Безплатне протезування та реабілітація – одеські медики розповіли про допомогу постраждалим українцям
В Україні діє програма, яка гарантує протезування цивільним дорослим та дітям, а також нашим захисникам.
Про це під час брифінгу в Media Center Ukraine — Odesa розповіла директорка Департаменту охорони здоров’я Одеської обласної військової адміністрації Наталія Одарій-Захар’єва.
За її словами, упродовж 2022 року країна, зокрема Одеська область готувала на протезування людей та військових за кордон, та через збільшення кількості людей з інвалідністю спостерігались черги на оформлення, проте на сьогодні ця система повністю відпрацьована. До неї під’єднатися всі регіони.
На сьогодні все залежить від того, як найшвидше підготовлені документи. Наразі черг бути не може, – підкреслила Одарій-Захар’єва.
Вона також додала, що для дітей, які постраждали від війни, протезування є безплатним: як у рідній країні, так і за її межами. Це стосується і заміни протезу під час активного росту дитини.
Тільки в 2022 році спеціалісти Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю видали понад 25 тисяч направлень українським військовим та цивільним особам з воєнними ампутаціями. В 2023 році Фонд забезпечує безкоштовне протезування усіх громадян.
Близько трьох тисяч осіб в Одеській області отримали допоміжні засоби реабілітації за рахунок державного бюджету. І приблизно таку ж кількість, враховуючу, що була окупація Херсону та небезпечна ситуація в Миколаєві, наші спеціалісти обслуговували в цих областях. Це у 2022 році, – розповів директор обласного відділення Фонду Віталій Кольцов.
В Україні, додав він, діють понад сто підприємств, які мають ліцензію Міністерства соцполітики та державної лікарської служби країни. Тому особи, які потребують протезування, можуть отримати лікування не тільки в Одеській області, а вибирати інший регіон за бажанням.
Проте, зазвичай, розповідає Кольцов, рідні захисників запитують, чи можливо провести іноземне протезування.
Це не заборонено, якщо це є благодійні внески, але вони можуть отримати безкоштовний протез у нас в Україні за рахунок державного бюджету. Якщо є така можливість, є пропозиція, вони можуть отримати протезування за кордоном. Проте всі наші комплектуючі іноземного виробництва – наші протези не гірше, ніж іноземні, – пояснив Кольцов.
Іншій етап – лікування та реабілітація. Та дуже велике значення під час протезування має лікарський нагляд та підтримка професійної команди. Тому, після замовлення комплектуючих та виготовлення протеза, особа має певний час перебувати на стаціонарі первинного протезування, розповідає фахівець з протезування та ортезування Одеського казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства Андрій Белозьоров.
Людину необхідно на протезі навчити ходити, вона сама не піде. Вона знаходиться у нас, у нас є харчування, прилади для фізіотерапії, є доріжка для відновлення навичок ходьби, є на території доріжка з піском чи гравієм, щоб людина згадувала навички ходьби на вулиці.
Оці хлопці, які зараз у нас перебувають на стаціонарі, вони потребують більш мобільних протезів. Ми також можемо замовляти ці узли, які підходять до того чи іншого воїна. Бо є хлопці, які хочуть повернутися знову на фронт. Це також можливо забезпечити на нашому підприємстві, – пояснив Белозьоров.
На підприємстві також працюють медики технічної бригади, які у випадку потреби виїжджають до військових, щоб відремонтувати протез.
На сьогодні Одеський протезний вважається найбільшим підприємством даного профілю на території півдня України та приймає безкоштовно пенсіонерів та бійців на стаціонар.
Ми запрошуємо з будь-якого регіону та території України з безкоштовним перебуванням і харчуванням, реабілітація. Ми запрошуємо осіб з інвалідністю, наших воїнів, навіть якщо у людини не має достатньої кількості документів, – розповіла фахівчиня медичного відділу Одеського казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства Тетяна Рудь.
Раніше на USIonline.com —
Як реабілітують військових в центрі Motus — інтерв’ю з одеситом Сергієм Ращенко (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.