Одеський виконком відмовився погоджувати нові тарифи на водопостачання

Майже подвійне подорожчання води для одеситів не підтримали. На засіданні виконкому запропонували підвищити тарифи до 46,07 грн за кубометр водопостачання та 36,83 грн за водовідведення (з ПДВ), однак жоден член виконкому не проголосував за це рішення.

Одеський виконком відмовився погоджувати нові тарифи на водопостачання
В Одесі тарифи на воду можуть зрости майже вдвічі

Про перегляд тарифів повідомив очільник Одеської міської військової адміністрації Сергій Лисак

У проєкті рішення  прописали конкретні цифри для різних категорій споживачів. Найважливіші для більшості одеситів — тарифи для населення.

Для населення пропонують встановити такі тарифи: водопостачання — 38,39 грн за кубометр без ПДВ, або 46,07 грн з ПДВ; водовідведення — 30,69 грн за кубометр без ПДВ, або 36,83 грн з ПДВ.

Таким чином, якби запропоновані тарифи затвердили, вода та водовідведення разом коштували б одеситам 82,90 грн за кубометр з ПДВ. Саме можливе суттєве подорожчання комунальних послуг і має стати одним із головних питань під час розгляду рішення.

Окремі тарифи передбачили для споживачів, які самі є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Для них водопостачання пропонували встановити на рівні 17,19 грн за кубометр без ПДВ, а водовідведення — 10,75 грн без ПДВ.

Для інших споживачів, які не є такими суб’єктами господарювання, запропонований цінник  такий же, як і для населення: 38,39 грн за кубометр водопостачання та 30,69 грн за кубометр водовідведення без ПДВ.

Сергій Лисак заявив, що його позиція щодо можливого підвищення тарифів чітка: ціна має бути економічно обґрунтованою та відповідати вимогам законодавства. Водночас просто переглянути тарифи, не розібравшись з іншими важливими для міста питаннями, на його думку, не можна.

Одне з них стосується майна, яким користується «Інфоксводоканал». Лисак наголосив, що підприємство-монополіст має забезпечити міським службам доступ до переоцінки вартості цілісного майнового комплексу.

Крім того, необхідно перевірити, скільки «Інфоксводоканал» платить за оренду. Розмір орендної ставки мають перевірити на відповідність рішенню Одеської міської ради, ухваленому у 2025 році.

За позицією очільника Одеської МВА, це має дозволити залучити додаткові гроші до бюджету міста. Причому ці кошти пропонують спрямувати на підтримку соціально незахищених одеситів, яким буде складніше оплачувати водопостачання та водовідведення у разі підвищення тарифів.

Люди повинні розуміти, за що вони платять. А місто має використати всі законні механізми, щоб захистити їхні інтереси, 
— заявив Сергій Лисак.

Під час виконкому запропонований проєкт рішення не набрав необхідної підтримки. Жоден із членів виконкому не проголосував «за»: п’ятеро висловилися проти, ще п’ятеро утрималися, а четверо не брали участі в голосуванні. Відтак пропозицію щодо перегляду тарифів не передаватимуть на розгляд Одеської міської військової адміністрації.

Проти запропонованого підвищення виступив депутат Корнієнко. Він наголосив, що сукупний тариф у 82,90 грн за кубометр стане непосильним для значної частини одеситів, адже доходи населення не зростають такими темпами, як комунальні платежі.

Окремо депутат звернув увагу на ОСББ та житлові кооперативи, які розраховуються за загальнобудинковими лічильниками. За його словами, різке зростання вартості послуг може призвести до масових неплатежів, що поставить під загрозу фінансову стабільність таких будинків і навіть може закінчитися їхнім відключенням від водопостачання. Депутат також закликав не ухвалювати подібні рішення без широкого обговорення з депутатами, які представляють інтереси мешканців у виборчих округах.

Раніше УСІ писала, що в Україні з 2027 року можуть почати поступово підвищувати тарифи на природний газ та електроенергію для населення. Такий підхід передбачений оновленим меморандумом про економічну та фінансову політику в межах програми розширеного фінансування EFF з Міжнародним валютним фондом. Водночас перед можливим переглядом тарифів мають оцінити програми підтримки вразливих домогосподарств та за потреби реформувати їх.