Працівники ЦНАПів з півдня України зібралися в Одесі обговорити подальшу співпрацю (фото) «фото»

Працівники ЦНАПів з півдня України зібралися в Одесі обговорити подальшу співпрацю (фото)

Наприкінці минулого тижня в Одесі, для обміну досвідом роботи в умовах воєнного стану, обговорення можливості розширення співпраці та впровадження нових технологій, зустрілися представники ЦНАПів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Захід «Синергія Півдня» було організовано державними (військовими) адміністраціями півдня України за підтримки програми міжнародної технічної допомоги «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP).

На форумі побувала кореспондентка Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Херсон, Миколаїв та Одеса – південні регіони України, які найбільше постраждали через ракетні обстріли. У більшості ЦНАПів були пошкоджені приміщення і їм потрібно було дуже швидко згуртуватися або переміститися в інше місто та налагодити роботу. Попри це надання адміністративних послуг не зупиняється, бо ЦНАПи так налаштовані, що в кожному центрі є найширший спектр послуг — близько чотирьохсот. Тобто, людина може отримати послугу, якщо вона не прив’язана до місця реєстрації фізичної чи юридичної особи, наприклад, як і в Херсонській, так і в Одеській областях. Але, все ж таки війна вносить свої корективи в роботу і саме тому представники центрів адмінпослуг зібралися в Одесі, щоб обговорити шляхи покращення та спрощення отримання послуг ЦНАПів мешканцями південних регіонів.

Нашим головним завданням було це розвиток мережі ЦНАП, обмін досвідом та підтримка тих центрів надання адмінпослуг, які було пошкоджено або тих, які тільки зараз розпочали свій шлях, – каже начальниця відділу адмінпослуг департаменту цифрового розвитку ОВА Дар’я Джуган.

Головними темами для обговорення на форумі стали: забезпечення безперебійної роботи ЦНАПів у південних регіонах країни в умовах війни, підвищення ефективності надання адмінпослуг у ЦНАПах, визначення пріоритетних напрямків розвитку найбільш популярних послуг та покращення практики у цій сфері.

Також на форумі обговорили проблеми та виклики, які ще можуть постати перед ЦНАПами в зв’язку з воєнним часом, та можливі шляхи їх вирішення.

Вже зараз впроваджуються нові технології для полегшення доступу до адмінпослуг, особливо для вразливих груп населення. Так Департамент цифрової трансформації запустив проєкт «Мобільна валіза ЦНАП». Це фактично «офіси у валізах», які дозволяють надавати адмінпослуги клієнтам вдома чи в лікарні. Основним технічним інструментом для роботи пересувного віддаленого робочого місця адміністратора за принципом «Мобільної валізи» є комплект портативного обладнання, яке розміщується у зручній переносній мобільній валізі. Цей комплект обладнання містить: ноутбук, портативний принтер, ручний сканер, зчитувач ID-карток, павербанк, відеокамеру, роутер та супутні периферійні пристрої.

Це обладнання яке дозволяє прийти, під’єднатися до загальної системи та одразу на місці надати послугу…Мобільна валізка коштує десь близько 80 тисяч гривень і все збирається в Україні, – повідомив координатор з цифровізації регіоні Швейцарсько – Української програми EGAP фонду «Східна Європа» Сергій Гунько.

Зараз близько сорока таких валізок фондом вже надано громадам.

Взагалі основною метою ЦНАПів є те, щоб людина не ходила за необхідними довідками чи документами багатьма кабінетами та не стояла у чергах.

Сьогодні ключове завдання отримати зворотній зв’язок від всіх керівників ЦНАП щодо інших проблемних питань, які можливо у них є. Бо є проблематика програмного забезпечення — зараз працівники ЦНАПів заходять в різні інформаційні системи для того, щоб громадянин, який хоче отримати ці чотириста з плюсом послуг, мав їх, а зараз у них немає єдиного вікна входу, – пояснив заступник голови ОДА з питань цифрового розвитку Сергій Кропива.

Одещина не зважаючи на те, що є найбільшим регіоном, має сервісні центри у кожній громаді. Також зараз планується розширення «Дія-центрів» – своєрідних більш модернізованих ЦНАПів та «мобільних ЦНАПів», тобто пересувних. Але, як пересувні, так і «мобільні валізи ЦНАП» обмежені в наданні деяких послуг. Наприклад, паспорт можливо отримати тільки в стаціонарному центрі надання адмінпослуг.

Зараз на Одещині надає послуги 91 ЦНАП, мобільних лише 11.

Ми розуміємо, що нам потрібно ще 80 мобільних ЦНАПів. Тому що у кожній територіальній громаді є люди з обмеженими можливостями. Ми прагнемо того, щоб громадянин, який не може дійти до офісу, або у нього є певні утруднення, ми як органи держави, маємо зробити все, щоб співробітник ЦНАПу виїхав до громадянина і, у випадках якщо він може надати сервіс — щоб він це зробив, – додав Сергій Кропива.

Якщо говорити про проблеми виключно Одеської області, то найбільшою проблемою на зараз є енергозабезпечення. Але ОВА з міжнародними партнерами намагається забезпечити ЦНАПи альтернативним енергообладнанням – теслапаверболами, генераторами, які допоможуть працювати в автономному режимі.