Жіноче обличчя бізнесу: які сфери обирають жінки та чому великий бізнес досі залишається «чоловічим» (інфографіка)
Після оновлення даних фінзвітності компаній за 2023 рік команда YouControl.Market детально проаналізувала, скільки ж ФОПів та компаній відкрили жінки, які сфери для діяльності обрали, які тенденції і зміни можна спостерігати, а також скільки жінок-власниць у топ-1000 компаній.
Читайте матеріал YouControl на сайті Української Служби Інформації.
Ключові висновки:
- Жінки зареєстрували на 45 000 більше ФОПів, ніж чоловіки. Це 57 % від загальної кількості нових ФОПів за 2023 рік
- У відкритті нових компаній лідерство впевнено тримають чоловіки: у 2023 році жінки створили 24% нових підприємств
- Лише 7% компаній із топ-1000 за виручкою у 2023 році є у корпоративній власності жінок, ще 11% у змішаній власності (коли серед власників і жінка, і чоловік)
- 81% головних бухгалтерів у топ-1000 компаній — жінки
- Три енергетичні компанії з виручкою понад 50 млрд грн за 2023 рік, де власниця жінка, опосередковано пов’язані з росією.
У 2023 році жінки відкрили на 45 тисяч ФОПів більше, але 75% нових компаній зареєстрували чоловіки
Загалом, останні 5 років поспіль зберігається тенденція, коли жінки відкривають ФОПи частіше за чоловіків. У 2022 році, коли в країні розпочалася повномасштабна війна, кількість відкриття нових ФОПів різко знизилася, але навіть тоді кількість зареєстрованих ФОПів жінками була більшою. Уже у 2023 році кількість нових ФОПів відкритих жінками значно зросла і перевищила кількість відкритих чоловіками на 45 тисяч. Найбільше нових ФОПів за другий рік повномасштабної війни жінки створили для надання послуг салонами краси — понад 18 тисяч. Ця сфера стала найпопулярнішою серед усіх новостворених ФОПів на другий рік великої війни, а частка жінок-ФОПів у ній — 94%.
Загалом же в Україні найбільше ФОПів-жінок є у таких секторах, як аудит та бухоблік, освіта та інші послуги.
Проте у відкритті нових компаній лідерство впевнено тримають чоловіки: у 2023 році жінки створили 24% нових підприємств. Подібна тенденція зберігається в Україні десятиліттями. Загалом же в Україні зареєстровано майже мільйон діючих комерційних компаній. Жінки володіють понад 18% фірм, ще більше 14% компаній є у спільній власності жінок та чоловіків. Понад 54% юридичних осіб комерційних організаційно-правових форм належать чоловікам.
Великий бізнес — не жіноча справа? Лише 7% компаній із Топ-1000 належить жінкам
Ми прицільно проаналізували ситуацію в топ-1000 компаній за виручкою у 2023 році і з’ясували, що лише 7% мають кінцевих бенефіціарів жінок, ще 11% компаній мають серед власників як жінок, так і чоловіків.
Переважною більшістю компаній керують чоловіки. Всього 14% жінок є керівницями у компаніях із топ-1000. Цікавою особливістю українського бізнесу є те, що переважну більшість посад головних бухгалтерів у топ-1000 компаній займають жінки — 81%.
Десятка компаній за виручкою у власності жінок: зброя, торгівля, газ, а енергокомпанії — пов’язані з рф
Якщо проаналізувати першу десятку українських компаній із найбільшою виручкою в 2023 році, де жінки-власниці, то найбільша виручка у 2023 році, є у ТОВ «УКРАЇНСЬКА БРОНЕТЕХНІКА», що близьке до екснардепа Сергія Пашинського. Цьогоріч ТОВ «Українська бронетехніка» заробило понад 32 млрд грн. Кінцевою бенефіціарною власницею за даними ЄДР є Петрига Людмила Олександрівна.
У трьох енергокомпаніях: «ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ», ТОВ «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» та «ТОВ «ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» кінцевою бенефіціарною власницею є Костенко Неля Іванівна. Сукупна виручка компаній за 2023 рік становить понад 50 мільярдів грн.
Усі три компанії пов’язані з фінансово-промисловою групою «ВС Енерджі Інтернейшнл», що має зв’язок із депутатом держдуми рф Олександром Бабаковим, якому у листопаді 2022 року СБУ оголосила підозру.
Понад 32 мільярда грн заробила компанія ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ», що входить у фінансово-промислову групу UPG. Єдиною власницею компанії є Васьковська Юлія Миколаївна — сестра Володимира Петренка, співвласника мережі UPG.
Ще одна компанія, котра заробила більше 10 мільярдів грн за 2023 рік — ТОВ «ЕСКО-ПІВНІЧ», що входить до ФПГ Бурізма Груп. Її кінцевими бенефіціарками є доньки ексміністра часів Януковича Михайла Злочевського — Анна та Каріна.
Раніше на USIonline.com —
«Королева як стиль життя»: в Одесі відбувся «бал краси та жіночої сили» (фото)
Інтернет-видання «УСІ» – на другому місці в Одесі за гендерною чутливістю
В Україні жінки стали частіше відкривати свій бізнес: Одеса – у лідерах
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.