Зміїний, що боронять боги: одеський музей першу за часів великої війни виставку присвятив легендарному острову (фото, відео)
Вперше з початку повномасштабної війни Одеський археологічний музей відчинив свої двері для відвідувачів й одразу дуже знаковою виставкою. Вона присвячена острову Зміїний, щодо якого ще з античних часів було складено багато міфів та легенд, та який у нас час створив нові.
На виставці побували фотокореспонденти Української Служби Інформації Ніна Ляшонок та Арсен Подосян.
За давньогрецькими міфами, скелястий острів Зміїний підняла з моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла (Ахіллеса). Він там жив, був похований та на честь нього греки звели храм.
Ще з радянських часів острів почав належати військовим. Деякий час він знаходився у занепаді, поки вже незалежна Україна почала облаштовувати на ньому прикордонну інфраструктуру. У 2008 – 2009 роках на нього претендувала Румунія, намагаючись довести, що острів є непридатною для проживання скелею. Але Україна у міжнародному суді довела, що це не так. На Зміїному було побудовано селище, яке мало назву Біле, пошта, відділення банку та музей — філія археологічного. Та все це зруйнували росіяни з початком великої війни.
В перший же день повномасшабної війни до острова, де перебували 13 українських прикордонників, підплив сумнозвісний крейсер «москва», та на вимогу скласти зброю почув фразу «Русский военный корабль, иди на х…й!». Ця фраза облетіла весь світ, стала гаслом і одним із символів боротьби з російськими окупантами. З’явилася нова легенда острова та про Зміїний заговорив весь світ.
Ми маємо розуміти, що сьогоднішня історія про острів Зміїний, це не лише про археологію. Я власно був на цьому острові з експедиціями, коли повинно було відстояти його статус, як саме острову, а не скелі. І сьогодні це історія про наше минуле та майбутнє. Про нашу дотичність до світової культури, про наше майбутнє власне в Європі. Одесити добре пам’ятають історію зі славнозвісним «русским кораблем», то як небесні і земні сили захищали острів Ахілла. І як дощами, грозами та «Градами» з нього змило чужоземну навалу, – поділився враженням вчений-біолог, вчитель та доцент кафедри ботаніки ОНУ Володимир Немерцалов.
С початком повномасштабного вторгнення почався період нового витка створення міфів про цей острів. І нинішня героїзація подій на Зміїному – є новим джерелом сили.
Коли ми побачили ці події, то відчули зв’язок між античними міфами та сучасними. У давніх греків Ахілл займав важливу частину пантеону богів. І коли ми почали вивчати археологічні знахідки, то нас здивувала схожість античного міфу і сучасного. Тому ми поєднали на виставці експонати, які розповідають про давню історія і про сучасну, – розповіла в. о. завідувача відділу експонування ОАМ, керівниця проєкту Оксана Грицюта.
На виставці поєднані експонати, які розповідають про героїчне минуле й сучасне життя цього маленького скелястого острова. Крім того, деякі артефакти були представлені на огляд відвідувачів вперше. Всі вони були знайдені під час археологічних розкопок на острові, але ніколи не експонувались тому, що мали статус додаткового фонду. В мирні часи, вважалося, що вони не мають виставкової перспективи.
Але зараз ми це переглянули і зрозуміли, що про Зміїний можна розповісти багато цікавих історій, – додала Оксана Грицюта.
На виставці представлені експонати віком з 7 ст. до н.е. Виставлено вперше, наприклад, гральні фішки римського часу, які були знайдені на острові. Центральна частина виставки — це умовна графічна реконструкція підніжжя статуї Ахілла з храму, яка звісно до наших часів не збереглася. Греки приносили у дар Ахіллу, дорогі та витончені вироби, деякі з них належали відомим майстрам Епіктету та Нікосфену. Ще є мармурова Стелла з присвятою Ахіллу, яку знайшли під час будівельних робіт в Одесі на Молдаванці у 19 ст. А із сучасних експонатів, це звісно марки про «русский военний корабль» першого випуску з гасінням першого дня та марка «русский военний корабль…всьо» з гасінням першого дня, довоєнні фотографії острова Бориса Бухмана та інші.
Вже в день відкриття ця виставка привернула інтерес багатьох людей. Бо Зміїний вже став частиною міфології. Навіть не історії. Підношення історичних фактів може змінюватися з часом, а міфи живуть віками.
Це як кіборги з Донецька у 2014 році, як Зміїний, як Олександр Мацієвський, якого розстріляли за «Слава Україні». Це вже міф. Зараз багато людей, а буде й ще більше, – розповів відвідувач Олександр Стешко.
Я на Зміїному працював тринадцять років та багато знаю прикордонників.В тому числі і тих, хто досі знаходиться в полоні. Річ у тому, що це настільки унікальний та чудовий острів, українська перлина. Та попри те, що він зараз повністю зруйнований — це був наш перший форпост. І я вважаю, що Ахілл з нами та Перемогами буде за нами, – додав відвідувач виставки гідробіолог Павло Снегірьов.
Тож, виставка «Зміїний: острів, що боронять боги» у археологічному музеї на Ланжеронівській, 4 буде відкрита принаймні до кінця серпня. Музей працює з вівторка по неділю, з 10:00 до 18:00. Вартість квитків становитиме 100 гривень, пільгова – 50.