
На межі неможливого: в Одесі відкрилася спільна виставка Даумантаса Тодесаса та Матвія Вайсберга (фото)
Спільний проект литовського мецената Даумантаса Леваса Тодесаса «Мандри Мойсея» та українського художника Матвія Вайсберга «Тонка Червона Лінія» відкрився у четвер 7 вересня в Одеському музеї західного і східного мистецтва. Обидві частини проекту розповідають про різне, але разом вони працюють на підтримку України у цій війні.
На відкритті побувала кореспондент Української Служби Інформації Ніна Ляшонок.
Підтримка України та українців. Це дуже тепло і дуже для нас важливо, – зазначив про цей проект Ігор Пороник, директор Одеського музею західного та східного мистецтва.
Чому? Тому що право вільних людей – жити та боротися з тими, хто тебе хоче вбити. Саме про це, але дуже по-різному розповідають виставка Даумантаса Тодесаса «Мандри Мойсея» та роботи Матвія Вайсберга з циклу «Тонка Червона Лінія».
«Мандри Мойсея» – історія про боротьбу та силу єврейського народу, який пережив найстрашніші випробування у 20 столітті, а конкретніше – про трагедію євреїв Литви, яка опинилася спочатку під радянською, потім нацистською окупацією.
Столяр з містечка Плунге Яков Бунк, який разом з родиною був висланий до Сибіру, потім воював і потрапив до рідного міста за кілька років – там він побачив, що майже всі його рідні, друзі та знайомі були розстріляні нацистами як євреї влітку 1941 року. Яков створював різьблені зображення пророка Мойсея. Ці ж скульптурні образи голови пророка відтворив Даумантас Тодесас вже у наш час, а низка художників розписали роботи й тим самим виразили своє відношення до тих, хто не змирився бути рабами та загинув за свободу.
Роботи Матвія Вайсберга з циклу «Тонка Червона Лінія» відсилають до відомого багатьом на Заході образа (мема) оборони на межі неможливого часів Кримської війни 1853 – 1856 років.
Червона лінія, яка виглядає слабкою і тонкою, насправді виявляється потужною – вона дає сили і тримає понівечених воїнів. Маріуполь, Харків, Київ, Чернігів, Суми, Миколаїв, Бахмут, Авдіївка, Буча, Ірпінь, Куп’янськ, Ізюм, – всі українські міста і села виявилися тією Червоною Лінією, яка не дає ворогу зламати нас, українців у своєму прагненні бути вільними на своїй землі, – наголошують організатори спільної виставки.
Виставка створена за підтримки Посольства Литовської Республіки в Україні, Національного історико-меморіального комплексу “Бабин Яр”, арт-фундації “ДУКАТ” (м. Київ) та громадської організації «Спільне рішення».
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.