Посівна 2023: зерно є, але як транспортувати – невідомо (фото) «фото»

Посівна 2023: зерно є, але як транспортувати – невідомо (фото)

Посівна на Одещині продовжується, однак аграрії постали перед великою проблемою з експортом своєї продукції.

Кореспондент Української Служби Інформації побував у Любашівському районі у фермерському господарстві «Гранат» , та дізнався у фермерів про проблеми цьогорічної посівної.

За словами керівника фермерського господарства «Гранат» Анатолія Артеменка, найголовнішою проблемою для аграріїв залишається експорт врожаю. Фермер каже, що у зерносховищах його господарства з минулого року залишилося близько половини врожаю – немає пропозицій для продажу.

росія блокує зернову угоду, судна простоюють та у кінцевому рахунку ціна цього простою лягає на плечі фермерів. Також, на жаль, зараз діє заборона на експорт зерна до Польщі. Якщо до війни ми продавали тону кукурудзи по 250 доларів, то зараз – по 160. А врахуйте ще подорожчання пального та добрив майже удвічі, – каже Анатолій Артеменко.

Також є труднощі й через нестачу працівників. За постановою Кабміну, підприємство може забронювати від призиву лише 50% військовозабов’язаних робітників.

Ще однією особливістю фермерства на Одещині є клімат, який за останні роки перетворив регіон на напівпустелю. Тож для вирощування багатьох культур необхідне додаткове зрошення.

На півночі Одещини немає навіть старих зрошувальних систем, тож будуємо все за власні кошти, – каже аграрій.

Враховуючи усі ці фактори, нинішня посівна не принесе прибутку фермерам.

Добре, якщо вийдемо у нуль. Але ми мусимо працювати, мусимо підтримувати економіку та наближати Перемогу, як можемо, – каже Анатолій Артеменко.

Аграрій каже, що «виживають» господарства тільки за допомогою кредитів від держави. Мова йде про програму «5-7-9», яку пролонгували й на цей рік.

Беремо кредит, сіємо, продаємо врожай, закриваємо борг, та все по колу, – каже фермер.

Незважаючи на всі складнощі, аграрії Одещини допомагають військовим. За словами Анатолія Артеменка, з початку війни 1 000 господарств регіону об’єдналися та закупили 700 автівок на передову. Також закупають дрони та іншу необхідну техніку.

Якщо брати навантаження на 1 га, то це десь біля 3 тис. грн на 1 га нам обходиться благодійна допомога. Нажаль, 80% людей дотримуються позиції «моя хата з краю» та не допомагають. Ми на це не звертаємо увагу, продовжуємо працювати та допомагати нашім хлопцям на передовій. Наближуємо Перемогу, – розказав Анатолій Артеменко.