореспондент Української Служби Інформації Олександра Ковтуцька поспілкувалась на тему посівної кампанії із фермером з Одещини, Дмитром.

Розкажіть, яка зараз ситуація на полях фермерів (як із зерновими, так і з овочевими культурами)?

Щодо зернових культур – цього року врожай, у будь-якому випадку, буде високий, оскільки вологи значно більше, ніж у 2022 році, і це впливає набагато сильніше на врожайність, ніж добрива тощо. Найважливіше для нас – це волога, без якої ніякі добрива не працюють. Стосовно овочів – вони ще більш вибагливі до вологи, оскільки вони мають поверхневу кореневу систему. Овочеві культури теж цього року дадуть добрий урожай, тим паче ми маємо періодичність у дощах.

Як впливають на ситуацію останнім часом «активні» опади у вигляді дощів? Чи шкодить він культурі і якщо ні, то чи позитивно впливає на посівну кампанію і не тільки?

Через періодичність опадів, – по суті, раз на два тижні ллє сильний дощ, – це величезний плюс. Але, на відміну від зернових, ті, хто професійно цим займається, вирощують овочі переважно під зрошенням. Звісно, у такому випадку овочі не так сильно залежать від дощів, як зерно. Дощ, як правило, економить гроші аграріїв, але є ще один великий плюс. Коли сильна посуха, з’являється такий шкідник, як кліщ. Він порушує структуру листа, проколює отвори, щоб висмоктувати сік із рослини, і листки у результаті відмирають. Таким чином, порушується фотосинтез. У нас потім менша врожайність, рослина потім страждає, може і вірус, і грибок підхопити. Але є й інша сторона – якщо дощі йдуть 3-4 дні, то в такому разі фермери змушені захищати рослини, працювати фунгіцидами (прим. ред. – хімічні речовини для боротьби з грибковими хворобами рослин). Але в цьому випадку інакше не можна, весь світ із цим працює. Інше питання – які це фунгіциди.

Яка зараз ситуація із добривами на ринку?

Щодо цін на добрива, вони підвищилися значно, проте й вартість продукції зросла. Тобто кореляція є достатньо адекватною. Це стосується і озимих культур, таких як часник, наприклад. Цього року урожай часнику буде добрим.

Варто зазначити, що 2022 рік для аграріїв видався важким, як через війну, яка охопила нашу країну, так і через погодні умови. Цьогоріч фермери України надають перевагу кукурудзі, сої, а також соняшнику.