«Сміливі нести світло»: в Одеському художньому музеї відкрилася виставка присвячена блекаутам минулої зими (фото) «фото»

«Сміливі нести світло»: в Одеському художньому музеї відкрилася виставка присвячена блекаутам минулої зими (фото)

13 січня в Одеському національному художньому музеї відкрилася виставка, присвячена блекаутам під час найважчої зими минулого року. Як жили українці минулої зими під час масових відключень світла, налагоджували побут, продовжували працювати і допомагати один одному — розповідають у своїх роботах українські фотографи Саша Маслов, Сергій Коровайний, Євген Малолєтка, Поліна Полікарпова, Мстислав Чернов та багато інших.

На відкритті виставки побувала фотокореспондент Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Минула зима стала одним з найважчих випробувань за всю історію незалежної України.

Ця виставка присвячена блекаутам і найстрашнішій зимі минулого року. Ми хотіли цією виставкою відрефлексувати той спільний досвід, який маємо всі ми, який мають українці. Для багатьох іноземців слово «блекаут» якесь ефемерне, яке вони знають тільки через фільми. А в цій виставці показують реальність з якою ми всі стикнулися. Як змінився наш побут, як змінилися міста, – зазначила арт-кураторка виставки Катя Тейлор.

Документація блекаутів дає новий вимір, нову глибину в розумінні того, як українці переживають найвадкіші часи свого життя, адаптуються до будь-якого дискомфорту і водночас формуються як нація. В проєкті «Сміливі нести світло» можна побачити як змінилися міста, змінився побут. Взагалі головним героєм цієї виставки є місто: Харків, Київ, Одеса. Міські пейзажі на світлинах можуть бути зовсім темними, але всі знають, що в тій темряві був кожен мешканець країни.

Ця виставка про стійкість. Проєкт висвітлює надії, цінності, які об’єднали громадян і персональний травматичний досвід перетворився на колективний спротив відчаю. Через документацію війни ми бачимо, що навіть в надзвичайно важких умовах українці знаходять спосіб навчатися, створювати, працювати. Продовжувати боротьбу.

Ця виставка ще й про подяку енергетикам. Людям, завдяки яким у міста поверталося світло.
Назва виставки «Сміливі нести світло» вибрана не випадково, бо саме енергетики, люди, які під обстрілами, не зважаючи на погодні умови та час доби, рятували кожного з нас. Ця виставка має на меті нагадати суспільству завдяки кому, після масованих обстрілів енергетичної інфраструктури, у домівки поверталося світло.

Важко було. Звісно. Відновлювали підстанцію. Роботи було дуже багато. Працювали більшу частину під час повітряної тривоги. Були чутно постріли. Звісно, що переживали, бо було небезпечно, але виконували свою роботу. Ми просто працювали з ранку до вечора, – розповів майстер ділянки ДТЕК Євген Ільчак.

Євген Ільчак

Фотографії найважчої зими з майже усіх регіонів України також зібрані в однойменну книгу, яка буде представлена на виставці і стане ще одним документом війни, що незабаром побачить весь світ.
Проєкт організовано за участю: ДТЕК та Port of Culture, за підтримки партнерів Ist Publishing, Ukrainian Association of Professional Photographers, Національного музею Тараса Шевченка, центру сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр», Центру дизайну, архітектури та урбаністики «Порохова Вежа» та Дніпровський художній музей.

Виставка працюватиме в Одеському національному художньому музеї на Софіївській, 5А з 11:00 до 17.00 (середа-неділя) до 4 лютого 2024 року.