Вакцинація і ревакцинація: коли і від яких хвороб треба щепитися у дорослому віці «фото»

Вакцинація і ревакцинація: коли і від яких хвороб треба щепитися у дорослому віці

Більшість щеплень людина отримує в дитинстві. Та від деяких хвороб необхідно вакцинуватися і в дорослому віці. Війна – не привід відмовлятися від цього правила, а скоріше навпаки.

Про те, які вакцини є необхідними для вакцинації і ревакцинації дорослих, та як їх отримати, розповідає сімейна лікарка медичного дому Odrex Олександра Шмуратко-Юрченко – у матеріалі Української Служби Інформації.

Від деяких хвороб імунітет після вакцинації у дитячому віці не зберігається на все життя, тому потрібно проводити ревакцинацію. До того ж, якщо ви пропустили планові щеплення в дитинстві, їх необхідно надолужити у дорослому віці.

Дифтерія та правець: ревакцинуємося кожні 10 років

Обов’язковою у дорослому віці є ревакцинація від дифтерії та правця — це вакцина АДПМ, яка виконується кожні 10 років. Останню дозу у підлітковому віці людина отримує у 16 років, а далі — кожні 10 років протягом усього життя. Важливо не забувати про це та робити ревакцинацію у 26, 36, 46 років і так далі. 

Якщо раптом невідомо, чи робилась ця ревакцинація, — то краще отримати дозу поза графіком. Протипоказання до щеплення стандартні: підвищення температури понад 38°С та індивідуальна непереносимість компонентів вакцини. Щоб зробити це щеплення – зверніться до свого сімейного лікаря. Вакцинація безкоштовна, – розповідає сімейна лікарка Олександра Шмуратко-Юрченко.  

COVID-19 нікуди не зник: вакцинація та ревакцинація важливі

Ревакцинація, тобто бустерна доза, від COVID-19 є дуже важливою для формування стійкого імунітету проти коронавірусу. Адже COVID-19 нікуди не зник. Навпаки, через війну та неможливість виконання всіх протиепідемічних заходів, питання захисту від COVID-19 залишається дуже гострим. Тому через 6-9 місяців після вакцинації зверніться до свого сімейного лікаря, щоб отримати бустерну дозу.

Необов’язкові, але важливі щеплення: грип, гепатити, папіломавірус, пневмокок

Є вакцини, що не є обов’язковими у нашій країні, але вони так само захищають від тяжких хвороб та їхніх наслідків. 

Грип 

Щороку група експертів світового рівня прогнозує штами, які будуть ширитися. На основі цих даних виготовляють вакцину від грипу. Зазвичай вони трьох- або чотирьохвалентні, тобто від трьох або чотирьох штамів. Вакцина переноситься легко, коштує не дорого, тому сімейна лікарка Олександра Шмуратко-Юрченко рекомендує робити це щеплення.

Гепатити А, В

Гепатит В є складною інвалідизуючою хворобою, яка призводить до раку чи цирозу печінки. Зараз щеплення від гепатиту В є обов’язковим і першу дозу діти отримують ще в пологовому будинку. Проте у людей, народжених до 2000 року, у 99% немає вакцинації від гепатиту В. 

Ця вакцина також є не досить дороговартісною. Щоб отримати її, потрібно звернутись до медичного закладу, де проводять цю послугу. Також в деяких державних клініках можливий варіант: купити вакцину в аптеці, доставити до закладу з дотриманням холодового ланцюга і зробити ін’єкцію, яку внесуть в документацію: електронну та паперову.

Усі люди періодично відвідують стоматолога, роблять косметичні процедури, манікюр, ін’єкції, ніхто не застрахований від оперативних втручань, переливання крові. Це все ймовірні шляхи отримання інфекції. Тому так важливо захиститись від гепатиту В. Дорослим треба зробити 3 дози. Щодо схеми введення — її потрібно підбирати зі своїм сімейним лікарем, – додає сімейна лікарка.

Є ще вакцина від гепатиту А. У дорослому віці ця хвороба має довгий перебіг і наслідки. Є окрема вакцина від гепатиту А, а є комбінована — від гепатиту А та В.

Пневмококова інфекція

Пневмокок — інфекція, яка викликає захворювання верхніх дихальних шляхів: синусити, отити, пневмонії. Насамперед від пневмококової інфекції слід захиститися людям, які мають хронічні захворювання бронхолегеневої системи, серцево-судинні захворювання, люди старші 65 років. 

Папіломавірус

Вірус папіломи людини є фактором розвитку раку шийки матки. Ліків від цього вірусу не існує, єдиний спосіб вберегтися – вакцинуватися. 

Раніше була думка, що вакцинувати потрібно лише людей, які ще не живуть статевим життям. Максимальний вік — до 26 років. Але сучасна медицина довела, що це щеплення є ефективним і для людей, які живуть статевим життям і мають понад 26 років. Наразі використовується 2 або 3-дозний режим, залежно від віку. Схему вакцинації підбирає лікар, – ділиться Олександра Шмуратко-Юрченко. 

Щеплення рятують життя. Захистіть себе від ускладнень хвороб і смерті!

Раніше на USIonline.com

Я можу тобі допомогти: прості речі, які можна зробити для своїх близьких

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.