Ні – невчасним закупівлям: найдовша в історії Одещини акція протесту триває (фото)
Для когось це стало звичкою – виходити щосуботи на мітинги проти невчасних закупівель. Вже майже рік люди збираються коло одеської мерії, аби нагадувати владі: є більш суттєві потреби під час повномасштабної війни, ніж зелені насадження за шість мільйонів гривень. Саме з тендеру на таке коштовне озеленення міста і розпочався найтриваліший мітинг в історії півдня України. Деяких результатів вдалося досягти, проте, одні тендери скасовувалися, а інші - з'являлися.
Про боротьбу одеситів з безглуздими тендерами – у матеріалі головної редакторки Української Служби Інформації Тетяни Милимко.
«Важливо, бо це про наше існування»
Влітку минулого року на сторінці однієї з найвідоміших волонтерок України зʼявилось звернення до читачів. Директорка БФ «Корпорація монстрів» Катерина Ножевнікова закликала суспільство радикально змінити структуру бюджетних видатків на всіх рівнях влади, спрямовуючи максимальну кількість ресурсів на потреби Сил оборони. У той час Одесу активно обстрілювала російська армія, а от пропозицій виділити більше грошей на захист міста серед тендерів не було.
Незрозумілі тендери зʼявлялись на сайті Prozorro й до повномасштабного вторгнення. Проте через півтора роки після нього, закупівля кущів на 6 мільйонів гривень, аби прикрасити місто, небезпідставно здалася одеським волонтерам злочинним марнотратством. Як і реконструкція приміщення Київського райсуду у місті на суму 106 мільйонів гривень з міського бюджету та ремонт Театру юного глядача за 31 мільйон гривень – гроші планувалось виділити з обласного бюджету.
Один поточний ремонт такого театру – це дві тисячі FPV дронів для ЗСУ. Сто шість мільйонів на ремонт суду – це двісті дванадцять тисяч кровоспинних турнікетів, без яких щодня помирають десятки, сотні бійців. Це більш важливо, бо це про наше існування, – зазначила в своєму зверненні Катерина Ножевнікова.
Згодом вона вийшла вийшла на першу акцію на головну площу міста – Думську, під одеську мерію. Попри те, що Катерина Ножевнікова анонсувала одиночний пікет, підтримати її прийшло ще декілька десятків людей, в тому числі низка громадських активістів.
Після розголосу, на що зараз пропонує міський та обласний бюджети виділяти мільйони, люди почали виходити на Думську. Щодня до пікетувальників приєднувалися десятки небайдужих громадян. Серед них були родичі загиблих героїв, ветерани, видатні одесити, лідери думок.
Діалог між владою та громадянами розпочався тільки на восьмий день. Через місяць при одеській ОВА було створено робочу групу «Прозорість і підзвітність».
Про результати протистояння
За допомогою громадськості за три місяці минулого року вдалося скасувати двадцять недоцільних під час війни закупівель, та спрямувати майже 360 мільйонів гривень на потреби ЗСУ.
Серед скасованих тендерів опинився і ремонт Київського райсуду Одеси.
Одеса надала приклад всій країні, що все ж таки має сенс ходити до тих, кого ми обрали, і звертатися до них з вимогами. Одесити показали всій країні, що вони вміють відстоювати свої права мирно, красиво і з гідністю. І що вони в принципі вміють встати та відірватися від диванів незважаючи на всі «заборони», – заявила організаторка пікету Катерина Ножевнікова. .
Майже півроку потому ми запитали в Катерини, чи задоволені волонтери та громада таким результатом?
Ситуативно ми досягли успіху – ремонт суду відмінили, а також відмінили дуже багато безглуздих тендерів. Комісія при ОВА продовжує зупиняти якісь закупівлі. Але системно – ні! Бо зараз все одно купа тендерів, які можна було б не проводити. Пріоритети знов зсунулись кудись. За цей час мені були погрози, намагалися військових на нас нацькувати. Це намагались зробити представники міської влади, але нічого не вийшло. Перший же конфлікт між нами та військовими закінчився майже одразу як і розпочався. Але я дуже вдячна, що Одеса була першим містом в Україні,де на вулиці на підтримку військових вийшло більше тисячі людей, – розповіла УСІ директорка ФБ «Корпорація монстрів» Катерина Ножевнікова.
Одні тендери скасовувались, інші з’являлись. Так, ще восени минулого року на підставі листа департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції «Міськзелентрест» скасував тендер на закупівлю декоративних рослин на 6 млн грн. А за кілька днів одразу ж анонсував новий, абсолютно аналогічний аукціон на таку ж суму. Його також відмінили.
Але щойно вщухає попередній скандал, в системі тендерних закупівель Одещини з’являються нові декоративні насадження та бажання їх придбати. З актуальинх тендерів: відділ житлово-комунального господарства, інфраструктури та капітального будівництва Кодимської міської ради Подільського району Одеської області виклав пропозицію про закупівлю саджанців кленових дерев, вартістю майже 100 000 гривень.
Фірма «Мегаплант» погодилася продати комунальникам 32 саджанця клена за 96 тис. грн.
Ці торги зацікавили учасників чергового засідання робочої групи «Прозорість і підзвітність» при Подільській районній військовій адміністрації. Вони висловили сумніви у доцільності таких витрат під час війни.
Зокрема, заступник начальника Подільської РВА Вадим Мегіс підкреслив необхідність ретельного аналізу та контролю над тендерними закупівлями, які можуть викликати сумніви щодо їх доцільності або містити ознаки завищення цін. Зрештою, робоча група вирішила рекомендувати Кодимській міській раді бути готовою до обговорення наступного засідання питання щодо зазначеного тендеру.
Станом на середину травня 2024 року тендер завершено успішно для продавців кленів. Цікаво, що жоден з майданчиків, на яких можна придбати клени, не дає таку високу ціну. В мережі вона сягає максимум 1 500 грн.
У тендері одне дерево вийшло 3 000 грн.
Тендери, які перемогли
Серед фірм, які попри протести суспільства, все одно отримали гроші з бюджету, виявилися наближені до керівництва міста компанії. Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області 10 травня оприлюднила тендер на «(залишки робіт) Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь» на суму в півтора мільярди гривень.
Переможцем тендеру є компанія «Росдорстрой», яка, за даними УСІ, напряму повʼязана з мером Одеси й регулярно вигравала дорогі підряди у місті. Одним з власників цієї компанії є діючий депутат від партії «Довіряй ділам» Юрій Шумахер.
Із успіхом також завершися тендер від наполегливої Раухівської селищної ради, яка вперто намагається відремонтувати ясла-садок за 150 млн. гривень. Перший раз тендер на реконструкцію закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Раухівської селищної ради було оголошено ще наприкінці листопада минулого року. Але витрачання великих грошей на ремонт маленького дитсадка викликало обурення громадян та звернення до Держаудитслужби, тоді торги були відмінені. Торги також не відбулися й у грудні минулого та січні цього року. Але, незважаючи на обурення громадян та зауваження щодо завищеної ціни та недоречності, 10 квітня Раухівська сільрада оприлюднила тендер на ремонт дитсадочку знов. Й перемогла.
За даними видання education.ua, у цьому дитсадочку всього 80 діточок, яких обслуговує 31 доросла людина.
Зі спірних тендерів переможним також виявився тендер від управління капітального будівництва Одеської міської ради. Тут запропонували 18 мільйонів витратити на капітальний ремонт елементів благоустрою з улаштуванням меморіалу воїнам Одеси та області, які загинули за незалежність та цілісність України «Меморіал Борцям за Україну». За документацією, меморіал буде включати «Водоспад сліз» – водоспад встановлений в арку, «дзвін памʼяті», «Сад памʼяті» з різноманітних дерев. Також роботи передбачають облаштування лавок та вай-фай.
«Клумба танк не зупинить»: протести продовжуються
Ніна Зянько – волонтерка, яка допомагає бойовим медикам. Починаючи з вересня минулого року, вона щосуботи разом із іншими небайдужими одеситами тримає плакат із написом «Гроші – на ЗСУ». Дівчина відвідує кожен мітинг проти безглуздих закупівель.
Люди вийшли проти недоцільних тендерів. Ми виходили і виходимо вимагати поваги для тих, хто нас захищає. І проти недоцільного використання наших податків. Є речі, які не є зараз важливими. Мені сподобалась фраза одного військового, якій колись прийшов на мітинг: «Клумба танк не зупинить», – розповіла кореспонденту Української Служби Інформації Ніна.
Сама ж організаторка пікетів проти тендерів Катерина Ножевнікова повернулась до своїх звичних справ – вона активно допомагає фронту. Говорить, там потрібно все. І це точно не клени, чи декоративні кущі.
Якщо ми щось побудуємо, відреставруємо під час війни, чи є гарантія, що туди не прилетить ракета? – аргументувала Катерина.
Тим часом спеціально створена комісія при ОВА відзвітувала про 509 мільйонів гривень зекономлених коштів на тендерах. Ці гроші буде повернуто назад в бюджети для більш раціональних витрат.
Серед скасованих напередодні тендерів, зокрема завищені ціни на мʼясо, вугілля та недоцільні послуги з охорони за мільйон гривень. Ці та інші тендери будуть додатково перевірені правоохоронцями, – йдеться у повідомленні.
Проте, щодня на ресурсі Prozorro з’являються нові недоречні пропозиції, які, навіть після численних відмін, повертаються.
***
Цей матеріал підготовлений в рамках співпраці із Центром прав людини ZMINA за підтримки Європейського Союзу.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.