Мобілізація на Одещині: що з облавами у спортзалах, хто вручає повістки, до яких частин йде призов (відео)

Через втрати на війні Україна має поповнювати свій мобілізаційний ресурс та військо людьми. Верховна Рада ухвалила подовження терміну дії воєнного стану і терміну проведення загальної мобілізації в Україні ще на три місяці, починаючи з 16 листопада. Тобто тепер воєнний стан та загальна мобілізація діятимуть до лютого наступного року. 12 грудня новий начальник Одеського ОТЦК та СП полковник Олександр Охріменко розповів про стан мобілізаційних заходів на Одещині.

Про це начальник Одеського ТЦК Олександр Охріменко розповів на брифінгу у Медіацентрі Україна — Одеса, передає Української Служби Інформації.

Після звільнення скандальновідомого  військкома Євгена Борисова Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний призначив начальником військкоматів в Одесі полковника Олександра Охріменко, який до цього був комбригом 14-ї окремої мехбригади імені князя Романа Великого.

Завдання, поставлене новому очільнику ТЦК — це виконання мобілізаційних заходів, виконання завдань щодо укомплектування ЗСУ фахівцями різних спеціальностей, на які зараз потребують війська, набір кандидатів на військову службу за контрактом та розв’язання соціальних проблем, зокрема соцзахист військовозобов’язаних та військовослужбовців, які звільнені з лав ЗСУ та членів їх сімей.

На сьогодні відповідно до законодавства на території Одеської області проводяться мобілізаційні заходи щодо призову та постачання мобілізаційних ресурсів до військових частин, які створюються та навчальних центрів підготовки та доукомплектування бойових бригад.

Полковник Охріменко, в цілях безпеки, не назвав кількість чоловіків, яких необхідно мобілізувати, але доповів, що ресурсу в Одеській області вистачає. Але додав, що на сьогодні Одещина задачу виконує, хоча мобілізація проходить не на достатньому відповідно наказу рівні. Це пов’язано з тим, що дехто не розуміє важливість заходів, які проводяться на території області та країни в цілому.

Можливо десь недостатньо проводиться роз’яснювальна робота, для того, щоб дати зрозуміти кожному і кожній, що важливість виконання заходів мобілізації, підтримка бойової готовності військ дуже важлива на сьогодні. Наш противник не дає своїм людям вибору піти чи не піти до війська. Тому питання роз’яснювальної роботи дуже важливе, – пояснив полковник.

Також він вважає, що на стан мобілізації впливає й психологічна війна, яку веде росія.

Нема особливої категорії призовників, є попит на військово-облікові спеціальності, які потребують наші Збройні сили. Виключно з цього напрямку ми і виходимо. Крім того, безпосередньо призов до бойових військових частин по мобілізації на сьогоднішній день не здійснюється. Здійснюється призов тільки до навчальних центрів з подальшою підготовкою категорій військовозобов’язаних, або новостворених військових частин, які формуються, – сказав Охріменко.

Щодо облав у спортзалах полковник пояснив, що інформація, яка є в соціальних мережах та в інформаційному просторі подається так, як вигідно деяким категоріям осіб, у тому числі і противнику, який її розкручує на свій бік.

Також начальник ТЦК відповів, що по кожному випадку він особисто, а також його підлеглі керівники територіальних центрів проводять розбори, роз’яснювальну роботу та вживають заходи.

Повістки вручаються там, де дозволяють обставини, а випадки, які провокують скандали, проводяться військовослужбовцями, які на думку полковника Охріменко, не достатньо обізнані в тонкощах законодавства, тому що за останні півроку було прийнято рішення щодо ротації рот охорони і деяких представників територіальних центрів з бойових частин. Тобто повістки зараз вручають військові, які мають бойовий досвід та отримали на фронті травми, поранення, контузії і тому не завжди поводять себе чемно.

Приблизно 80 відсотків з рот охорони вже працюють в територіальних центрах. Вони мають бойовий досвід, є учасниками бойових дій і здійснюють спільні заходи щодо оповіщення, – пояснив начальник ТЦК.

Ротація також робиться для подолання корупції, бо люди, які були на фронті, розуміють важливість мобілізації. Механізм ротації військовослужбовця до ТЦК досить простий. Для цього необхідно звернутися до командира з обгрунтуванням неможливості перебувати на фронті в наслідок поранення, отримати довідку медкомісії щодо цього. Командир це подання розглядає та за подальшою номенклатурою призначення такий військовослужбовець може бути прийнятий на службу у ТЦК.

В одеситів склалося враження, що повістки роздають рандомно, тобто на власний розсуд представників ТЦК, але начальник ТЦК це заперечив.

Існує база, вона називається «Оберіг», де ведеться персональний облік кожного військовозобов’язаного та відповідно здійснюється контроль. Туди заносяться відомості, які необхідні для подальшого оформлення документів, призову та постачання мобілізаційних ресурсів до тих військових частин на які є відповідні директивні документи, – пояснив полковник.

Крім того, він пояснив, що за випадками, коли до чоловіків підходять просто на вулиці, пхають в автобуси та відвозять до ТЦК, проводяться розбори та службові перевірки.

Також, він заперечив утримання чоловіків у ТЦК.

Ніхто фактично не утримує тих представників чи кандидатів на військову службу по мобілізації. Іде звичайне оформлення відповідних документів, уточнення даних по базі, проходить військово-лікарська комісія, яка займає певний період часу. Ті  відомості які є, дещо перебільшені. Упущення є, але ми працюємо над цим питанням, – пояснив Олександр Охріменко.

Щодо затримки громадського транспорту представниками ТЦК, полковник  пояснив, що на території Одеської області діє правовий режим воєнного стану та створені відповідні угруповання, які виконують завдання не тільки на лінії бойового зіткнення, але й проводяться різні превентивні заходи. Тому відповідно рішенню угруповання військ створені комендатури, які віддають накази на виконання завдання щодо забезпечення національної безпеки, представники ТЦК спільно з правоохоронними органами та угрупованнями, які створені (мобільні патрулі, блокпости) здійснюють заходи щодо перевірки громадян, в тому числі й тих, які підпадають під мобілізацію.

Щодо скандалу з призовником Русланом Шпаком, якого у березні цього року силоміць доставили до Малиновського ТЦК на Заньковецької, утримували добу та не давали подзвонити, та законності інших випадків утримання в ТЦК до винесення висновку медичною комісією, начальник ТЦК пояснив:

Давати оцінку таким діям мають виключно правоохоронні органи. Але коли ми говоримо про мобілізацію — ми говоримо про національну безпеку країни. Я кажу, що всі свідомі громадяни, які мають відповідний стан здоров’я, які мають відповідний вік, не тільки 27- 60 років, а й до 27 років, мають свідомо розуміти, що захищати державу окрім них ніхто не буде.

Наразі проводиться одне службове розслідування.

Щодо випадку у ТЦК на Заньковецької проводиться службове розслідування та матеріали передаються до правоохоронних органів.

ТЦК не має жодного відношення до ВЛК. Крім того, зараз вирішується питання з перенесення лікарських комісій з приміщень, де знаходяться центри комплектування. Тому, ні фактичного, ні юридичного впливу центри комплектування на військово – лікарські комісії не мають. Чоловіки, які стоять на військовому обліку повинні не рідше раз на п’ять років проходити ВЛК. Полковник пояснив, що якщо призовник пройшов ВЛК у районному центрі комплектування, та не згоден з її рішенням, він має право оскаржити висновки в обласній ВЛК.

Заходи мобілізації наразі проводяться виключно до підготовчих центрів. До бойових частин, ми кандидатів на службу, на сьогоднішній день не призиваємо. Це пов’язано з тим, що весь контингент, який ми готували в період з чотирнадцятого року вже укомплектований й проходить військову службу. Всі військовозобов’язані відповідно до директиви зараз комплектуються за двома напрямками: учбові центри і військові частини, які формуються заново для подальшої підготовки та злагодження. Жодного випадку такого, що людину одразу після мобілізації відправляли на фронт  на сьогодні немає, – пояснив полковник Охріменко.

Терміни підготовки залежать від військової спеціальності, яка визначена для кожного окремого військовослужбовця. Підготовка може бути від місяця і більше.

При взятті на облік військовозобов’язаного до уваги береться його документи про освіту, але враховується спеціальність вже після потрапляння до навчального центру. Саме навчальні центри здійснюють розподіл по військовим частинам відповідно до заявок.

На початку війни було багато добровольців, зараз чоловіки від вісімнадцяти років здебільшого приходять  до ТЦК, щоб записатися на службу за контрактом. З початку місяця в Одесі виявили бажання служити за контрактом сто чоловіків. Цей процес постійно триває. За словами полковника Охріменко дуже багато жінок було призвано до служби в лавах ЗСУ за особистим покликанням.

Зараз ми напрацьовуємо, і на державному рівні теж, ряд пропозицій щодо внесення змін в законодавство щодо  соціального захисту і інших документів, які будуть сприяти підвищенню мотивації. Крім того, роз’яснювальна робота й перепризначення до територіальних центрів осіб, які мають бойовий досвід, також позитивно впливає на заходи мобілізації, – пояснив начальник ТЦК щодо підвищення активізації процесу мобілізації.

Раніше на USIonline.com

В Одесі працівника військкомату викрили на допомозі ухилянтам (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.