В Одесі обговорили охорону культурної спадщини та містобудівну документацію
В Одесі відбулося засідання постійної комісії міської ради з питань планування забудови територій, міського дизайну, архітектури та охорони культурної спадщини.
Про це кореспонденту УСІ стало відомо з результатів засідання комісії.
У роботі комісії взяли участь виконувач обов’язків заступника міського голови Володимир Криленко, начальник управління капітального будівництва Євген Неборський, виконувачка обов’язків директора департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Надія Новікова, а також виконувач обов’язків директора департаменту культури, туризму та охорони культурної спадщини Федір Стоянов. Очолила комісію Світлана Осауленко.
На порядку денному розглянули низку питань, зокрема невідкладні заходи з охорони об’єктів культурної спадщини за адресою Французький бульвар, 10, стан розробки містобудівної документації, а також внесення змін до рішення міськради щодо передачі квартир у завершеному будівництвом житловому будинку на вулиці Генерала Бочарова, 73.Окрему увагу під час засідання приділили ситуації з нічним руйнуванням об’єкта культурної спадщини.
Руйнування пам’яток є абсолютно неприпустимим. Ми послідовно виступаємо проти хаотичної забудови міста, особливо в його історичному ареалі, - заявила голова комісії Світлана Осауленко.
Як зазначалося під час засідання, місто наразі позбавлене повноцінних важелів впливу на процеси руйнування пам’яток. Зокрема, в Одесі відсутній дієвий орган управління режимом використання зони ЮНЕСКО, що обмежує можливості ефективного контролю та захисту об’єктів культурної спадщини.
З 2024 року виконавчі органи міста зверталися до Міністерства культури, однак відповіді чи рішень досі немає.
У зв’язку з цим комісія доручила Федору Стоянову підготувати проєкт рішення на чергову сесію міської ради щодо звернення до Міністерства культури України та Верховної Ради з метою створення відповідного органу в Одесі.
Також під час засідання відзначили підтримку військової адміністрації у цьому питанні.
Очікується, що вирішення питання з управлінням зоною ЮНЕСКО відкриє можливості для оновлення містобудівної документації. Йдеться, зокрема, про розробку сучасного Генерального плану та зонінгу, які відповідатимуть актуальним потребам розвитку міста.
У першу чергу це стосується інженерних мереж, транспортної інфраструктури та комунікацій, і лише після цього — питань забудови.
У комісії наголошують, що ключовим принципом цього процесу має бути відкритість і прозорість, а розробка нової містобудівної документації має відбуватися із залученням громадськості та з урахуванням думки жителів міста.
Раніше УСІ писала, що Україна стала першою державою у світі, яка масштабно застосувала механізм посиленого захисту під час війни та створила новий прецедент у міжнародній практиці. Четвертого грудня Білгород-Дністровську (Аккерманську) фортецю внесли до Міжнародного списку культурних цінностей під посиленим захистом ЮНЕСКО.

