Історія України – не обов’язковий предмет НМТ: думки одеських фахівців (відео)
У Національному мультипредметному тесті 2023 обов'язковими будуть лише 2 предмети – українська мова та математика. Історію України, яка була третім обов'язковим предметом минулоріч, прибрали зі списку. Тепер її можна складати за бажанням. Таке рішення профільного міністерства викликало дискусію серед фахівців.
Кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян і Валерія Шаповалова поспілкувалися з одеськими істориками з даного приводу – думки наших вчених також розійшлися.
Більш детальніше про це дивіться у відео.
В Українському центрі оцінювання якості освіти пояснили, чому історія Україні не є необхідним предметом для вступу:
Маю зазначити, що саме українська мова та математика мають найвищу прогностичну валідність, тобто вони найкращим чином визначають потенційну успішність абітурієнта під час вступу до закладу вищої освіти, – пояснила заступниця директора УЦОЯО Тетяна Вакуленко.
Ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського Андрій Красножон вважає, що дане рішення не принесе користі державі.
На його думку, одним із головних завдань університетської освіти – це навчити студента критично мислити. І саме цьому навчає історія. Головне – надати людині всю палітру думок та допомогти розібратися, що є правильним і чому.
У випадку скасування історії України з тестування дана можливість буде втрачена.
Андрій Красножон вважає, що за таких обставин студенти не будуть знати елементарних речей з базової історії і в результаті стануть більш залежними від пропаганди. А пропаганда – це не європейський шлях розвитку, це інструмент окупантів, і Україні не потрібно уподібнюватися ворогу.
Коли ви намагаєтеся зробити історію другорядною дисципліною, то ви ризикуєте зіткнутися в майбутньому з людьми, які просто не знатимуть, що вони тут роблять взагалі. На такому підгрунті дуже легко зробити пропаганду вже державі. Тому що пропаганда замість професійних істориків буде розказувати людям та дітям хто – герой, а хто – дурак, – зазначає Красножон.
По-друге, таке рішення знизить попит на репетиторство з даного предмету. Ініціатива “вдарить” по вчителям історії, які заробляли додаткові гроші на підготовці учнів до ЗНО.
Коли в Херсоні прийшла російська вчителька, то вона спершу почала викладати історію. Та країна, яка не годує своїх вчителів, завтра буде годувати чужу армію. В такому випадку через 10 років армії просто не буде кого захищати, – резюмує вчений.
Аналогічна позиція у керівника Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Сергія Гуцалюка.
Історик вважає, що на це рішення мають звернути увагу правоохоронці – відкрити кримінальне впровадження та розібратися, чому у міністерстві зайняли таку позицію.
Можливо таке рішення конспіровано нашими ворогами, – резюмував Гуцалюк.
А ось учитель історії Андрій Поспєлов іншої думки. Він підтримує ініціативу міністерства та вважає, що «у сучасній ситуації рішення правильне з тактичної точки зору».
Історія України майже весь період існування української незалежної держави як не дивно по своїй популярності постійно поступалася всесвітній історії. Всесвітня історія – це наука і дисципліна. А з історії України зробили ідеологічний предмет, який так і не завоював популярність серед учнів, – розповів вчитель.
Втім він вважає, що без натиску дітей можливо зацікавити вивчати історію нашої країни. Головне – не нав’язувати свою позицію і формувати критичне мислення.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.