СБУ попереджає про нову схему вербування українців: шахраї видають себе за правоохоронців
Служба безпеки України повідомила про нову хвилю шахрайських схем, які використовують російські спецслужби. Зловмисники представляються співробітниками СБУ чи Нацполіції, надсилають фальшиві документи та під погрозами намагаються завербувати українців або виманити в них гроші.
Про це повідомили у Службі безпеки України.
Служба безпеки України закликала громадян бути особливо уважними через активізацію російських спецслужб, які дедалі частіше видають себе за українських правоохоронців. За даними СБУ, лише з початку 2026 року викрито десятки спроб такої вербувальної діяльності.
За інформацією спецслужби, представники російських спецслужб телефонують або пишуть українцям у месенджерах, називаючись співробітниками СБУ чи Національної поліції. Для психологічного тиску вони надсилають підроблені повістки на допит, ордери на обшук та інші документи з фальшивими підписами посадовців.
Після цього шахраї вигадують кримінальні провадження, звинувачуючи людей, наприклад, у купівлі товарів або ліків на російських сайтах. Погрожуючи відповідальністю, вони вимагають гроші нібито за «закриття справи» або пропонують передати готівку їхньому «представнику» для перевірки.
Окрім вимагання коштів, російські спецслужби намагаються втягнути українців у злочинну діяльність. Людей схиляють до спостереження за військовими об’єктами, перенесення підозрілих пакунків, підпалів автомобілів військовослужбовців і адміністративних будівель, а також до виготовлення саморобних вибухових пристроїв для здійснення терактів.
У СБУ наголошують, що співробітники спецслужби ніколи не надсилають офіційні документи через месенджери, не вимагають переказу коштів і не доручають громадянам виконання будь-яких незаконних чи сумнівних завдань.
У разі отримання подібних повідомлень або дзвінків українців закликають негайно повідомляти про це СБУ через чатбот «Спали ФСБшника» - https://t.me/spaly_fsb_bot, за телефоном 1516 або електронною поштою [email protected].
Нагадаємо, що зловмисники дедалі частіше використовують підроблені повідомлення від банків, щоб отримати доступ до рахунків українців. Через SMS, електронну пошту та месенджери вони створюють фальшиві приводи для термінових дій, змушуючи людей передавати конфіденційну інформацію або переходити на шахрайські сайти.

