Ризик та захист: чому контроль свого здоров’я важливіший у воєнний час «фото»

Ризик та захист: чому контроль свого здоров’я важливіший у воєнний час

Безкоштовне тестування на ВІЛ та ІПСШ, засоби захисту та кваліфікована консультація: чому контролювати своє здоров»я особливо важливо зараз, коли багато людей залишили свої будинки та масово переїжджають до інших міст? Як часто необхідно робити аналізи та на що особливо звертати увагу?

Про це в інтерв’ю Українській Службі Інформації  розповіла директор Wellness Center в Одесі Оксана Терещенко.

Оксана Терещенко

Давайте почнемо з проблеми. Коли говорять про захворювання, що передаються статевим шляхом, то найчастіше першим згадують про ВІЛ. Чому ця інфекція досі залишається актуальною проблемою для України?

На мій погляд, великою проблемою є відсутність в нашому суспільстві звички по-справжньому піклуватися про власне здоров’я. Зазвичай до лікаря звертаються тоді, коли симптоми захворювання починають заважати жити звичним життям. На жаль, пізнє звернення може бути тоді, коли хвороба вже переходить на пізні стадії та важко піддається лікуванню.

Проблема ВІЛ полягає в тому, що інфекція достатньо тривалий час не проявляє себе жодним чином і такий період може тривати роками. На додаток, ситуацію погіршує велика кількість упереджень щодо ВІЛ інфекції. Не дивлячись на широку інформаційну роботу, досі вважається, що ВІЛ – це хвороба, яка пов’язана з певною асоціальною поведінкою, тому багато хто певен, що «мене то не зачепить». Проте, питання ВІЛ стосуються кожного.

Окрім ВІЛ, статевим шляхом поширюється також ціла низка небезпечних захворювань, наприклад, вірусні гепатити, які протягом років повільно руйнують печінку і врешті призводять до цирозу та раку.

Кому потрібно і як часто варто проходити тестування на ВІЛ?

Як я вже сказала, ВІЛ стосується кожного. Саме тому проходити тестування варто усім дорослим раз на рік, не зважаючи на те, чи постійний у вас сексуальний партнер або  ні, чи робили вам переливання крові, чи ні. Проте, якщо у житті людини присутній більш високий ризик інфікування, то тестування буде рекомендовано частіше, наприклад раз на 3 або 6 місяців. Під більш високим ризиком інфікування можна розуміти такі практики, як вживання наркотичних речовин ін‘єкційним способом, анальний або вагінальний секс без презервативу. Медичні працівники мають потенційний професійний ризик інфікування ВІЛ під час здійснення інвазійних маніпуляцій або при роботі зі зразками біологічних рідин. Оцінити власні ризики та визначити частоту тестування допоможуть консультанти у Wellness Center Odesa.

Що потрібно, щоб здати тест?

Для проведення тестування достатньо краплі крові з пальця і вже за 15 хвилин консультант у Wellness Center Odesa повідомить про результат. Перед тестом не потрібна попередня підготовка, наприклад, не варто відмовлятись від сніданку в день тестування. Як маєте вільний час – приходьте та тестуйтеся. Ми чекаємо вас на Великій Арнаутській, 44 з вівторка по суботу з 09 до 17 години.

Ви казали, що консультування та тестування проводиться у Wellness Center Odesa. Розкажіть про цей центр, який формат його роботи і чим він вирізняється?

Wellness Center Odesa є унікальним для України. Подібні до нашого центри, які створені Фундацією, працюють у США, але у Східній Європі наше місто стало першим, де розпочав роботу подібний центр.

Усі послуги з тестування, консультування та лікування в Wellness Center Odesa є повністю безкоштовними для відвідувачів. Нашими головними принципами є доступність, орієнтованість на індивідуальні потреби відвідувача, конфіденційність, етичність та неупередженість. Для нас важливо, аби людина, що звернулася до нас, відчувала себе в комфортній та дружній атмосфері.

Не має значення, чи маєте декларацію з сімейним лікарем, де ви прописані – ми не вимагаємо направлень. Наша мета – мінімізувати перепони для отримання необхідної допомоги. Особливо це важливо зараз, коли велика кількість людей покинула свої домівки та приїхала до нашого міста в пошуках безпеки.

Можливістю надавати широкий спектр послуг безкоштовно ми цілком завдячуємо Фундації АНТИСНІД США в Україні, яка є однією з найбільших неурядових організацій у світі, що займається питаннями профілактики та лікування ВІЛ. Ця організація була заснована у 1980-х роках у місті Лос-Анджелес та, на сьогодні,  працює у 45 країнах світу. В Україні Фундація розпочала діяльність у 2009 році. В 2017 в нашому місті, у співпраці з Одеський обласним центром соціально значущих хвороб Одеської обласної ради була відкрита клініка «Test & Treat». Наступним кроком стало відкриття Wellness Center Odesa, який дозволить розширити можливості в напрямку профілактики.

Ви кажете, що Wellness Center Odesa надається широкий спектр послуг. Які саме послуги можна отримати?

Ми надаємо комплексні послуги з тестування та запобігання інфікування ВІЛ та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом. Наші спеціалісти консультують перед та після кожного тестування, консультують з питань безпечної сексуальної поведінки. Кожен відвідувач може безкоштовно отримати чоловічі презервативи для профілактики інфікування ВІЛ та ІПСШ.

Гарною новиною є те, що розроблені сучасні підходи із застосування медикаментів для профілактики інфікування ВІЛ, які доступні та ефективно використовуються в Україні – до-контактна профілактика (або ДКП) та пост-контактна профілактики (або ПКП). Люди, що мають високий ризик інфікування, отримують ДКП в нашому центрі безкоштовно. Наш лікар під час консультації визначить необхідну схему та режим прийому препарату.

Також, ми надаємо послуги з ПКП. Цей тип профілактики призначається у випадках високого ризику передачі ВІЛ. Перш за все, це може статися під час незахищеного сексу, особливо насильницького, ризик якого під час війни різко збільшився. Також існує ризик інфікування внаслідок поранення гострими інструментами, забрудненими кров’ю або іншими потенційно небезпечними біологічними рідинами. Головна умова – розпочати приймати профілактичний препарат в перші 72 години після контакту. Тож, якщо сталося несподіване – це не катастрофа. Приходьте до нас, все необхідне для екстреної профілактики ми надаємо безкоштовно.

Важливо зазначати, що крім ВІЛ-інфекції, існують й інші інфекції, що передаються статевим шляхом. Усі вони потребують кваліфікованої діагностики та лікування. Ми тестуємо на вірусні гепатити В та С, сифіліс. В питаннях профілактики цих інфекцій консультує наш лікар дерматовенеролог. За необхідності, він призначає діагностику, лікування та супроводжує пацієнта протягом лікування до одужання.

Які плани на майбутнє центра?

Наш центр динамічний, бо ми прагнемо до постійного розвитку. Тому в майбутньому ми плануємо розширювати перелік наших послуг, проводити освітні заходи та лекції, аби руйнувати міфи та упередження щодо методів профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Захворювання, що передаються статевим шляхом, тривалий час були табуйованою темою в нашому суспільстві. В цій інтимній сфері особливо важливим є етичність у спілкуванні з клієнтом, конфіденційність, відсутність упереджень, тощо.

У Wellness Center Odesa ми створюємо новій підхід до консультування, профілактики та тестування інфекцій що передаються статевий шляхом. Ми впевнені, що провідне лікування – це право кожного, тож хочемо зробити його доступним.

Раніше на USIonline.com

Одеситам розповіли, як діяти, якщо небезпека застала у торговому центрі (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.