
Знак загиблим морякам з «Курську» в Одесі – ниточка, що пов’язує нас з нацистською росією, – Сергій Гуцалюк
Пам'ятний знак екіпажу російського підводного човна «Курськ» досі перебуває в Одесі на території одного з монастирів. Фото меморіальної плити розповсюджуються мережею. Користувачі стверджують, що пам'ятник дотепер розміщено на території Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря УПЦ на вулиці Успенській.
Українська Служба Інформації звернулася до Першого міжрегіонального територіального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП), аби з’ясувати, чому символ російської військової машини не прибрано і на чиєму балансі він знаходиться.
Символічний знак «Курськ»не демонтовано, адже територія монастиря, на якому він перебуває, фактично є закритою, пояснив голова Першого міжрегіонального територіального відділу УІНП Сергій Гуцалюк.
Туди так просто не потрапиш, – зазначив ветеран.

Фото: Сергій Гуцалюк/ Facebook сторінка
Сама плита, вважає Сергій Гуцалюк, несе той самий наратив, що й інші знаки «руського миру» – про «один народ», самовільне підпорядкування Кремлю або, в іншому разі, знищення українців. Всі ці ідеї народилися ще за часів початку Незалежності України, за доби «багатовекторності» політики Леоніда Кучми.
Декомунізація вже відбулася, майже завершилася деколонізація, а виявляється, ще досі в Одесі є така «цікава річ», яка пов’язує нас із нацистською росією та історією байдужості путіна до своїх громадян. Ви ж пам’ятаєте той крилатий вислів, коли путіна спитали, а що сталося з «Курськом»? «Вона потонула»., – відповів тоді він, – нагадав голова відділу Інституту нацпам’яті.
Щодо того, на чиєму балансі перебуває меморіальна плита, то, за словами Сергія Гуцалюка, можливі два варіанти. Якщо знак розташований на території безпосередньо монастиря, то відповідальною особою є пані Шевчик (ред. – настоятелька Одеського Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря, ігуменя Серафима). Якщо ж пам’ятник перебуває поза межами релігійної установи, то він має бути на балансі Одеської міської ради, а відповідальним за нього є міський голова Геннадій Труханов, – зазначив Сергій Гуцалюк.
Додамо, на самому камені викарбувано, що його встановлено “Асоціацією моряків-підводників ім. О.І. Марінеско”. За даними системи Youcontrol, відповідна юридична особа була зареєстровано ще у 2004 році, а останнє оновлення цього статусу відбулося 16 грудня 2024 року. Головою Асоціації є капітан 1 рангу у відставці Євген Лівшиць. Судячи зі сторінки моряка у Фейсбуці, Асоціація активна, а її голова періодично бере участь у всіляких культурних та меморіальних подіях, пов’язаних з вшануванням пам’яті українських військових моряків.
Нагадаємо, атомний підводний човен «Курськ» затонув 12 серпня 2000 року на навчаннях у Баренцевому морі. Не вижив жоден зі 118 людей, які перебували на борту. Цю катастрофу згодом назвуть одним з переламних моментів російської сучасної історії. Адже саме з волі президента путіна рятувальна операція була розпочата лише за кілька днів після трагедії, що унеможливило порятунок моряків.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.