Какие планы у Центра Довженко? Продолжается ремонт для нового арт-пространства, запуск нового театрального проекта, а также регулярная работа Музея кино, следующий фестиваль «Немые ночи»? С какими основными проблемами сталкивается киноархив?
Наш ворог – це бюрократія, яка апріорі злочинна. Ми рідкісна державна установа в сфері культури, яка має прибутки, але для нас в сфері оподаткування прибутків, на жаль, діють такі ж самі правила, як і для заводів, фабрик: 75% їх ми маємо повертати в бюджет. Хоча ми створюємо інший капітал: культурний, символічний. Тобто держава своїми правилами не мотивує нас заробляти. Тому ми ініціювали зміни до законодавстава для того, щоб прибутки поверталися нам, тому що в нас є соціальна місія – генерувати знання, смисли. Нам не байдуже, хто буде нашим орендарем, ми дуже прискіпливо ставимось до відбору інституцій. Всі вони мають працювати в сфері культури та мистецтва. При цьому ми спонукаємо різні арт-організації інстітуалізуватися, робити бізнесплан та інші важливі речі, які виводять їх на інший рівень організації. Водночас наш науковий відділ готує дослідження про життя Київської кінокопіювальної фабрики, на базі якої в 1994 році було створено Центр. Це був окремий світ, ми знайшли документи, як тоді функціонували піонертабір, лікарня, кіноклуб, як проходили першотравень, суботники. Розумієш, хто шукає ідентичності, той працює з пам’яттю.

на фото: Иван Козленко
Несмотря на то, что Украина стремительно меняется, украинцы по-прежнему эмигрируют. У тебя не опускаются руки? Не хочется сбежать от этого всего? И если да, то куда?
Мені нема куди бігти, втікати ні від чого. Я поїду, якщо мені не вдасться реалізувати свої проекти, плани перетворень. Після 30 років я ціную свій час, якщо мені не дадуть зробити того, що я замислив, сенсу залишатись не буде. Якби я вибирав, куди їхати – перебрався би до Берліну: це нова столиця Європи, динамична, креативна, космополітична, там безумна енергетика. Взагалі, людський ресурс небезкінечний. Через це я, наприклад, боюсь, що в перетвореннях можуть розчаруватись волонтери. Це найбільш освічена, активна частина соціуму. Замість того, щоб створювати сучасну креативну економіку, вони зараз ставлять на ноги медичну та воєнну інфраструктури, де вони стикаються з корупцією та несправделивістю. А якщо і вони опустять руки?

на фото: Иван Козленко
Что в Одессе должно происходить такого, чтобы ты сюда почаще приезжал? Чего бы ты пожелал для Одессы? Где наиболее комфортно чувствуешь себя здесь?
Мене приваблюють події загальноукраїнського масштабу, наприклад Одеський кінофестиваль, який, до речі, роблять кияни. Одеситам я би запропонував їздити по світу, вибиратись зі своєї «самой лучшей» мушлі. Я люблю приїжджати сюди як турист, гуляти в центрі, бувати на хіпстерських пляжах.

на фото: Иван Козленко
Ты в одном интервью признался, что мечтал для себя тогда, в 25 лет, литературной жизни. О чем ты мечтаешь сейчас?
Всі мої мрії зараз пов’язані з роботою, це моя хвороблива пристрасть, мені часто сняться сни про роботу. Я хочу довести можливість змін, трансформацій всупереч обставинам. Це велика відповідальність. Ще я хочу навчитися переключатися у вільний час, чого я зовсім не вмію. Хочу пізнавати світ, хочу авантюр – кудись виїзджати, мені подобається хіповська романтика.

на фото: Иван Козленко