Акція протесту біля Одеської ОВА: учасники вимагають «Гроші на ЗСУ» та «Ні екологічній корупції» (фото, відео, аудіо) «фото»

Акція протесту біля Одеської ОВА: учасники вимагають «Гроші на ЗСУ» та «Ні екологічній корупції» (фото, відео, аудіо)

У неділю, 11 лютого, на проспекті Шевченка під ОВА пройшла вже традиційна акція, учасники якої наголошують на чесному розподілі місцевого бюджету та недоцільності витрачання грошей не на військові потреби. Але на додачу до вимог «Всі гроші на ЗСУ» сьогодні люди вимагали пояснень від голови ОВА Олега Кіпера про витрачання коштів обласного бюджету за «Програмою з охорони довкілля Одеської області на 2024-2028 роки».

На акції просту під ОВА побував кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.

Традиційно на проспекті Шевченка біля Одеської обласної адміністрації пройшла акція протесту проти недоречного витрачання бюджетних коштів під час війни. Але цього разу до протестувальників долучилися екоактивісти з вимогою пояснень від голови ОВА Олега Кіпера щодо розподілу та витрачання грошей за програмою охорони довкілля Одещини.

Російська агресія дійсно спричинила значну шкоду екології Одещини. 30 листопада 2023 року розпорядженням голови ОВА Олега Кіпера була затверджена «Регіональна комплексна програма з охорони довкілля Одеської області на 2024-2028 роки». Екоактивіст Владислав Балінський вважає цю програму необґрунтованою, а виділення на неї бюджетних коштів «відмиванням грошей».

Активіст стверджує, що спочатку «екоцид» потрібно довести в Міжнародному суді, а непрофесійний підхід до екологічної євроінтеграції призводить до знищення природоохоронної галузі в цілому. Але на території Одещини, яка є віддаленою від лінії фронту, є проблеми, які необхідно вирішувати прямо зараз. Необхідно включати компенсаційні механізми, збільшити площі ПЗФ, ревіталізувати стихійні сміттєзвалища, зменшити антропогенне навантаження там, де це можливо.

Для цього ОВА й була розроблена й прийнята «Регіональна комплексна програма з охорони довкілля Одеської області на 2024-2028 роки» та виділено майже 4 мільярди бюджетних коштів, з яких майже 207 мільйонів гривень – з обласного бюджету, 667 мільйонів – гроші територіальних громад Одещини та 2 мільйони з інших джерел.

Але ні, місцевим феодалам дуже потрібно під час війни мати можливість полювати, збільшувати площу оранки за рахунок особливо цінних земель, завозити дешеві агрохімікати, роздавати дрова під виглядом соціальної допомоги. Маючи кишенькових депутатів, їм конче потрібно дерибанити обласні та бюджети громад під виглядом екологічних заходів. Одні корупційні схеми та імітація, принаймні в Одеській області, – говорить Владислав Балінський.

Активісти вважають рівень підготовки програми «Екологічна Одещина» вкрай низьким та таким, який містить помилки, такі як, наприклад, повторення рядків.

Рядок щодо виділення випускного каналу Хаджибейського лиману, там близько 238 мільйонів гривень, дублюється. Причому дублюється і в сумі теж. Тобто, виходить, що, крім того, що це “розпил”, ще є чисто математичні можливості – 238 мільйонів туди, 238 мільйонів сюди, – наводить приклад екоактивіст.

Крім того, в активістів є претензії до Олега Кіпера щодо рукостискань з Сергієм Ківаловим та Сергієм Гриневецьким, які наразі мають спаплюжену репутацію.

Балінський стверджує, що Гриневецький зараз має вплив на екологічну політику та лобіює інтереси мисливців. Останні розпорядження ОВА стосуються відстрілу тварин, та у першу чергу хижаків. І першочергові дозволи на мисливські відстріли отримали місцеві можновладці.

Таким чином, до вимог витрачання коштів місцевого бюджету на ЗСУ приєдналася ще корупційна складова у «відмиванні грошей» на проблемах, пов’язаних з екологією.