Яку загрозу несе поліомієліт Одещині? Відповідає лікар
Влітку минулого року через низький рівень вакцинації серед населення Україна потрапила до списку країн із високим ризиком появи нових випадків поліомієліту.
Педіатр і сімейний лікар, керівник медичного центру Papasim Костянтин Рогач розповів Українській Службі Інформації про те, чому поліомієліт небезпечний, як він поширюється та як вберегтися від хвороби.
Костянтин Рогач
Яка ситуація з поліомієлітом в Україні?
Наприкінці минулого року на заході країни зафіксували спалахи поліомієліту, які призвели до паралічу у двох дітей. ВООЗ включили Україну до «червоного списку» країн з найвищим ризиком спалахів цієї хвороби, поряд з Угандою, Ерітреєю, Сирією та Іраком.
Чому поліомієліт небезпечний?
Полімомієліт викликається поліовірусом. Це захворювання загрожує всім невакцинованим або не повністю вакцинованим дітям та дорослим. Поліовірус вражає нервову систему та, як наслідок, може зумовити парези та паралічі, а, в певних випадках, і смерть внаслідок зупинки дихання. Поширюється вірус від людини через слину та фекалії, особливо через заражену їжу чи воду. Небезпечним поліомієліт є через те, що специфічного лікування проти нього немає.
Як поширюється?
Поліовірус поширюється непомітно та швидко через те, що у більшості інфікованих відсутні явні симптоми. Він передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини. Найчастіше передача вірусу відбувається через брудні руки до рота. Побутові предмети та іграшки, що контактували з калом або слиною інфікованої людини, стають “транспортом” для передачі вірусу здоровій людині.
Які симптоми?
Симптоми захворювання залежать безпосередньо від його форми: з ураженням центральної нервової системи чи без її ураження. Час з моменту зараження до появи перших симптомів коливається в межах 4-30 днів.
Захворювання без ураження нервової системи може проходити у вигляді безсимптомної чи абортивної форми. Абортивна форма має такі симптоми: лихоманка, нездужання, загальна слабкість, біль в горлі і животі.
Захворювання з ураженням центральної нервової системи може перебігати у вигляді двух форм: менінгеальної чи паралітичної. Менінгеальна форма має такі симптоми: підвищена температура тіла, сильний головний біль, блювання.
Паралітична форма має такі симптоми: підвищена температура тіла, головний біль, багаторазове блювання, біль в кінцівках і спині, а згодом розвиток парезів та паралічу кінцівок, парез чи параліч м’якого піднебіння, порушення ковтання та мови, параліч мімічних м’язів, асиметрія обличчя.
Коли необхідно звернутись до лікаря?
Телефонувати 103 треба негайно, якщо у дитини спостерігається важке дихання, зупинка дихання, а також коли хворий не рухається, не може стояти самостійно або спостерігається виражена слабкість.
Як захистити дитину?
Від поліомієліту не існує ліків! Тому єдиний можливий спосіб захисту дитини від поліомієліту – це вакцинація.
Які щеплення використовуються в Україні?
Для захисту від поліомієліту є оральна вакцина від поліомієліту (ОПВ) та інактивована. Перша – у формі крапель і вводиться орально, друга вводиться в організм внутрішньом’язово і входить до складу багатокомпонентних вакцин.
За Національним календарем профілактичних щеплень вакцинують у віці 2, 4, 6 і 18 місяців і ревакцинують у 6 та 14 років. Перші дві дози вакцини є обов’язково інактивованими. Далі профілактичні щеплення продовжують живою оральною вакциною (ОПВ) або інактивованою (ІПВ). У країнах, де не зустрічаються випадки поліомієліту (країни ЄС), використовується тільки інактивована вакцина.
Інактивоване щеплення від поліомієліту міститься у складі таких комплексних вакцин: Інфанрікс гекса, Інфанрікс ІПВ Хіб, Інфанрікс ІПВ, Гексаксим, Пентаксим, Тетраксим, Бустрікс поліо, Імовакс поліо. Живе щеплення від поліомієліту проводиться за допомогою вакцин ОПВ.
Масова вакцинація від поліомієліту зупиняє передачу вірусу від людини до людини. Саме тому спалах захворювання в нашій країні є показанням для так званої позачергової турової вакцинації.
Щеплення від поліомієліту є обов’язковим і гарантується державою, а тому отримати його можна безкоштовно. Зверніться до сімейного лікаря чи педіатра дитини, щоб провести імунізацію від небезпечного вірусу.
Що таке турова вакцинація від поліомієліту?
Це кампанія, спрямована на те, щоб зупинити розповсюдження вірусу поліомієліту в країні. Як правило така кампанія складається з декількох турів.
“Нульовий тур” – вакцинація інактивованою вакциною всіх дітей від 6 місяців до 6 років, що не отримали щеплення від поліомієліту вчасно. Мета “нульового туру” – забезпечення індивідуального захисту.
Далі тури додаткової імунізації дітей до 6 років оральною вакциною (ОПВ) з метою зупинки розповсюдження вірусу. Додаткові турові дози проводяться для всіх дітей, незалежно від кількості попередніх щеплень у них.
Хто може проконсультувати з питань захворювання та захисту від поліомієліту?
За всіма питаннями краще звернутися до педіатру або сімейного лікаря, якому ви довіряєте.
Раніше на USIonline.com —
Вакцинація і ревакцинація: коли і від яких хвороб треба щепитися у дорослому віці
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.