Кинджали, бойові сокири та кистені: цікаві знахідки одеських митників (фото)
Громадянин України намагався відправити старовинну зброю та фрагменти керамічних виробів у посилках за рубіж різним адресатам.
Усі предмети є археологічними знахідками, які внаслідок реставрації втратили свій первісний вигляд.
Проте, зауважують на Одеській митниці, «однозначно мають культурну цінність і потребують відповідного дозволу на переміщення через кордон».
Найстародавнішим є сарматський залізний кинджал: експерти дійшли висновку, що його зробили десь у ІІ столітті до нашої ери — ІІ столітті нашої.
Також в «улові» — кинджал із ознаками іберійського походження, сокира-бердиш (XVII століття) тощо.
Одна із трьох бойових сокир відрізняється посиленим лезом та відноситься до скандинавського типу. За висновком експертів, її віком визначено 9-11 ст.
Можна припустити, що в численних військових походах ця сокира могла «зустрітися» з сокирою-чекан, різновидом бойового кавалерійського молота-топірця із вузьким недовгим лезом. Така ударно-рубаюча зброя була дуже популярна серед кочівників півдня України-Русі протягом 8-13 ст.
Наймолодша – сокира-бердиш з довгим держаком та лезом у вигляді напівмісяця, датована 17 століттям. Такі сокири призначалися здебільшого для боротьби з ворожою кіннотою.
Досить цікавими предметами ударно-дроблячої дії є кістені.
Кулеподібний кістень відноситься до так званої салтівсько-маяцької культури залізної доби (8-10 ст.). Археологічна культура, яка отримала назву від Салтівського могильника та Маяцького городища, набула поширення на території сучасної Харківської та Донецької областей.
А кістенем на ланцюзі користувалися наші пращури на теренах Київської Русі протягом 9-11 століть. У Європі такий різновид холодної зброї називався моргенштерн. Вони була дуже популярними серед військового озброєння багатьох європейських армій аж до середини 15 століття.
До речі, у фільмі «Володар перснів: Повернення короля» у битві на Пелленорських полях Король-примара б’ється з Еовіном саме ланцюговим моргенштерном.
Нагадаємо, що нещодавно одеські митники виявили також 5 посилок зі старовинною зброєю, які різним адресатам до США відправив це й же громадянин України.
Раніше на USIonline.com —
З Одещини намагалися вивезти за кордон дорогоцінну зброю (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.