Одещина стала містом підтримки переселенців, які виїжджають за кордон «фото»

Одещина стала містом підтримки переселенців, які виїжджають за кордон

З початком масштабного російського наступу на Україну багато українців вимушені були виїхати за кордон через втрату домівок, постійні обстріли, нестачу електроенергії в місті або медикаментів. За рік війни багато хто вже встиг адаптуватися до життя в іншій країні та знайти роботу, щоб продовжувати жити повним життям.

Як облаштувалися українці за кордоном, говорили під час брифінгу у Media Center Ukraine — Odesa.

За словами керівниці Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області Олени Погребняк, 2022 рік для регіону був роком оформлення закордонних паспортів. Під час війни втричі зросли звернення до Міграційної служби за потребою такого паспорту. Понад 60% отримувачів – це ВПО з прифронтових чи окупованих територій.

Це були жителі Харківської, Херсонської, Миколаївської, Донецької, та інших областей. Ми були фактично приймаючою стороною. Враховуючи те, що Одеська область має прикордонне розташування, для більшості наших громадян було спокійніше переїхати на південь нашої області і там пересиджувати активні фази військових дій. Щодо статистики, цифри різняться, тому що велика кількість людей поїхала через Одещину та повернулася, – розповіла Олена Погребняк.

Більшість українців виїхали через Одеську область до Молдови та Румунії. З них дві третини вже повернулися, додала Погребняк. В інших країнах здебільшого залишаються ті, хто втратив домівку через агресію РФ чи окупацію територій.

Поки йдуть військові дії в Україні, ми маємо живу міграцію і різну статистичну картинку  кожного дня. Повернулися люди, у яких залишилося житло, – зазначила представниця міграційної служби.

Психолог і волонтер Ганна Антіпова розповіла, що виїхала до Молдови із хворою мамою у березні 2022 року. На цей крок вони пішли через те, що в Україні почали закінчуватися необхідні для підтримки жінки ліки.

П’ять місяців ми сиділи тихенько у селі і чекали що пройде «два-три тижні» і ми повернемося додому. Але коли ми зрозуміли, що потрібно залишитися на зимівку, ми переїхали до міста і я влаштувалася на роботу, а потім доєдналася до команди волонтерів. Ми працюємо мобільними психологами по півночі Молдови, – розповіла жінка.

За словами керівниці мовної студії EngmarineSt Ганни Шевченко, близько 50% біженців, які переїхали до Румунії, не тільки влаштовуються на роботу та здобувають освіту, але й займаються волонтерством, беруть участь у різних проєктах підтримки.

Ця країна багато про себе не говорить, але вона дала від себе одні з найкращих умов проживання та облаштування для українців. Тут діє програма від Євросоюзу. Фінансової і волонтерської підтримки також багато. У Румунії багато людей говорять не тільки румунською, але й англійською та нашою мовою, що полегшує процес комунікації. Тому багато хто вже працює, – зазначила Шевченко.

Що стосується роботи посольств та консульств України, то вони відкриті у всіх країнах Європи, додала Погребняк. Проте в деяких все ще залишаються обмеженими можливості оформлення ІD- карток та закордонних паспортів. Тому нещодавно Державна міграційна служба відкрила «вікна прийому» ДП «Документ» в чотирьох містах Польщі.

Це Варшава, Гданськ, Вроцлав та Краків. Тобто фактично за українською ціною можна отримати документи та навіть поновити посвідчення водія. Можливо також оформити і громадянський паспорт внутрішній, якщо його втрачено, закордонний. Планується також відкриття вікон прийому в Німеччині, Іспанії та Туреччині, – проінформувала Погребняк.

Раніше на USIonline.com

В Одесі волонтери виготовляють окопні свічки для українських захисників (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.