Енергетика, безпека, мова. Про що говорили міністри України, Молдови і Румунії в Одесі (фото)
Сьогодні в Одесі три країни започаткували новий тристоронній формат співпраці. По суті, йдеться про угоду про можливість підключення енергетичних систем України до європейської мережі. Це стало відомо на брифінгу за підсумками спільного робочого візиту в Україну віце-прем'єр-міністра, міністра закордонних справ і європейської інтеграції Республіки Молдова Ніку Попеску та міністра закордонних справ Румунії Богдана Ауреску за участі голови МЗС України Дмитра Кулеби, а також міністрів енергетики трьох країн.
Про що голови МЗС домовились за підсумками роботи в Одесі, розповідає Українська Служба Інформації.
На початку брифінгу голова МЗС України Дмитро Кулеба підкреслив, що сьогодні, на другий день великої дипломатії в Одесі, вперше пройшла зустріч посадовців трьох країн у такому форматі. Мета зустрічі – побудувати якісно нові відносини в енергетичній сфері між Україною, Молдовою і Румунією. Це важливо не лише для енергетики, а й для безпеки та процвітання у нашому регіоні.
Дмитро Кулеба подякував Румунії за активну підтримку у питанні надання Україні статусу кандидата у ЄС. Ці зусилля й надалі координуватимуться. Також він привітав позицію Молдови щодо недопущення поновлення прямих перельотів між Кишиневом та Москвою.
У нинішній реальності ані до столиці Молдови, ані до столиці будь-якої іншої європейської країни нічого доброго прилетіти не може, – підкреслив міністр.
Також він повідомив, що сьогодні було досягнуто кількох важливих домовленостей для розвитку відносин країн в енергетичній сфері, урядові команди і далі працюватимуть над їхньою реалізацією.
Зокрема, міністри домовилися підписати тристоронню міжурядову угоду про збільшення транскордонної пропускної спроможності для збільшення обсягів торгівлі електроенергією.
Міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску наголосив на важливості заснованого сьогодні тристороннього формату співробітництва.
Тема енергетики не випадкова, адже ця тема використовується як інструмент шантажу, підкреслив міністр. І зараз, коли проти України ведеться війна, треба зосередити всі зусилля на енергетичній безпеці, особливо через призму зими, що наближається.
Йшлося і про питання безпеки.
Схиляюся перед героїзмом українського народу, який доводить, що він може воювати за свою незалежність. І ми бачимо, за останніми подіями на фронті, що народ може повернути Україні суверенітет та територіальну цілісність. Говорили і повторимо ще раз: Румунія впевнена, що Україна переможе, і Румунія завжди буде з Україною, надаватиме допомогу, – наголосив голова МЗС Румунії.
Станом на сьогодні з початку вторгнення українсько-румунський кордон перетнули 2,3 млн громадян України. Крім того, Румунія надає допомогу у транзиті українських експортних товарів. Обсяг експорту українського зерна через територію Румунії зростає.
На зустрічі обговорювалися злочини, які скоїв агресор на території України. Румунія підтримує Міжнародний кримінальний суд у розслідуванні цих злочинів.
Також ми передали до міжнародного суду свою заяву у справі, розпочатій Україною проти росії зі звинуваченнями росії в геноциді. Я радий, що координуватиму румунську групу експертів у цьому процесі, – зазначив Ауреску.
Також він окреслив позицію Румінії щодо визнання румінської мови:
Базуючись на попередніх заявах про ідентичність румунської та так званої молдавської мов, я звернувся до свого українського колеги з проханням зробити кроки у напрямку невизнання так званої молдавської мови.
Крім того, Ауреску підкреслив, що ця зустріч є сигналом до Росії, щоб вона припинила терор на ЗАЕС.
У свою чергу, міністр закордонних справ і європейської інтеграції Республіки Молдова Ніку Попеску також підкреслив важливість нового формату:
Сьогодні, коли ми бачимо реальні виклики безпеки всім наших трьох держав, наша солідарність та поглиблення співробітництва є особливо важливими… Свобода України – це і наша свобода.
Крім того, він підтвердив слова Ауреску щодо румунської мови.
Наша мова, якою розмовляють у Республіці Молдова, є румунською мовою.
На закінчення свого виступу Попеску зазначив, що радий знову побувати у нашому місті.
Для багатьох із нас, які відвідали вашу країну, Україна почала – Одеса.
Раніше на USIonline.com —
Одесу відвідали голови МЗС України, Литви й Ірландії: про що говорили (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.