
Сьогодні в Україні вшановують пам’ять тих, хто був страчений або загинув у полоні
Сьогодні, 28 липня, в Україні вперше на офіційному рівні вшановують пам'ять захисників і захисниць України, учасників добровольчих формувань, а також цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні. Постанова з цього приводу була ухвалена Верховною Радою 22 липня.
Про це повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора та Генерального штабу.
Системні злочини проти полонених стали частиною воєнної практики країни-агресора. Росіяни катують. Розстрілюють. Принижують. Використовують наших людей як живий щит, інструмент пропаганди і шантажу. Оленівка, тортури струмом у полоні, сексуальне насильство, неналежне харчування, відсутність медичної допомоги і зв’язку з рідними – не винятки, а ланки цілеспрямованої політики. Росія порушує: Женевські конвенції, Конвенцію ООН проти катувань, Римський статут Міжнародного кримінального суду, основи гуманістичної традиції. Це – воєнні злочини. Злочини проти людяності, – написали в Генштабі.
Офіс Генерального прокурора продовжує розслідувати системні воєнні злочини рф проти військовополонених та цивільних за фактами жорстокого поводження з військовополоненими та цивільними особами (ч. 1, 2 ст. 438 КК України).
За результатами слідства:
- понад 11 000 осіб були незаконно утримувані в місцях несвободи;
- визнано потерпілими: понад 5 000 військових та понад 5 600 цивільних;
- повідомлено про підозру 534 особам;
- скеровано до суду обвинувальні акти щодо 365 осіб;
- вже 117 засуджено обвинувальними вироками.
Розслідування засвідчують – злочини мали системний характер та ґрунтувались на дискримінації за національною та мовною ознаками, були сплановані та координовані представниками влади країни-агресора.
На тимчасово окупованих територіях та в самій рф на цей час виявили:
- 176 стаціонарних місць несвободи;
- понад 120 тимчасових (транзитних) точок утримання.
Затриманих систематично катували: били, піддавали електрошоку, застосовували службових собак, душили, підвішували, імітували страту, вдавались до сексуального насильства. Зафіксовані випадки спричинення каліцтв, опіків, психологічного знущання.
У ході розслідування злочинів, вчинених у місцях несвободи, вже повідомили про підозру понад 45 співробітникам установ Федеральної служби виконання покарань рф. Серед підозрюваних – керівники російських СІЗО та колоній Курська, Старого Оскола, Пакіно, а також начальники установ на ТОТ Суходільська та Волноваської колонії.
Особливо жахливим залишається масове вбивство українських військовополонених в колонії в Оленівці: у ніч з 28 на 29 липня 2022 року внаслідок вибуху загинули щонайменше 50 осіб, ще 140 — отримали поранення. Керівництву колонії повідомили про підозру у залишенні поранених без медичної допомоги, що призвело до загибелі ще 9 українських воїнів.
Ці злочини є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, Женевських конвенцій і всіх норм людяності. Вони не мають терміну давності.
Розслідування триває – жодне свідчення не буде залишене без уваги. Кожен кат – від безпосереднього виконавця до вищого посадовця, який давав накази або покривав злочини, – відповідатиме за законом. Пам’ятаємо. Вшановуємо. Працюємо заради справедливості,- написали в прокуратурі.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.