“Геть криваву Катівницю”: одесити вимагають прибрати пам’ятник Катерині II (фото, відео)

2 вересня в День Одеси біля пам'ятника Катерині II зібралися сотні одеситів. Містяни виступили за демонтаж монументу та планували провести перфоманс - надіти ковпак на голову імператриці, однак поліція не дозволила.

Як це було – дивіться у матеріалі Української Служби Інформації.

Акція пройшла під гаслом “Геть криваву Катівницю” та мала мирний характер, однак поліції виявилося більше, ніж учасників.

Присутні виступили за демонтаж пам’ятника російській імператриці Катерині ІІ та її сподвижникам — Хосе де Рібасу, Францу де Воллану, Григорію Потьомкіну та Платону Зубову та перенос його до музею.

Юрист Артем Карташов пояснив, що монумент стоїть безпідставно.

Пам’ятник був встановлений у 2007 році на підставі двох рішень: органу в Києві та Одеської міськради. Спочатку у 2008, а потім у 2018 році обидва рішення були скасовані.

Це означає, що сьогодні всі підстави, які передували встановленню пам’ятника, не є чинними, тому памятник тут знаходиться незаконно, – заявив юрист.

Згідно нашого законодавства, пам’ятники в сучасній Україні можуть бути встановлені людям, які внесли вагомий внесок у незалежність нашої держави, розвиток культури, підтримання міжнародного правопорядку. Вищевказані особи не мають такого значення.

Вирішити питання демонтажу може Одеська міськрада, роботи по знесенню може здійснити комунальне підприємство.

В свою чергу, історик Тарас Гончарук нагадав присутнім про істинне відношення Катерини до Одеси.

Це путін 18 століття. Вона брехала, як дихала. Це – ворог українського народу, ворог кримськотатарського народу. Всі знають, що в Одесі вона ніколи не була. Максимально – приїздила до Херсону, – зазначив історик.

Питання демонтажу та переносу скульптури до музею планують розглянути на найближчій сесії Одеської міської ради, розповів депутат Петро Обухов.

Російському цареві не місце в серці Одеси. Ми знаємо, що встановлення цього памятнику фінансувалося російською федерацією. Її точно потрібно прибрати звідси, – сказав Обухов.

Депутат також нагадав, що з міського бюджету щорічно на охорону чотирьох скульптур знизу витрачається 2 млн грн, оскільки це музейні експонати. Демонтаж допоможе економити гроші.